Latvijas ekonomika gadu iesāk ar 2,8% izaugsmi

0 komentāri

Šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo ceturksni Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) palielinājies par 2,8%. Pirmajā ceturksnī IKP faktiskajās cenās veido 5,3 miljardus eiro. Baltijas valstu līdere IKP izaugsmē šajā ceturksnī ir Lietuva ar 3,2% pieaugumu. Igaunijā samazinājums -1,4%, informē Centrālā statistikas pārvalde.

Iekšzemes kopprodukts (IKP) 2014.gada 1.ceturksnī faktiskajās cenās ir 5,3 miljardi euro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem, 2014.gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2013.gada pirmo ceturksni IKP salīdzināmajās cenās palielinājies par 2,8%, bet pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, salīdzinot ar 2013.gada 4.ceturksni, pieaudzis par 0,6%.

Salīdzināmajās cenās 2014.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2013. gada attiecīgo ceturksni, par 1,2% palielinājās apstrādes rūpniecības temps, ko ietekmēja pieaugums pārtikas produktu ražošanā par 7,5% (21,1% no kopējās apstrādes rūpniecības), koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 7,6% (23,4% no kopējās apstrādes rūpniecības). Samazinājās dzērienu ražošana par 4,9% (1,9% no kopējās apstrādes rūpniecības) un apģērbu ražošana – par 15,4% (3,7% no kopējās apstrādes rūpniecības). Par 80,9% kritusies metālu ražošanas nozare.

Būvniecība pieaugusi par 24,6%. Par 44,3% palielinājās dzīvojamo māju būvniecība (16,9% no kopējās būvniecības), maģistrālo cauruļvadu, spēka un komunikācijas līniju būvniecībā – par 11,8% (7,7% no kopējās būvniecības), administratīvo ēku būvniecība – par 97,4% ( 7,5% no kopējās būvniecības), kā arī viesnīcu un tām līdzīga lietojuma ēku būvniecība – par 84,3%. Kritums par 4,8% bija šoseju, ielu, ceļu skrejceļu un dzelzceļa līniju būvniecībā (6,1% no kopējās būvniecības) un par 19,4% tiltu un tuneļu būvniecībā (2,1% no kopējās būvniecības).

Tirdzniecība palielinājās par 2,5%, tai skaitā mazumtirdzniecība – par 2,6%, ko veidoja pieaugums par 2,8% pārtikas preču un par 2,5% – nepārtikas preču tirdzniecībā.

Komercpakalpojumu nozarē lielākie pieaugumi bija šādiem pakalpojumiem: arhitektūras, inženiertehniskajiem pakalpojumiem, tehniskajai pārbaudei un analīzei – par 12,9%, tūrisma biroju darbībai – par 3,2%, frizieru un skaistumkopšanas pakalpojumiem – par 9,5%, kā arī individuālās lietošanas priekšmetu remontam – par 25,2%.

Izklaides un atpūtas nozare palielinājās par 20,1%, azartspēļu nozarē pieaugums – par 12,6%.

Par 1,7% vairāk tika iekasēti produktu nodokļi (pievienotās vērtības, akcīzes, muitas nodokļi).

Faktiskajās cenās 2014. gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2013. gada pirmajā ceturksni privātais galapatēriņš palielinājās par 2,5%. Ir pieauguši izdevumi divās no lielākajām patēriņa grupām: pārtikai (20% no kopējiem izdevumiem) – par 3,1% un transportam (14% no kopējiem izdevumiem) – par 1,9%. Mājsaimniecību izdevumi mājokļa uzturēšanai silto laika apstākļu dēļ samazinājušies par 2,5% (27% no kopējiem izdevumiem). Bruto pamatkapitāla veidošana palielinājās par 2,8%. Preču eksports (72% no kopējā eksporta) palielinājies par 0,4%, bet pakalpojumu eksports – par 4,3%. Preču importa apjomi (86% no kopējā importa) samazinājušies par 1,9%, bet pakalpojumu imports – par 2,4%.

Salīdzināmajās cenās 2014.gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2013.gada pirmajā ceturksni privātais galapatēriņš pieaudzis par 2,1%, tai skaitā izdevumi pārtikai – par 2,7%, bet izdevumi transportam palielinājušies par 3,6%. Savukārt izdevumi mājokļa uzturēšanai samazinājušies par 3,4%.

Izdevumi bruto pamatkapitāla veidošanai palielinājās par 2,2%. Investīciju apjoms apstrādes rūpniecībā palielinājies par 34,2%, bet ievērojams investīciju apjoma samazinājums bija elektroenerģijas, gāzes apgādes, siltumapgādes un gaisa kondicionēšanas nozarē – par 33,4%.

Preču eksports palielinājies par 1,7%, bet pakalpojumu eksports – par 3,6%. Savukārt preču importa apjomi samazinājušies par 1,3%, bet pakalpojumu importa apjomi – par 3,6%.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās!

Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās! 2

Grims ir mūsu maģiskais ierocis, lai izskatītos lieliski un izceltu skaisto vai nomaskētu problēmzonas. Tomēr reizēm mēs pārcenšamies vai, tieši otrādi, – izlaižam – svarīgus grima uzklāšanas soļus. Skaistuma eksperti apkopojuši izplatītākās kļūdas, no kurām tu pavisam noteikti vari izvairīties!

Janvāra saulainākais tests – erudīcijas spēle par Spāniju!

Janvāra saulainākais tests - erudīcijas spēle par Spāniju! 1

Vai tu zini, kurš leģendārs spāņu mākslinieks ir radījis ledenes ”Chupa Chups” logotipu un kurā Spānijas reģionā tiek ražoti smalki cigāri? Portāls Skaties.lv ar saviem draugiem no spāņu kultūras centra ”Seneca” ir sarūpējuši šā mēneša karstāko piedāvājumu – erudīcijas spēli par Spāniju! Atbildi uz divpadsmit sarežģītiem un ne tik sarežģītiem jautājumiem un atklāj daudz jauna par Spānijas kultūru, vēsturi un valodu!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas