Amatpersonām decembra laikā Valsts kasē izdevies izveidot 400 miljonu deficītu

2 komentāri

Gada nogalē valsts iestādes nodokļu maksātāju naudu tērējušas ar vērienu.  Kā liecina Valsts kases dati, ja teju visa gada garumā valsts budžetā bijis vairāku desmitu miljonu pārpalikums, tad tikai decembrī vien izveidots 400 miljonu deficīts. 

Decembrī valsts izdevumi bijuši gandrīz divas reizes lielāki kā vidēji mēnesī pārējā gada laikā. Saskaņā ar Valsts kases datiem līdz decembrim budžetā bija vairāk nekā 90 miljonu eiro pārpalikumus, taču decembrī izdevumi tā palielinājušies, ka budžetā izveidots 400 miljonu deficīts.

Precēm un pakalpojumiem tērēti 84 miljoni eiro, kas ir par 39 miljoniem vairāk, salīdzinot ar novembri. Atlīdzībās decembrī izmaksāti 88 miljoni, kas ir par 18 miljoniem vairāk kā novembrī. Tāpat ievērojami pieauguši arī uzturēšanas izdevumi  par 247 miljoniem un kapitālie izdevumi, tie ir par 64 miljoniem eiro vairāk kā mēnesi iepriekš.

Kāpēc gada pēdējā mēnesī jau tradicionāli tiek tērēts ar vērienu, Finanšu ministrija aicina vaicāt Valsts kasei. Savukārt Valsts kases pārstāve e-pasta sarakstē skaidro, ka uz pirmo jautājumu, kas saistīts ar skaitļu precizēšanu, viņa atbildēs – bet otrs jautājums – uz kā rēķina decembrī izveidojies 400 miljonu deficīts — jāuzdod Finanšu ministrijai.

Arī pēc atkārtota aicinājuma sniegt informāciju, Valsts kasē norāda, ka atbilde tomēr ir jāprasa Finanšu ministrijā. Savukārt finanšu ministrs neatrada laiku intervijai, bet visbeidzot jau darba dienas noslēgumā, atbildes sniedza ministrijas ierēdne, skaidrojot, ka ir objektīvi iemesli, kāpēc gada nogalē valsts izdevumi dubultojas.

Tomēr, kāpēc tieši decembrī krietni vairāk tiek tērēts atlīdzībās, par precēm un pakalpojumiem, Finanšu ministrija nevar atbildēt, jo vēl nav saņēmusi ministriju finanšu pārskatus.

Lai gan arī premjerministre nešaubās, ka ir pamatots iemesls gadu noslēgt, ar vērienu tērējot nodokļu maksātāju naudu, vai katrs cents ticis iztērēts lietderīgi, viņa nevar atbildēt.

”Decembrī, tas ir pietiekoši objektīvi, ka tie tēriņi ir lielāki, par cik beidzas noslēgtie līgumi gada laikā. Bet es nevaru par katru centu atbildēt. Ir iestāžu vadītāji, kuriem ir savs budžets un kuri nes pilnu atbildību par savu iestāžu budžetiem,” norāda Laimdota Straujuma.

Turpretī Valsts prezidenta vērtējumā situācija nav normāla un viņš uzskata, ka nepieciešamas izmaiņas.

”Šī prakse ir vēsturiski ieviesusies un to tomēr vajadzētu mainīt, ka.. tas nav normāli, bet es tikai droši varu atbildēt par Prezidenta kancelejas budžetu, ka tas ir ar pārpalikumu. Tur tāda situācija nav,” informē Andris Bērziņš.

Bijusī valsts kontroliere Inguna Sudraba skaidro, ka valsts iestādes decembrī par katru cenu cenšas iztērēt gada laikā ietaupīto naudu, lai to nezaudētu un, viņasprāt, šādi tēriņi ir nelietderīgi.

”Es neredzu pamatu, kāpēc atlīdzības izdevumiem decembrī būtu bijis jāpieaug gandrīz par piekto daļu, salīdzinot ar to summu, kādu katru mēnesi vidēji atlīdzībā tērē. Tas nozīmē, ka ir notikusi ļoti liela visāda prēmēšana, jo savādāk es nevaru pamatot šādu atlīdzības pieaugumu. Milzīgs izdevumu pieaugums ir arī, kas skar kārtējos izdevumus, uzturēšanas izdevumus,” norāda Sudraba.

Opozīcijas centieni mainīt šo praksi nav devuši rezultātus, tāpēc Sudraba cer uz sabiedrības spiedienu. Taču iedzīvotājiem operatīvi sekot līdzi budžeta izpildei, tagad būs krietni vien sarežģītāk. Finanšu ministrija šodien aizliegusi Valsts kasei turpmāk publiskot operatīvos datus par budžeta ieņēmumiem un izdevumiem.

2 komentāri

TOP komentāri

 • tarzants
  0

  tarzants

  sakot ar prezdentu un ministriju,ir abildigi par cilveka nodokla nau izkerdibu no valsts kases pazud nauda.

  25.02.2015 11:15

 • skrudžs
  0

  skrudžs

  malači!

  07.01.2015 22:57

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas