Latvijā būtiski audzis pieprasījums pēc ekoloģiskās pārtikas

0 komentāri

Par spīti tam, ka ekoloģiski tīra pārtika nav lēta – ik gadu tās pircēju loks paplašinās. Cilvēki ir gatavi braukt gan uz laukiem, gan iesaistās tiešās pirkšanas pulciņos. Turklāt Latvija ir to Eiropas Savienības (ES) valstu pieciniekā, kurās ir visvairāk bioloģiski sertificētas lauksaimniecībā izmantojamās zemes.

Zemnieku saimniecības Vizbuļi saimniece Laima Hercberga no Dobeles novada gatavojas vest izaudzētos ķiplokus pie pircējiem uz Rīgu, bet sākumā jāsapin virtenes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Gan ķiploki, gan visi pārējie dārzeņi, ko audzē Laima kopā ar dēlu Jāni 10 hektāru platībā, ir bioloģiski. Pieprasījums no pircējiem ir krietni lielāks par piedāvājumu, un zemnieki to pat nespēj apmierināt.

Bioloģiski sertificētas saimniecības statuss iegūstams vairāku sezonu garumā. Arī pēc sertifikāta iegūšanas bioloģiskā pārtika tiek stingri kontrolēta, un process jāatkārto katru gadu.

Bioloģiskā pārtika parasti ir dārgāka nekā industriāli ražotā. Šajā jomā pastāv daudz stingrāka produktu kontrole un zemniekiem jārēķinās ar papildu izmaksām. Arī darba spēks nepieciešams vairāk, bet produkcijas apjoms ir mazāks, jo netiek lietota ”ķīmija”.

Pasaulē bioloģiski audzēto produktu cenas ir par 30 līdz 100% dārgākas nekā lielražotāju produktiem. Jo vairāk pirks, jo produkcija kļūs lētāka, stāsta Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijā.

Šobrīd Latvija ir starp tām piecām ES valstīm, kurās ir visvairāk bioloģiski sertificētas lauksaimniecībā izmantojamās zemes.

Neņemot vērā šo risku, Latvijā ir gandrīz 3,5 tūkstoši bioloģiski sertificētu saimniecību. Piemēram, pirms 14 gadiem šis skaits bija 17 reizes mazāks.

Eiropas bioloģiskās pārtikas audzētāji uzstādījuši ambiciozu mērķi – 15 gadu laikā panākt to, lai puse produkcijas būtu ekoloģiski tīri produkti.

Skaties video:

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas