Latvijā jaunieši sagaida, ka pirmā darba alga būs 750 eiro mēnesī

2 komentāri
Latvijā jaunieši sagaida, ka pirmā darba alga būs 750 eiro mēnesī
LETA

Lielākā daļa jeb 69% aptaujāto jauniešu Lietuvā sagaida, ka viņu atalgojums, uzsākot darba gaitas, būs līdz 750 eiro pēc nodokļu nomaksas, kamēr Latvijā ar šādu atalgojumu rēķinās vien 42%.

Tikmēr Igaunijā tikai 27% SEB bankas aptaujāto jauniešu Baltijas valstīs. Savukārt visaugstākās prasības atalgojuma ziņā ir Igaunijas jauniešiem – katrs trešais uzskata, ka, sākot darba gaitas, viņam ik mēnesi savā bankas kontā būtu jāsaņem vismaz 1000 eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Aplūkojot aptaujas datus, redzams, ka Igaunijā dominē augstākās prasības attiecībā uz sagaidāmo algu – 36% aptaujāto jauniešu vēlas saņemt vairāk nekā 1000 eiro, tikpat liels ir to respondentu skaits, kuru vēlamais atalgojums svārstās robežās no 751 eiro līdz 1000 eiro. Latvijā atalgojumu, kas pārsniedz 1000 eiro, sagaida 24%, bet Lietuvā – vien 12% aptaujāto jauniešu.

Latvijā ir vislielākais to jauniešu īpatsvars, kuriem ir ļoti augstas atalgojuma prasības – katrs desmitais Latvijas jaunietis sagaida, ka viņa darbs tiks atalgots ar vismaz 1500 eiro mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Līdzīgas ekspektācijas ir 8% Igaunijas jauniešu un tikai 3% Lietuvas jauniešu.
Salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Latvijā ir divas dominējošās atalgojuma kategorijas – katrs trešais jeb 34% jauniešu norādījuši, ka pirmajai algai vajadzētu būt robežās no 501 eiro līdz 750 eiro, un aptuveni tikpat daudz (33%) vēlas saņemt atalgojumu 751–1000 eiro robežās.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts, Edmunds Rudzītis:

Šādas atalgojuma prasības varētu būt skaidrojamas ar dzīves līmeni un atalgojuma līmeni katrā valstī – tā kā Igaunijā ir lielākais vidējais atalgojums no visām Baltijas valstīm, tad arī jaunieši Igaunijā ir ar atbildoši augstākām prasībām uz savu pirmo algu. Taču pārsteidzoši, ka 10% Latvijas jauniešu sagaida, ka pirmajā darba vietā nopelnītā mēnešalga būs gandrīz divreiz lielāka par vidējo izpeļņu valstī (šobrīd vidējā neto alga 600 eiro). Darba devēji visdrīzāk nebūs gatavi piedāvāt šādu summu, ja vien jaunietim nepiemīt kādi īpaši talanti vai prasmes.

Interesanti, ka uzņēmējdarbība ir joma, kurā jaunieši vēlas aktīvi piedalīties, un saskata kā savas darba dzīves piepildījumu. Neraugoties uz to, ka Lietuvā jauniešiem ir salīdzinoši pieticīgākas prasības atalgojuma ziņā, viņiem ir gana augstas ambīcijas, domājot par savu nākotnes nodarbošanos.

Atbildot uz jautājumu ”Vai Jūs vēlētos izveidot paši savu uzņēmumu?”, salīdzinājumā ar citām Baltijas valstīm, vien 13% Lietuvas jauniešu norāda, ka nākotnē ir gatavi kļūt par darba ņēmējiem. Gan Latvijā, gan Igaunijā 22% jauniešu atzīst, ka ir gatavi strādāt citu labā.

2 komentāri

TOP komentāri

 • ES
  0

  ES

  Es jauniešu vēlmes pilnigi saprotu, viņiem ir sakari ar draugiem un pazinām ārzemēs,gan jau ir dzirdējuši,kā politiķi pamato savu algu lielumu, salidzinot ar Eiropas citu valstu politiku algām,un vēlas, lai vinu darbs arī tiek novērtēts.Skarbi un skumji, ka dzīves realitāte mācis divkosibu-politiķu algas ir nedaudz mazākas kā citur, bet citu strādājošo- daudzreiz.

  23.09.2015 11:22

 • Kents
  0

  Kents

  Nabadziņi. Reālitāte būs skarba.

  22.09.2015 13:07

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas