Atceries! Balto stārķu ligzdu nojaukšana Latvijā ir aizliegta

0 komentāri
Atceries! Balto stārķu ligzdu nojaukšana Latvijā ir aizliegta
FOTO: LETA

Ik gadu Dabas aizsardzības pārvalde saņem iedzīvotāju informāciju par balto stārķu ligzdām, kas vai nu patvaļīgi, vai, saņemot nepieciešamās atļaujas, tiek nojauktas.

Latvijā ligzdo apmēram 4% pasaules balto stārķu populācijas. Balto stārķu ligzdu izvietojuma blīvums Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Agrāk gandrīz visas šo putnu mītnes atradās kokos, kur to pamatus parasti bija būvējis cilvēks, piemēram, izvietojot ratu riteņus. Mūsdienās stārķi izvēlas ligzdas būvēt uz skursteņiem, ūdenstorņiem un telefona un elektrolīniju stabiem (vairāk nekā 70% ligzdu).

Ligzda tiek būvēta no zariem, ko salasa uz zemes, un lietota ilggadīgi. Tā var sasniegt iespaidīgus izmērus (1,5 metriem caurmērā un vairāk nekā 1,5 metru augstumā), kā arī svērt pat vairākas tonnas.

Viens no biežākiem cēloņiem stārķu bojāejai Latvijā ir elektrības traucējums vai īssavienojums ligzdās, kas atrodas uz elektrības stabiem.

Gadījumos, ja stārķu ligzdas rada apdraudējumu, piemēram, elektroenerģijas traucējumus, apdraud māju ugunsdrošību vai cilvēku veselību un dzīvību un tās nepieciešams nojaukt, šīs darbības saskaņojamas ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

Stārķu ligzdu patvaļīga nojaukšana ir aizliegta. Par šādu nodarījumu tiek piemērots administratīvais sods.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina būt saprotošiem un neuztvert stārķu ligzdu noņemšanu no elektrolīniju balstiem kā apdraudējumu šai sugai. Šīs darbības tiek veiktas arī stārķu drošības dēļ.

Kur iespējams, vietā tiek uzstādītas mākslīgās pamatnes. Vienlaikus Dabas aizsardzības pārvalde aicina iedzīvotājus, kuri vēlas, lai to māju tuvumā dzīvo baltais stārķis, izgatavot un uzstādīt mākslīgās ligzdas pamatnes ārpus elektrolīniju balstiem, lai izvairītos no apdraudējuma nākotnē.

Savukārt gadījumā, ja nogāzusies tukša stārķu ligzda, to iespējams atjaunot – izgatavojot un uzstādot ligzdas pamatni tuvākajā piemērotajā vietā.

Infografika par balto stārķi Latvijā un ligzdu nojaukšanu šeit.

Baltais stārķis ir Eiropā un Latvijā aizsargājama suga. Latvijā tas ierodas marta beigās, aprīļa sākumā un aizlido uz Āfriku pārziemot augusta beigās, septembra sākumā. Maksimālais zināmais balto stārķu dzīves ilgums savvaļā ir ap 20 gadu. Daļa stārķu iet bojā cilvēku darbības ietekmē – nositas elektrības vados, tiek nošauti, galvenokārt stārķu ziemošanas vietās Āfrikā, vai saindējas ar lauksaimniecībā lietotajām ķimikālijām.

Šobrīd balto stārķu populācija Latvijā vairs nepieaug – ir sasniegts maksimālais vides piesātinājums ar šīs sugas putniem.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas