Bīstams datorvīruss Latvijā: noziedznieki prasa ap 500 eiro par datu atgūšanu

0 komentāri

Speciālisti uzskata, ka inficēti jau vairāki desmiti datoru. Vīrusa izplatīšana ir līdzīga citiem agrāk novērotiem gadījumiem. Taču šoreiz, lai atgūtu zaudētos failus, vienīgais ceļš ir maksāt kibernoziedzniekiem.

Datora īpašnieks saņem e-pastu, šoreiz it kā no parādu piedzinēju kompānijas Creditreform, kas darbojas it kā Rīgas satiksmes vārdā. Informāciju tehnoloģiju drošībnieki norāda, ka, noklikšķinot uz vēstulē norādīto saiti, datorā esošie faili tiek sašifrēti jeb padarīti nelietojami.
CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis skaidro vīrusa darbību: ”Sašifrē lietotāja datus, noteiktus failu tipus, kas varētu būt vērtīgi datora lietotājam, un par šo failu atšifrēšanu, lai viņi būtu izmantojami, pieprasa samaksu.”

Par to, ka atgūt šifrētos failus iespējams, samaksājot noziedzniekiem, paziņo uzraksts. Arī speciālisti apstiprina, ka maksāšana noziedzniekiem pašlaik ir vienīgais veids, kā atgūt šifrētos datus. ”Šobrīd mēs nezinām, ka būtu iespējams šos failus atgūt nesamaksājot,” CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis.

Pie CERT.lv speciālistiem ir vērsušies seši inficētu datoru īpašnieki. Taču eksperti uzskata, ka patiesais cietušo skaits ir mērāms vismaz desmitos. Ir arī zināmi cietušie, kuri jau ir maksājuši, jo pretējā gadījumā datu zaudēšana apietos vēl dārgāk. Norēķinus noziedznieki veic, izmantojot virtuālo naudu – Bitcoin.

”Bitcoin ir kriptovalūta, kurai nav iespējams noteikt konkrēto īpašnieku, tādēļ viņu veiksmīgi izmanto šādos darījumos,” skaidro CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis. Vidējā samaksa kādu pieprasa vīrusa izplatītāji ir divi bitcoin, kas pārrēķinot ir gandrīz 500 eiro.

Labākais veids, kā paglābties no vīrusiem, ir uzmanības pievēršana šķietami sīkumiem. Piemēram, Creditreform vārdā sūtītās inficētās vēstules adreses domēns nav LV, bet SU. Šis saīsinājums agrāk tika radīts Padomju Savienībai, kas angliski ir Soviet Union. Tagad to uztur Krievijas Federācija, ar ko Latvijas speciālisti jau ir sazinājušies.

”Viņi principā arī ņem to vērā un mēģina kaut ko labot, bet tas process ir pietiekami ilgs, lai būtu veiksmīgi izmantojams šādos uzbrukumos,” tā CERT.LV speciālists Gints Mālkalnietis.

Tas gan nenozīmē, ka vīrusa izplatītāji atrodas Krievijā, viņi var būt jebkurā pasaules malā. Taču ņemot vērā, ka vēstule un visi paziņojumi ir uzrakstīti labā latviešu valodā, noziegumā ir iesaistīts kāds latviešu valodas zinātājs.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas