Pateicoties zemajām naftas cenām, Latvija par apkuri var ietaupīt 250 miljonus eiro

0 komentāri

Ja naftas cenas arī nākamgad saglabāsies zemā līmenī, Latvijai kopumā izrakstītais rēķins par enerģiju var kļūt par 250 miljoniem eiro mazāks.

Lai gan pēdējās dienās Latvijā kļuvis krietni vēsāks, daudzu sirdis silda krītošās naftas un līdz ar to degvielas cenas. Tomēr šim melnā zelta cenu samazinājumam ir arī sliktā puse – tas ļoti būtiski ietekmē Krievijas ekonomikas veselību,  un to varētu izjust katrs desmitais Latvijas ražotājs.

Kopš oktobra krītošās jēlnaftas cenas pēdējās dienās sasniegušas arvien zemākus pakāpienus, un viens barels melnā zelta atrodas 70-72 dolāru līmenī. Tikmēr dolāra augošā vērtība pret eiro tikai par aptuveni trešdaļu mazina guvumu no naftas cenu kritumu. Banku eksperti secina, – naftas cenu kritums ir laba ziņa Latvijas ekonomikai.

Foto: LETA

Foto: LETA

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
Latvijas ieguvums no zemākām naftas produktu cenām un kam sekos arī zemākas gāzes cenas, tas varētu pat pārsniegt 1% no kopprodukta gada laikā. Tas ir runa par simtiem miljonu eiro.

 

Foto: LETA

Foto: LETA

Citadeles bankas ekonomikas eksperts Zigurds Vaikulis:
Mēs katru gadu vai nu naftas produktu veidā, vai gāzes veidā pērkam, samaksājam vienu miljardu eiro. Tātad summas diezgan lielas. Ja nākamā gada laikā nafta noturas aptuveni šajos līmeņos, kur viņa atrodas pašlaik, tad aptuveni par 20–25% zemāk, nekā tā bija šā gada sākumā. Tad Latvijas ekonomika kopumā mēs visi ietaupīsim aptuveni 250 miljonus eiro.

Lai arī pēdējās dienās Latvijā kļuvis vēsāks, tomēr sirdis jau silda krītošās degvielas cenas. 95. markas benzīns maksā aptuveni 1,2 eiro un tik zemas cenas nav bijušas kopš 2011. gada vidus. Eksperti prognozē, ka degvielas cenām vajadzētu vēl nedaudz kristies. Arī degvielas tirgotāji  pieļauj, ka ieraudzīsim cenu 1,15 eiro par litru benzīna, bet psiholoģiskais viens eiro gan ir mazticams.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns:
Teorētiski ir iespējams, bet diezgan maz iespējams, jo skaitlis ir stipri zemāks un jebkurā gadījumā, ja naftu, vispārīgi sakot, pumpē un pārdod, tad naftas produkti tomēr ir jāpārstrādā, un pārstrādei ir zināmas izmaksas.

Tomēr naftas cenu kritumam ir arī negatīvās sekas – tas ir smags trieciens no melnā zelta atkarīgajai Krievijas ekonomikai un rublim. Prognozētās recesijas dēļ šajā kaimiņvalstī cietīs arī Krievijas embargo neskartā Latvijas eksporta daļa, un tas samazinās mūsu valsts kopējās ekonomikas izaugsmi.

Citadeles bankas ekonomikas eksperts Zigurds Vaikulis:
Aptuveni procenti 10% no Latvijas ražotājiem ir diezgan cieši saistīti ar pieprasījumu tieši Krievijā noieta tirgiem.

Zaudējumi var būt alkohola, zivju konservu, zāļu tirgotājiem, bet neprognozējama situācija ir uzņēmējiem, kuri ar Krieviju spiesti tirgoties rubļos, kuru vērtība šajās dienās arī nokritusi līdz rekordzemiem līmeņiem gan pret eiro, gan dolāru. Vienlaikus eksperti mierina, ka zemas naftas cenas pozitīvi ietekmē Latvijas eksportu uz citām valstīm.

DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš: 
Lielākā daļa mūsu tirdzniecības partneru arī ir naftas un gāzes importētāji. Pārējās Baltijas valstis, Polija, Vācija, Zviedrija, Somija, Dānija un citas. Viens tirgus, ko protams, naftas cenu kritums var ietekmēt negatīvi, tā ir Norvēģija.

Pašlaik eksperti prognozē, ka zemas naftas cenas varētu saglabāties turpmākos aptuveni divus gadus.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas