Latvijas uzņēmēji ir saglabājuši interesi par Ukrainu

0 komentāri

Ukrainas militārais konflikts ir pamatīgi iedragājis valsts ekonomiku. Ir samazinājusies nacionālās valūtas vērtība un ievērojami sarukusi iedzīvotāju pirktspēja. Tomēr par spīti krīzei, Latvijas uzņēmēji ir saglabājuši interesi par sadarbību ar Ukrainu, jo grūtības uzskata par pārejošām. 

Lai gan militārais konflikts turpinās tikai Ukrainas austrumos Luhanskā un Doņeckā, no tā cieš visa valsts. Grūtības izjūt gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji. Kā stāsta latviešu uzņēmējs Māris Akula, kurš Ukrainā pārdod Dzintara kosmētiku, pārdošanas apjoms ir samazinājies par vismaz 60 procentiem. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tik strauji sarukusi ukraiņu pirktspēja, ir nacionālās valūtas grivnas vērtības samazināšanās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Esam spiesti celt cenas. Šobrīd cenas jau esam pacēluši pat vairāk kā divas reizes no tās cenas, kura bija pagājušajā gadā šajā laikā,” stāsta Māris Akula.

Tomēr par spīti grūtībām latviešu uzņēmējs domā par darbības paplašināšanu. Patlaban viņam pieder viens veikals, bet pavasarī uzņēmējs cer atjaunot arī otra veikala darbību. Tas atradās netālu no Neatkarības laukuma un tika nodedzināts vardarbīgo sadursmju laikā.

Uzņēmējs Māris Akula:
Protams, ka šobrīd ir ļoti grūti un ļoti ir jāpielāgojas situācijai, kas tur notiek ar valūtu un cilvēku pirktspēju, bet es ticu, ka agri vai vēlu, tur viss normalizēsies un strādāt varēs. Pie tam atbrīvojas diezgan daudz plaukti no Krievijas precēm. Es pat teiktu, ka šobrīd darba ir daudz vairāk un naudas daudz mazāk, kas varētu kādā laika termiņā pārvērsties otrādi.

Latvijas investīciju un attīstības Aģentūrā norāda – lai gan Ukrainā faktiski turpinās karadarbība, kuras dēļ tika apsvērta iespēja pat slēgt tās pārstāvniecību, gada otrajā pusē Latvijas uzņēmējiem tomēr sākusi rasties interese par Ukrainu. Preču pārdošanai tagad ir nelabvēlīgs laiks, taču labas iespējas esot Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem, kuri piedāvā kvalitatīvus risinājumus par labāku cenu, kā Rietumvalstis.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors Andris Ozols:
Tirdzniecībā Latvija nedrīkst būt tāds īstermiņa partneris, jo Ukraina ir skaidri pateikusi un nu vairs nav citu domu, ka orientējas uz Eiropu, uz Eiropas tirgu, integrējas Eiropas tirgū gan ar preci, gan ar kvalitāti, gan ar saviem izejvielu resursiem.

Līdzīgu nostāju pauž arī Latvijas vēstniece Ukrainā Argita Daudze. Arī viņa saskata labas iespējas padziļināt abu valstu sadarbību ekonomikā.

”Neskatoties uz pārejošajām ļoti lielajām grūtībām, tomēr perspektīva vienmēr ir. Un Ukraina ir liela un resursiem bagāta valsts gan izejmateriālu ziņā, gan kvalificēta darbaspēka ziņā,” norāda Latvijas vēstniece Ukrainā Argita Daudze.

Pateicoties asociācijas līgumam, starp Ukrainu un Eiropas Savienību ir ieviesta bezmuitas tirdzniecība, kas var būt papildu stimuls arī Latvijas uzņēmējiem, kuri ir ieinteresēti dažādot eksporta tirgu. Taču netiek arī slēpts, ka šķērslis sadarbībai ir padomju mantojums, no kura Ukraina vēl nav tikusi vaļā.

”Ukraina jau ir stipri tāda padomiska valsts bijusi arī pēc neatkarības atgūšanas diemžēl. Viņi tagad runā, ka ir jāizskauž sovjetisms visās dzīves jomās, bet tas vēl tur ir klātesošs diemžēl,” stāsta Argita Daudze.

Kā liecina statistika, Ukraina nav starp Latvijas nozīmīgākajiem tirdzniecības partneriem. Saskaņā ar informāciju, kas apkopota par šā gada pirmo ceturksni, kopējais tirdzniecības apjoms ir bijis nepilni 45 miljoni eiro, kas Ukrainu ierindo 19. vietā.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas