“Standard&Poor’s” paceļ Latvijas kredītreitingu pirmskrīzes līmenī

0 komentāri
“Standard&Poor’s” paceļ Latvijas kredītreitingu pirmskrīzes līmenī
Foto: TT NEWS AGENCY/SCANPIX

Starptautiskā reitingu aģentūra “Standard&Poor’s” paaugstinājusi Latvijas kredītreitingu. Valsts kredītreitings ilgtermiņa saistībām vietējā un ārvalstu valūtā ir paaugstināts no “BBB+” uz “A-“. Nākotnes prognozes vērtējums ir noteikts stabils. Iepriekš šādu kredītreitingu aģentūra Latvijai bija piešķīrusi 2007. gadā.

“Standard&Poor’s” savu lēmumu pamato ar spēcīgu Latvijas ilgtermiņa ekonomikas izaugsmi, labākiem ārējā sektora rādītājiem, nekā tika gaidīts, un pārdomātu un piesardzīgu fiskālo politiku, paziņojumā medijiem informē Finanšu ministrija.

“Tas ir liels mūsu valsts panākums, kas gūts, ilgstoši un konsekventi strādājot, lai attīstītos valsts ekonomika, un kuru tagad ir novērtējusi arī viena no lielākajām reitingu aģentūrām. Latvijas iekļaušana starp “A” grupas reitinga valstīm ir starptautiska atzinība. Tas arī izvirza mums pašiem arvien lielākus nākotnes standartus un uzdevumus. Šī ir iespēja mums ar kopēju darbu apliecināt ilgtermiņa piederību šīs grupas valstīm. Tas būtu jāņem vērā visiem politikas veidotājiem Latvijā gan valstiskajā, gan pašvaldību, gan arī privātajā sektorā, īpaši ņemot vērā tuvojošās Saeimas vēlēšanas,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks (V).

“Standard&Poor’s” paziņojumā norādīts, ka 2013.gadā Latvijas ekonomika ar 4,1% iekšzemes kopproduktu (IKP) pieaugumu bija visstraujāk augošā ekonomika starp visām Eiropas Savienības valstīm. 2014.gadā reitingu aģentūra paredz IKP pieaugumu 3,7% apmērā, kas 2015.-2017.gadā varētu stabilizēties vidēji ap 4,3%. Aģentūra atzīmē sasniegumus budžeta deficīta mazināšanā, kā arī fiskālā ietvara uzlabošanā, pieņemot Fiskālās disciplīnas likumu.

Atzinīgi novērtētas Valsts kases organizēto aizņēmumu zemās procentu likmes, turpinot starptautiskās aizņēmumu programmas pārfinansēšanu starptautiskajos kapitāla tirgos, tādējādi nodrošinot būtisku valsts parāda apkalpošanas izmaksu nepalielināšanos.

Kārtējā maksājuma konta deficīts ir strauji sarucis kopš tā maksimuma finanšu krīzes sākumā un bija tikai 0,8% 2013.gadā, tomēr reitingu aģentūra pieļauj tā palielinājumu nākotnē, kas daļēji var ietekmēt tālāku reitinga paaugstinājumu. Banku sektors tiek novērtēts kā stabils. Iestāšanās eirozonā ir mazinājusi vairākus riskus, taču aģentūra norāda, ka monetārās politikas mērķi Eiropā, visticamāk, tiks pakārtoti lielajām valstīm nevis mazām ekonomikām.

Latvijas kredītreitinga nākotnes novērtējums noteikts stabils, jo pozitīvos sasniegumus mazina atsevišķi ārējie riski. Stabils vērtējums arī liecina, ka aģentūra pašlaik neredz lielu varbūtību reitinga izmaiņām nākamo divu gadu laikā. “Standard&Poor’s” arī brīdina, ka reitingu var arī samazināt, ja valdība atslābinātu fiskālās politikas kursu, būtiski pieaugtu kārtējo maksājumu konta deficīts vai pieaugtu riski no nerezidentu noguldījumiem.

Turpmākais reitinga paaugstinājums varētu sekot, ja uzlabotos ārējā sektora rādītāji.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas