Saeima “pa kluso” palīdz nostiprināt Gazprom monopolu Latvijā

2 komentāri

Pēdēja plenārsēdē pirms Ziemassvētku brīvdienām, Saeima “pa kluso” nolēmusi stiprināt Gazprom pozīcijas Latvijā, aizliedzot lielajiem Latvijas gāzes klientiem iegādāties zilo kurināmo, apejot monopolistu. Ar Vienotības vadības un Zaļo un zemnieku savienības balsīm tika noraidīti vairāki priekšlikumi Enerģētikas likumā, kas dotu tiesības Latvenergo iepirkt lētāku gāzi no Klaipēdas, ļaujot samazināt arī elektrības cenu.

Radikāli maina koncepciju kā valdība bija iecerējusi sadalīt Latvijas gāzi. Viena uzņēmuma uzglabāšana, kas ir Latvijas stratēģiskais aktīvs Inčukalna gāzes krātuve, un pārvade un tirdzniecība un sadale.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Saskaņā ar spēkā esošo Enerģētikas likuma redakciju – gāzes tirgum jau šobrīd bija jābūt atvērtam. Kā debatēs atgādināja, deputāte Lolita Čigāne, pēdējais šķērslis Latvijas gāzes monopola likvidācijai pazuda brīdī, kad darbību sāka Klaipēdas gāzes terminālis un tika palielinātas cauruļvadu infrastruktūras jaudas Lietuvā.

Taču tā vietā, lai ļautu Latvijas gāzes monopolam dabīgi izbeigties, dodot iespēju Latvenergo iegādāties lētāku zilo kurināmo Lietuvā, Saeima 2. lasījuma skatītais Enerģētikas likums, paredz monopoltiesību mākslīgu pagarināšanu līdz 2017. gada aprīlim. Daļa Vienotības frakcijas deputātu un Nacionālās apvienība bija iesnieguši priekšlikumus, tirgu vērt jau nākamgad. Pret to kategoriski iestājas Zaļo un zemnieku savienības kūrētā Ekonomikas ministrija.

Balsojumā svaru kausu par labu Latvijas gāzes monopoltiesību saglabāšanai izšķīra Vienotības frakcijas tā sauktais pragmatiskais spārns, kas līdzīgi kā Zaļo un zemnieku savienība un par lielākajiem Latvijas gāzes interešu lobētājiem Saeimā uzskatīta No sirds Latvijai frakcija, Čigānes priekšlikumus neatbalstīja. Pēc balsojuma Vienotības pragmatiķi gan solīja nepieļaut tirgus aizvēršanu.

Šajā jautājumā Latvijas gāze gan cieta sakāvi. Saeima noraidīja No sirds Latvijai deputāta Aivara meijas priekšlikumu, kas deva iespējas Gazprom saglabāt kontroli pār stratēģiski svarīgo Inčukalna gāzes krātuvi arī pēc uzņēmuma plānotās sadalīšanas 2017. gadā.

Daļa Vienotības deputātu un Nacionālās apvienības frakcijas gan uzskata, ka Ekonomikas ministrijas brīdinājumi ir nepamatoti. Daļa vienotības un Nacionālas apvienības frakcijas aicināja nepakļauties Latvijas gāzes spiedienam un vērt tirgu jau nākamgad.

Video

2 komentāri

TOP komentāri

 • Ģerda
  +2

  Ģerda

  Nu skaidrs, kurš un kas vada mūsu valsti. Un kurš noteiks, kurš būs MP

  18.12.2015 11:55

 • Jānis
  0

  Jānis

  Vējonis, kas ir pilnīgs Zaļo partijnieks!

  23.12.2015 13:56

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas