Latvija ik gadu varētu iegūt 70 miljonus, ja samazinātu ēnu ekonomiku

0 komentāri

Līdz 2020. gadam Latvijas ēnu ekonomika jāsamazina par 5%, kas ik gadu ļautu valsts budžetam iegūt līdz 70 miljoniem eiro, paredz Finanšu ministrijas (FM) izstrādātais stratēģiskais plāns ēnu ekonomikas ierobežošanai 2015.-2020.gadā, kas šodien tika prezentēts Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes sēdē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

FM vīzija paredz, ka līdz 2020.gadam ēnu ekonomikas apjoms Latvijā sasniegs Eiropas Savienības (ES) vidējo ēnu ekonomikas līmeni, kas, pēc austriešu ekonomikas profesora Frīdriha Šneidera aplēsēm, ir 18,3%, bet Latvijas prognozētā ēnu ekonomika 2015.gadā – 23,6%.

Ministrija aprēķinājusi, ka ēnu ekonomikas samazinājums ik gadu par 1% var dot papildu ienākumus budžetā starp 50 un 70 miljoniem eiro. Tajā pašā laikā ministrija atzīst, ka, palielinot ēnu ekonomikas ierobežošanas tempu, jārēķinās ar izmaksu pieaugumu ne vairāk kā 0,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta.

FM rosina noteikt ēnu ekonomikas ierobežošanas stratēģisko mērķi – līdz 2020.gadam samazināt ēnu ekonomiku līdz ES vidējam līmenim, kā arī likumprojekta “Par valsts budžetu 2016. gadam” un likumprojekta “Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2016., 2017. un 2018. gadam” sagatavošanas gaitā noteikt ēnu ekonomikas ierobežošanu kā horizontālo valdības prioritāti.

FM arī rosina ministrijām un to pakļautības iestādēm savas kompetences ietvaros sniegt maksimālu atbalstu ēnu ekonomikas mazināšanai, it īpaši tādās prioritārajās nozarēs kā būvniecība, mazumtirdzniecība, vairumtirdzniecība, sabiedriskie pārvadājumi un pakalpojumu sektors.

Plānots ministrijām un sociālajiem partneriem uzdot līdz šā gada 29. jūnijam FM iesniegt priekšlikumus ēnu ekonomikas mazināšanai. Pēc tam FM apkopos iesniegtos priekšlikumus un iesniegs izskatīšanai Ēnu ekonomikas apkarošanas padomes locekļiem. Savukārt Ēnu ekonomikas apkarošanas padome līdz šā gada 4.augustam varētu apstiprināt Ēnu ekonomikas mazināšanas pasākumu plānu 2016.-2020. gadam ar konkrētiem uzdevumiem ministrijām.

FM uzsver, ka, gatavojot 2016.gada valsts budžetu un 2016.-2018. gada ietvaru, ēnu ekonomikas mazināšana jāuzskata kā horizontāla prioritāte.

Jau ziņots, ka Latvijā ēnu ekonomikas apmērs 2014. gadā bijis 24,7% no iekšzemes kopprodukta (IKP), savukārt plānotais ēnu ekonomikas apmērs 2015. gadā ir 23,6%, secināts austriešu ekonomikas profesora Frīdriha Šneidera veiktajā Eiropas Savienības (ES) ēnu ekonomikas pētījumā.

Šneidera pētījums liecina, ka Latvijā ir astotais augstākais ēnu ekonomikas īpatsvars ES. Tikmēr abās mūsu kaimiņvalstīs, Lietuvā un Igaunijā, ēnu ekonomikas apmērs 2014.gadā bija 27,1% no IKP, savukārt plānotais apmērs 2015.gadā ir attiecīgi 25,8% un 26,2%.

Vidējais ES valstu ēnu ekonomikas rādītājs patlaban ir 18,3%. Kā norāda Šneiders, Latvija un pārējās Baltijas valstis ir to 21 ES valsts vidū, kurās ēnu ekonomikas īpatsvars turpinās samazināties.

Savukārt šogad publiskotajā “SSE Riga” Baltijas valstu ēnu ekonomikas pētījumā secināts, ka Latvijas ēnu ekonomikas lielums 2014. gadā bija 23,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), un salīdzinājumā ar 2013. gadu ēnu ekonomikas līmenis ir samazinājies tikai par 0,3% no IKP. Kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā ēnu ekonomika pērn mazinājusies straujāk. Pagājušajā gadā kaimiņvalstu ēnu ekonomika samazinājusies par aptuveni 2,5-2,8% salīdzinājumā ar 2013. gadu.

Lietuvā un Igaunijā 2014. gadā ēnu ekonomika veidoja attiecīgi 12,5% un 13,2% no IKP.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas