Valdība dod zaļo gaismu monopoluzņēmuma Latvijas Gāzes sadalīšanai

0 komentāri

Lai gāzes tirgus būtu pilnvērtīgi sagatavots atvēršanas brīdī, līdz 2017. gadam jānodala pārvades sistēmas un uzglabāšanas operators no sadales un tirdzniecības operatora. Valdība beidzot atbalstīja Latvijas Gāzes sadalīšanu, īstenojot īpašumtiesību nodalīšanu.

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) norāda: ”Valdība, manuprāt, šodien pieņēma ļoti svarīgu lēmumu, kas nodrošinās gan drošas gāzes piegādes, gan arī iespējami labas cenas mūsu patērētājiem, mēs drošiem soļiem iesim tālāk ar gāzes tirgus atvēršanu. Tas, ko EM piedāvāja un valdība šodien apstiprināja, konceptuāli ir sadalīt Latvijas gāzi divos uzņēmumos līdz 2017. gada jau sākumam.”

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Ekonomikas ministrijai līdz 1. jūnijam jāsagatavo likumprojektu pakete, bet Saeimā tiem jābūt apstiprinātiem līdz gada beigām.

  • Tikai pēc rūpīgiem sagatavošanās darbiem varēs sākt sadalīšanu. Latvijas Gāzei būs dots apmēram gads, lai tā realizētu valstij stratēģiski nozīmīgās pārvades un uzglabāšanas sistēmas tehnisko un juridisko nodalīšanu.
  • Pārvades un uzglabāšanas sistēmas juridiskās nodalīšana nozīmē māsas sabiedrības izveide ar esošajiem akcionāriem, kuras rīcībā būs attiecīgi aktīvi.
  • Pēc 2017. gada aprīļa Latvijas Gāzes akcionāriem jāpārdod par taisnīgu cenu šīs jaunās komercsabiedrības daļas neatkarīgam investoram, kas nevar būt saistība ar pašreizējo gāzes piegādātāju un akcionāru Gazprom. Pircējs var būt arī valsts.

”Svarīgi būtu, lai 2017. gada aprīlī vismaz šī juridiskā nodalīšana būtu beigta. Līdz ar to brīdī, kad mums ir paredzētas tiesības lietotājiem brīvi izvēlēties brīvi savu tirgotāju, ka tad jau varētu vērsties pie jaunā sadales sistēmas operatora, pie jaunā pārvades sistēmas operatora saistībā ar piekļuves jautājumiem, ar sistēmas izmantošanas jautājumiem, lai nebūtu tā, ka vēlāk pēc tam, kad tirgus jau atvērts, notiek kāds juridisks pārmaiņas attiecībā uz šiem uzņēmumiem,” skaidro SPRK padomes loceklis Rolands Irklis.

Ekonomikas ministrija neizslēdz, ka Latvijas Gāze, kas uzskata, ka valdības nospraustajos termiņos nav iespējams sagatavot kvalitatīvu gāzes tirgus atvēršanu, liks šķēršļus un mēģinās par to pārliecināt Saeimas deputātus. Arī valdības sēdē Latvijas Gāzes pārstāvis atgādināja par valstij saistošo privatizācijas līgumu, kas līdz 2017. gadam Latvijas Gāzei nodrošina monopolu.

Latvijas Gāzes Valdes loceklis Mario Nulmeiers:
Runājot par izmaiņām enerģētikas likumdošanā, mēs gribētu koncentrēties uz likumā doto ietvaru un uzņēmuma statūtiem, es gribētu aicināt, izstrādājot likumprojektu, būt uzmanīgiem. Runājot par kādu aktīvu atsavināšanu, ir jābalstās uz Latvijas konstitūciju, Satversmi, kas paredz atsevišķa likuma izstrādi un taisnīgu kompensāciju.

Par to, cik liels un vērtīgs varētu būt katrs uzņēmums, neviens nemin. Pēc Latvijas Gāzes datiem, gāzes transportēšanas sistēmas atlikusī bilances vērtība ir nedaudz zem 500 miljoniem eiro. Ja Latvijas Gāze neklausa un neievēro valdības noteiktos termiņus, tad likumdošanas paketē būs paredzētas soda sankcijas.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas