Eiropas Komisija grib risināt bezdarba problēmu Latvijā

1 komentārs
Eiropas Komisija grib risināt bezdarba problēmu Latvijā
Foto: LETA

Eiropas Komisija sola piešķirt vērienīgu naudas summu, lai ar inovatīviem risinājumiem mazinātu augsto jauniešu bezdarbu visās Savienības dalībvalstīs. Jaunatnes forumā šonedēļ Rīgā tika sākts darbs pie dažādu programmu izstrādes, kuru gala versija tiks prezentēta Austrumu partnerības samitā Rīgā maijā. Esot cerība beidzot arī Latgales depresīvo statistiku uzlabot.

Noticot politiķu skandētajam, ka krīze Latvijā ir beigusies, divdesmit piecgadīgā Oksana atgriezās no Anglijas atpakaļ Rēzeknē. Ir vīlusies. Bez darba nu jau vienu gadu. Tikko par bezdarbnieku kļuvis vēl arī viņas vīrs. Izmisums liels – šai jauniešu ģimenei jārūpējas par sešgadīgo bērnu. Oksanai ir profesionālā menedžmenta izglītība, bet nevar atrast darbu Rēzeknē pat veikalā. Katru mēnesi piesakās uz 20 vakancēm.
”Neviens tā arī nav atbildējis. Cik es saprotu, ja tev ir paziņas, pazīstami, kas var palīdzēt iekārtot, tā tu tiksi, bet tā tu pats, ja vēl pasaki, ka tev ir mazs bērns, nav darba pieredzes, tā paldies,” skaudro situāciju apraksta Oksana – bezdarbniece no Rēzeknes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Uzņēmēju motivēšanai darbā vismaz uz gadu pieņemt jauniešus bez pieredzes, šonedēļ sākta programma Jauniešu garantijas, kad daļu no algas maksās valsts – 160 eiro mēnesī, bet pārējo maksās uzņēmēji. Šim mērķim valstij pietiks naudas subsidēt pustūkstoti jauniešu visā Latvijā. Latgales uzņēmēji gan esot ļoti grūti pierunājami iesaistīties šajā programmā.

”Darba devējam ir atbildība, par viņu vēl daudz jāmaksā, visi nodokļi ir jāmaksā, šeit tā mūsu daļa, ko maksā aģentūra, ir ļoti, ļoti maza, un līdz ar to darba devēji negrib un neiesaistās šajā pasākumā. Pagājušajā gadā mēs arī to plānu neizpildījām,” stāsta NVA Rēzeknes filiāles vadītāja Ināra Šindarjova.

Turklāt šī ir programma ir tikai jauniešiem ar augstāko un profesionālo izglītību, taču bezdarba īpatsvara problēma ir citviet. No visiem 17 tūkstošiem jauniešu bezdarbnieku vecumā līdz 29 gadiem ir tieši ar pamata un vidējo izglītību. Tamdēļ viņiem atliek vien gaidīt Eiropas Komisijas inovatīvo piedāvājumu visas Savienības jauniešu bezdarba mazināšanai. Tos prezentēs maijā Rīgā.

”Šis ir ļoti konkrēts mēģinājums strādāt ar lauku jauniešiem, kuri šobrīd nestrādā, kuri nemācās, kuri īstenībā neparādās Nodarbinātības valsts aģentūras uzskaitē kā bezdarbnieki, un tamdēļ ļoti svarīga projekta sastāvdaļa ir sadarbība ar vietējām pašvaldībām, sadarbība ar vietējām jauniešu organizācijām,” norāda Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.

Eiropas Komisija ir apņēmības pilna lauzt apburto loku – jaunieši nevar atrast darbu, ja nav nepieciešamās prasmes un pieredzes. Tiek solīti arī plaši stimuli jauniešiem dibināt savus uzņēmumus, stipendijas braukt mācīties biznesa prasmes uz citām dalībvalstīm.

Eiropas Komisijas pārstāvis Antonio Silva Mendes: ”Aprēķini rāda, 1.2 procenti no visas Eiropas Savienības iekšzemes kopprodukta ir apjoms, kas ir potenciāli zaudētais jauniešu bezdarba dēļ. Ja mēs atgrieztu viņus darba tirgū, IKP dalībvalstīs kāptu par 160 miljardiem eiro gadā. Tātad tā ir ne tikai sociāla problēma, bet arī ekonomiska problēma.”

Šobrīd Latvijā visvairāk bez darba ir tādu jauniešu, kuru pēdējā nodarbošanās bija palīgstrādnieks, veikala pārdevējs, viesmīlis, būvstrādnieks, pavārs un ceļa būves palīgstrādnieks.

1 komentārs

TOP komentāri

  • Ex
    0

    Ex

    Būtu labi ja jaunie gurķi bez savām tiesībām ar atcerētos par saviem pienākumiem.Tas tā no pieredzes.Un tā jevropas naudas tērēšana ir diezgan slidena,apmāci Tu viņu,bet šis aiztinas pie britiem utt,ja nav obligāti jaatstrādā vietējām vajadzībām ,tad lielu labumu vietējiem tas nedos,jo visādu menedžeru utt te ir kā biezs.

    15.02.2015 10:26

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas