Pētījums: Latvijā visaktīvāk tiek lobēti lēmumi, kas saistīti iepirkumiem, tabaku, alkoholu un azartspēlēm

0 komentāri

Latvijā lobēšana jeb lēmumu ietekmēšana, izmantojot vārda spēku, notiek aiz slēgtām durvīm, tā secināts Sabiedrības par atklātību – Delna jaunākajā pētījumā. Ar īpaša regulējuma palīdzību procesu padarīt caurredzamu līdz šim traucējis galvenokārt politiskās gribas trūkums.

Tikai 28 procenti no 100, tik zems vērtējums lobēšanas atklātībai Latvijā dots Sabiedrības par atklātību – Delna veiktajā pētījumā. Neskatoties uz vairākiem mēģinājumiem, lobēšanu Latvijā līdz šim tā arī nav izdevies padarīt caurredzamu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Ir bijuši trīsarpus mēģinājumi, bet tanīs mēģinājumos nav bijusi politiskā griba un tāda sabiedriskā spiediena. Šis ir pietiekami labs laiks, lai mēs par to runātu un atkal atsāktu domāt par to,” norāda sabiedrība par atklātību Delna direktors Gundars Jankovs.

Lobēšanas pamats ir caur sarunu ar amatpersonu panākt sev vēlamu lēmuma pieņemšanu. Tomēr lobisms, kas demokrātiskās valstīs ir atzīts par labu esam, pie mums joprojām tiek jaukts ar krimināli sodāmu rīcību.

Lobēšanas izmaksas vienam likumdošanas lēmumam Latvijā esot ap 150 000 eiro, atklāj pētījuma anonīmas aptaujas. Visaktīvāk tiek lobēti lēmumi, kas saistīti ar infrastruktūru, iepirkumiem, tabaku, alkoholu un azartspēlēm.

Arī paši lobisti uzskata, ka Latvijā vajadzīgs publisks lobistu reģistrs.

Lobistiem, kas reģistrējas, piemēram, varētu piešķirt patstāvīgas caurlaides varas gaiteņos – Saeimā un Ministru kabinetā. Tā notiek Briselē, kur reģistrējusies arī Latvijas Zivrūpnieku savienība un kur lobista statuss dodot priekšrocības.

Varas gaiteņos darbojas no vairākiem desmitiem līdz pat simts lobistu. Vismaz pagaidām sarunas ar lēmumu pieņēmējiem notiek aiz slēgtām durvīm.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas