Mazturīgā statuss pašvaldībās atšķiras – var būt sarežģījumi ar jaunajiem elektroenerģijas tarifiem

0 komentāri
Mazturīgā statuss pašvaldībās atšķiras – var būt sarežģījumi ar jaunajiem elektroenerģijas tarifiem
Foto: LETA

Ģimenes, kurās vidējie ieņēmumi uz vienu cilvēku kaut par vienu eiro pārsniedz trūcīgo personu rocības slieksni – 128 eiro, no jaunā gada maksās paaugstināto cenu par elektrību.  Šāda situācija ir divās trešdaļās Latvijas pašvaldību, jo tajās netiek noteikts maznodrošinātā statuss – vai arī tas tiek noteikts vienādā līmenī ar trūcīgas personas statusu.

Lai kompensētu elektrības cenu pieaugumu, valsts no nākamā gada aizsargās trūcīgos un mazturīgos Latvijas iedzīvotājus, ļaujot tiem pa elektroenerģiju maksāt lētāko starta tarifu. Trūcīgā statusu nosaka valsts, bet mazturīgā – katra pašvaldība pēc saviem ieskatiem. Un te aina ir ļoti atšķirīga, tāpēc iespējas nākamgad maksāt mazāk par elektrību ir ļoti nevienlīdzīgas.

Liepājā mazturīgā statusu var iegūt, ja ienākumi nepārsniedz 330 eiro, tikmēr, piemēram, Bauskas novadā iespējas maksāt par elektrību mazāk būs, saņemot vien 142 eiro mēnesī.

Pašvaldību savienībā skaidro, ka noteikt visās pašvaldībās vienādu līmeni maznodrošinātā statusam nevar, jo katrā Latvijas daļā cilvēkiem ir dažādi ienākumi un arī izmaksas. Tomēr kā galveno šķērsli statusa neieviešanai pašvaldībās min naudas trūkumu un atšķirīgās prioritātes.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis:
Arī lēmuma pieņēmēji ir ievēlētie deputāti – ja deputāti ir gājuši uz vēlēšanām, saviem vēlētājiem, ir deputāti un saraksti, kas solījuši atbalstīt uzņēmējdarbību, tur sociālie jautājumi nav prioritāri. Ir teritorijas, kur sociālie jautājumi  ir prioritātes, tas atspoguļojas pieņemtajos lēmumos.

Tikmēr  netālu no Rīgas esošajā Jelgavā maznodrošinātā statuss pielīdzināts trūcīgajiem, un tas ir tikai 128 eiro. Vidēji gadā caur sociālo dienestu iziet ap 3000 tūkstoši šādu cilvēku.

Jelgavas sociālo lietu pārvaldes vadītāja Rita Stūrāne
Protams, visvairāk ir satraukušies pensionāri elektrības tirgus atvēršanas sakarā, un mums ir zināms pensionāru viedoklis par šo, bet jebkurā gadījumā tā ir politiska izšķiršanās. Daudzu sociālo darbinieku viedoklis ir tāds, ka ir jānosaka papildu kritēriji vēl maznodrošinātai personai, jau kaut vai elektrības tirgus sakarā tas būtu jānosaka.

Divās trešdaļās Latvijas pašvaldību vispār nav ieviests maznodrošinātā statuss, un šeit, ja cilvēks saņem kaut vienu eiro mēnesī vairāk par trūcīgā līmenim noteiktajiem 128 eiro, viņš par elektroenerģiju maksās pilnu cenu.

Labklājības ministrijai šobrīd nav alternatīvu risinājumu, kā šai nevienlīdzīgajā situācijā palīdzēt tiem, kam būtu nepieciešams maznodrošinātā statuss. Zināmas izmaiņas gan tiek gatavotas nākotnē.

MK ir pieņēmis, akceptējis koncepciju par izmaiņām sociālās drošības sistēmā, kur kā viens no LM priekšlikumiem ir noteikt vienotu ienākumu līmeni valstī, kuru nosaka un kas mainās, vadoties no statistikas rādītājiem katru gadu. Piemēram, šobrīd, ja skatās par 2013. gadu, tie ir 129 eiro mēnesī. Tas ir tas līmenis, uz ko mēs varētu virzīties. Bet šobrīd, vismaz līdz 17. gadam noteikti nekādas tādas radikālas izmaiņas nenotiks.

Tā kā elektrības cenu kāpums pat par 30% var būtiski pasliktināt daudzu ģimeņu situāciju, var aktualizēties jautājums par maznodrošinātā statusa noteikšanu visās pašvaldībās, uzskata Pašvaldību savienība, kas tāpēc rosinās valdību turpināt seno strīdu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa lielākas daļas pārdali par labu pašvaldībām.

Patlaban Latvijā ir ap 130 tūkstoši trūcīgo un maznodrošināto personu un ap 35 tūkstoši daudzbērnu ģimeņu. Tā kā atbalsts tiek piešķirts mājsaimniecībai, Latvenergo aplēsis, ka par līdzšinējo cenu elektrību saņems ap 111 tūkstoši patērētāju.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas