Vēsturisks referendums Lielbritānijā! Briti paliks vai izstāsies no ES?

0 komentāri

Ceturtdien, 23. jūnijā, Lielbritānijā notiek vēsturisks referendums par turpmāku dalību Eiropas Savienībā (ES), kas sabiedrību sašķēlis līdzīgās daļās un līdz šim nav bijis iespējams prognozēt nobalsošanas iznākumu.

Nobalsot reģistrējies rekordliels skaits britu – 46,5 miljoni, paziņojusi Vēlēšanu komisija. Pēdējās aptaujas rāda, ka Lielbritānijas palikšanas atbalstītājiem ir neliels pārsvars – kopš 15.jūnija veiktās astoņās aptaujās vidējie rādītāji ir tādi, ka 45% balsos par palikšanu ES, pret 44%, bet 11% vēl nav izlēmuši.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Tomēr otrdien publicēta 5000 cilvēku aptauja internetā parādīja, ka līdz pat trešdaļai vēlētāju vēl nav pieņēmuši galīgo lēmumu.

Lai uzrunātu eiroskeptiski noskaņotos cilvēkus, tostarp savā partijā, britu premjers Deivids Kamerons par iespējamo referendumu ieminējās jau pirms četriem gadiem. Un jau drīz viņš nāca klajā ar solījumu sarīkot šādu tautas nobalsošanu, ja viņa partija uzvarēs vēlēšanās.

Tolaik aiziešanai no ES bija pārliecinošs atbalsts – aptaujas rāda, ka 49% britu vēlējās izstāties, bet 28% vēlējās palikt.

Tuvojoties referenduma dienai, situācija kļuvusi neskaidrāka. Apkopojot vairāku jaunāko aptauju datus, pētnieki secina, ka palikšanas un aiziešanas atbalstītāju skaits ir sadalījies vienādi. Tiesa, britu mediji iesaka akli nepaļauties uz aptaujām, jo pēdējos gados tās rādījušas kļūdainu ainu. Pētnieki secinājuši, ka līdz pat trešdaļai cilvēku patiesībā nepieņem galīgo lēmumu līdz pēdējām brīdim un vēl ir pārliecināmi.

Kāds būs britu lēmums, mēs uzzināsim pēc 48 stundām. Ja tas būs par labu ES pamešanai, Lielbritānijas parlamentam vēl būtu jāpieņem virkne dokumentu, un process varētu prasīt divus gadus.

Sekas, visticamāk, izjustu arī Latvija. Mainītos nosacījumi, ar kādiem eksportētāji varētu tirgot savas preces, un problēmas radītu arī prognozētais mārciņas kritums.

ES budžeta pārskatīšana varētu nozīmēt mazāku atbalstu Latvijai, un, visticamāk, stingrāki ierobežojumi būtu arī darbaspēkam. Tomēr arī tad, ja Lielbritānija paliks, attiecības ar ES mainīsies saskaņā ar gada sākumā panāktajām vienošanām, kas cita starpā attiecas arī uz imigrantiem.

Līdz šim neviena valsts nav īsti izstājusies no ES, bet to pēc lielākas neatkarības iegūšanas ir izdarījusi vienas valsts daļa – Dānijas autonomā teritorija Grenlande. Savukārt britiem šis būs otrais balsojums par šo jautājumu – pirms 40 gadiem viņi lēma, ka vēlas palikt organizācijā, ko uzskata par ES priekšgājēju.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas