Iedzīvotāji ir mācījušies no krīzes un tērē prātīgāk, saka ekonomiste

0 komentāri

Latvijā naudas tērēšanas paradumi ļoti lēni pietuvojas pirmskrīzes līmenim, taču cilvēki ir kļuvuši daudz piesardzīgāki un acīmredzami guvuši mācību no treknajiem gadiem un tiem sekojošajai krīzei.

Nepilni četri tūkstoši iepriekš sarunāto mājsaimniecību pagājušajā gadā krāja čekus un speciālā izdevumu dienasgrāmatā uzskaitīja summas par pirktajām precēm un pakalpojumiem. Centrālā statistikas pārvalde to attiecinājusi uz visu valsti un iznāk šādi: laukos uz vienu mājsaimniecības locekli tērēti 250 eiro mēnesī, pilsētās – 323 eiro, bet Rīgā 377. Vidēji valstī tēriņi uz vienu ģimenes locekli veido 299 eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Šie 299 eiro varētu šķist maz, bet jāņem vērā, ka šajos izdevumos neietilpst mājsaimniecību izdevumi kapitālajiem remontiem, kā arī mājsaimniecību izdevumi hipotekārajiem kredītiem. Mājsaimniecības 2014. gadā ļoti atturīgi izmantoja savā rīcībā esošos ienākumus,” sacīja CSP dzīves līmeņa statistikas daļas vecākā referente Kristīne Germane.

”Ja mēs salīdzinām to ar pirmskrīzes gadiem, protams, to mācību esam guvuši, un tā uzvedība patērētājiem ir mainījusies. Viņi tomēr vairāk uzkrāj, mēs redzam, ka arī mājsaimniecību depozīti aug diezgan strauji. Mājsaimniecības turpina atmaksāt kredītus, bet viņi arī palielina savus depozītus,” stāsta Lija Strašuna, Swedbank vecākā ekonomiste.

Turklāt Latvijā vadošās bankas eksperti gan apšauba Statistikas pārvaldes aprēķinātos 299 eiro mēnesī uz vienu ģimenes locekli kā objektīvu izdevumu apmēru. Kredītiestādes uzskata, ka tas, viņuprāt, esot lielāks, jo iekšzemes kopprodukts ir kāpis par 3 procentiem, arī algas turpina palielināties, pluss vēl ēnu ekonomikas ienākumi.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas