Korupcijas jomā Latvija līdzinās Dienvidkorejai un Seišelu salām, liecina pētījums

0 komentāri

Dānija, Jaunzēlande un Somija šogad atzītas par visbrīvākajām valstīm no korupcijas, savukārt viskorumpētākās valstis pasaulē ir Sudāna, Ziemeļkoreja un Somālija, liecina ikgadējais korupcijas uztveres indekss, kuru trešdien publiskojusi nevalstiskā organizācija Transparency International.

Situācija Latvijā, salīdzinot ar pagājušo gadu, nedaudz uzlabojusies. Ja pērn Latvija ar 53 no simts iespējamiem indeksa punktiem dalīja 49. vietu ar Kostariku un Ruandu, tad šogad ar 55 punktiem tā 175 valstu rangā dala 43. vietu ar Maltu, Dienvidkoreju un Seišelu salām.

Tomēr Latvija joprojām ievērojami atpaliek no Igaunijas, kas ar 69 punktiem atrodas 26. vietā. Latviju apsteigusi arī Lietuva, kura novērtēta ar 58 punktiem un ierindota 39. vietā.

Baltkrievija ierindojusies 119. vietā, Krievija – 136., savukārt Ukraina atzīta par Eiropas korumpētāko valsti un ieņem 142. vietu.

Kopumā pasaulē korupcija pieaugusi straujāk augošajās ekonomikās tādās kā Ķīna un Turcija, jo izaugsme pamudina uz varas ļaunprātīgu izmantošanu, norāda organizācija.

“2014. gada korupcijas uztveres indekss rāda, ka ekonomiskā izaugsme tiek bremzēta un centieni apturēt korupciju izplēn, kad līderi un augsta līmeņa amatpersonas ļaunprātīgi izmanto varu, lai valsts līdzekļus novirzītu personīgiem labumiem,” pavēstīja Transparency International vadītājs Hosē Ugass.

Saraksta augšgalā šogad atrodas Dānija, Jaunzēlande, Somija, Zviedrija un Norvēģija, savukārt pēdējo vietu dala Ziemeļkoreja ar Somāliju.

Transparency International korupcijas uztveres indekss pēta korupciju publiskajā sektorā un salīdzina valstis pēc to korumpētības līmeņa, balstoties korupcijas uztverē profesionālās grupās, kas tieši ir saistītas ar korupcijas riska jomām.

Tā kā korupcija ir sabiedriski politiska un krimināla parādība vienlaikus, liela nozīme tās apkarošanā ir sabiedriskajai domai, iedzīvotāju uzticībai valsts pārvaldei un tiesībaizsardzības institūcijām, norāda Transparency International.

Transparency International korupcijas uztveres indeksu nosaka kopš 1995. gada. Latvija vērtēto valstu vidū iekļauta kopš 1998. gada.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas