Atgriešanās Sīrijā man būs nāves spriedums, stāsta sīrietis, kurš uzturas Latvijā

3 komentāri

Starp daudzajiem patvēruma meklētājiem Muceniekos dzīvo arī sīrietis Muhameds. Jaunais vīrietis Latvijā nelegāli ieceļojis no Krievijas, kur studēja. Viņa dzīve ir kā trilleris – bēgšana pa naksnīgiem mežiem, kur bijis liecinieks drauga nāvei, dzīve cietumā Igaunijā un visbeidzot – mokoša neziņa par savu nākotni, deportētam atpakaļ uz Latviju.

Vēl šajā pavasarī Muhameds studēja interneta tehnoloģijas Maskavā un papildus tam strādāja vietējā austrumu restorānā par menedžeri un bārmeni.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Saņemot pavēsti par iesaukšanu Asada armijā un uzzinot, ka viņa uzturēšanās atļauja Krievijā netiks pagarināta, vienīgais risinājums bija – bēgt.

Sīrijā vēl pagaidām dzīvo viņa vecāki ar mazo māsu, divi brāļi gaida pārējo ģimeni Vācijā, vēl divi brāļi bēgot iestrēguši Grieķijā. Loģisks kļūst jautājums, kādēļ vīrieši spēka gados tomēr nedodas atpakaļ uz dzimteni, lai aizstāvētu savu ģimeni, bet meklē patvērumu Eiropā? Muhamedam uz šo jautājumu ir sava atbilde.

Neviens nezina, pret ko būs jākaro. Ir valdības spēki, ir Islāma valsts, viena cita islāma partija, kas ir pret Islāma valsti, ir arī Brīvības armija, Kurdu karotāji. Tie visi ir sīrieši! Ja tu karosi pret tiem, tu tāpat nogalināsi savus brāļus. Ja tu negribi asinis, negribi nogalināt –  ir jābēg prom.

Muhameds, tāpat kā vairāki citi sīrieši, Krievijas cilvēku tirgoņiem samaksāja 6 tūkstošus eiro, lai nokļūtu Zviedrijā. Taču sākumā bija jānokļūst Latvijā. Naktī, brienot cauri pielijušiem biezokņiem. Vienam no viņa tautiešiem ceļojums beidzās turpat mežā.

Visapkārt bija ūdens, bridām kādas 30 stundas. Manam draugam, kurš nomira, bija 45 gadi. Viņš bija pārguris un nomira ar sirdstrieku. Turpat arī pakrita. Vīrs, kas mūs veda uz Latviju, solīja, ka piezvanīs kādam, lai savāc viņu.

Pārējie sīrieši turpināja ceļu, un netraucēti šķērsoja Latvijas–Krievijas robežu pa mežu. Ar autobusu aizbrauca uz Rīgu, kur vairākas dienas dzīvoja viesnīcā. Tad ar Sīrijas vadītāja apliecību kā vienīgo dokumentu rokā kāpa uz prāmja, lai dotos uz Igauniju. Tallinas ostā sīriešus jau gaidīja drošībnieki. Turpmākie divi mēneši pagāja cietumā.

Deportēti uz Latviju, sīrieši nekavējoties pieprasīja bēgļa statusu. Pašmāju policisti bijuši krietni laipnāki un saprotošāki par igauņiem. Tagad viņš dienas pavada garlaicībā Muceniekos, reizi pa reizei aizbrauc uz Rīgu.

Atbilde būs 28. novembrī, taču izskatīšana var ievilkties. Kādam viņa draugam bija jāgaida 11 mēneši, līdz viņš saņēma atļauju palikt Eiropā. Muhameds nezina, cik ilgi valsts izskatīs viņa prasību, bet labprāt strādātu jebkādu darbu. Paradoksāla situācija – bēgļi nīkst, grauž saulespuķu sēklas, bet strādāt nedrīkst.

Muhameds ir pārliecināts, ka Sīrija kā vienota valsts nekad vairs nepastāvēs. Miers iestāsies tikai tad, kad valsti sadalīs. Tikmēr Muhameds, tāpat kā tūkstošiem tautiešu, visticamāk, dzīvos Vācijā, kur ir radinieki, kas palīdzēs iekārtoties darbā un nostāties uz savām kājām.

Sīrijas kaimiņos – Lībijā, Turcijā – sīriešu bēgļus uztver naidīgi, un tur neesot nekādu iespēju dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi…

3 komentāri

TOP komentāri

 • Agnese
  0

  Agnese

  Nedomāju, ka Muhameds melo. Situācija tāda noteikti arī ir. Sīrijā patiešām karo valsts armija pret daudziem un dažādiem militāriem grupējumiem.
  Uzmanību piesaista ģimenes lielums un izveicīgums.. 2 brāļi Vācijā, 2 Grieķijā, pats no Krievijas gribēja uz Zviedriju, vēl kads palicis Sīrijā.. Vācijā tuvinieki palīdzēšot iekārtoties... tā arī šie geto un mafijas rodas.
  Muhameds droši vien jauks un izglītots cilvēks

  16.09.2015 01:09

 • Ilona Vīnberga
  0

  Ilona Vīnberga

  Ja sīrieši paliks manā tēvutēvu zemē, tad tas būs nāves spriedums man, maniem bērniem un mazbērniem,

  15.09.2015 21:39

 • edis roziņš
  0

  edis roziņš

  Šinī gadījumā ļoti augstprātīgu pozu ieņēmusi Krievija, resp.: lai tā Eiropa aizrijas, tad arī mēs tur ieiesim! Bet Muhamedam varbūt tiešām būs iespēja palikt Latvijā. 07.09.15.

  07.09.2015 13:48

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas