Brisele pieprasa, lai Latvija vienkāršāk atļautu ārzemniekiem iegādāties te zemi

3 komentāri

Brisele pieprasa Latvijai mīkstināt stingros lauksaimniecības zemes iegādes noteikumus.

Latvijā noteiktie lauksaimniecības zemju pirkšanas ierobežojumi nav pa prātam Eiropas Komisijai, kas draud Latviju sūdzēt tiesā. No Briseles atnākusi vēstule, kurā uzdots divu mēnešu laikā veikt grozījumus likumos.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Līdzīgus brīdinājumus saņēmušas arī citas bloka dalībvalstis. Zemkopības ministrija gan sola, ka principu – aizsargāt vietējo zemnieku intereses – neatcels.

Lai ierobežotu lauksaimniecības zemju iztirgošanu ārzemniekiem, Saeima pirms diviem gadiem pieņēma grozījumus likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, nosakot ierobežojumus lauksaimniecības zemes tirdzniecībai. Likums tostarp nosaka, ka personai, kas vēlas iegādāties zemi, nepieciešama lauksaimnieka izglītība vai pieredze. Eiropas komisijai šāda norma nav pa prātam un tā uzskata, ka tādējādi tiek pārkāpts princips par kapitāla brīvu apriti un brīvību veikt uzņēmējdarbību.

Zemkopības ministrija Briseles aizrādījumus sola vērtēt. Tostarp tiks analizēts, vai par šādiem vai līdzīgiem pārkāpumiem iepriekš jau bijusi tiesvedība un kā tā beigusies. Pagaidām gan tiek gaidīts oficiālais Eiropas Komisijas juridiskais pamatojums.

Tikmēr premjerministrs Māris Kučinskis sola, ka, pārskatot zemes iegādes nosacījumus, vietējo zemnieku intereses aizvien paliks pirmajā vietā.

Jāpiebilst, ka ar līdzīgiem pārmetumiem Eiropas Komisija vērsusies arī pret  Bulgāriju, Ungāriju, Lietuvu un Slovākiju, kuras, līdzīgi kā Latvija, likumā iestrādājusi normas, kas ierobežo masveida zemes platību nonākšanu ārvalstnieku īpašumā.

Video

3 komentāri

TOP komentāri

 • Skepse
  0

  Skepse

  Vienam vācu vai dāņu zemniekam var Latvijā piederēt zeme pat līdz 4 tūkstošiem ha. Kuram latvietim ir tāda nauda? Zeme tiek noplicināta lietojot visas indes un nepārtraukti intensīvi audzējot ne vairāk kā divas kultūras. Esam pārdevuši savus kūdras purvus arī. Tad tāda bija tautai neizpaustā cena par iestāšanos ES? Kaut kā ļoti atgādina notikumus 13 gadsimtā, kad lēni un pamazām "misionāri" piesavinājās visu zemi.

  05.06.2016 21:45

 • Valentīna Soročina (ex.Lisovska)
  0

  Valentīna Soročina (ex.Lisovska)

  vai maz jau tie ārzemnieki te sapirkuši zemi?? Tagad pārdod atpakaļ zemniekiem par lielu naudu!

  03.06.2016 14:27

 • SO.
  0

  SO.

  Rietumu kungiem vajag tiru zemi sev.

  29.05.2016 12:50

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas