Vācijai lieli svētki – 25 gadi kopš Berlīnes mūra krišanas

0 komentāri

Astoņdesmito gadu beigās Austrumeiropas komunistiskie režīmi sāka izjust spiedienu saistībā ar reformām, kuras īstenoja Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs. Tā dēvētā “perestroika” signalizēja par iespējamām pārmaiņām demokrātijas virzienā.

1989. gada jūnijā pirmās demokrātiskās vēlēšanas tika sarīkotas Polijā, laikā, kad arī Austrumvāciju pārņēma protestu vilnis, rosinot demokrātiskas valdības veidošanu. Austrumvācijas valdība pamazām sāka piekāpties – un 1989. gada 9. novembra vakarā valdošās sociālistu partijas pārstāvis paziņoja, ka iedzīvotāji var sākt iesniegt pieteikumus ceļošanai uz Rietumvalstīm, un tiek atvērti kontrolpunkti starp Austrumvāciju un Rietumvāciju. Berlīnē šīs ziņas izplatījās ārkārtīgi strauji un cilvēku tūkstoši steidza uz kontrolpunktiem, lai pārbaudītu, vai tā ir taisnība. Pārsteigtajiem robežsargiem nekas cits neatlika, kā viņus laist cauri. Drīz vien Austrumberlīnes iedzīvotāji sāka rāpties arī pāri mūrim. Šie kadri ātri vien pāršalca visu pasauli, un daudzi nespēja noticēt redzētajam.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Arī pēdējais Vācijas Demokrātiskās republikas valdības vadītājs atzīst, ka notiekošā mērogs prasīja laiku, lai to aptvertu.

Bijušais VDR premjerministrs Lotārs de Mezjērs:
Mēs sākumā nesapratām, ka tas nav tikai Vācijas vienotības jautājums vien. Tas bija sistēmas sabrukums no Elbas līdz Klusajam okeānam. Krita Berlīnes mūris, tad neilgi pēc tam Čehoslovakijas valdība, ap Ziemassvētkiem tika nošauts Čaušesku un gadu vēlāk vairs neeksistēja Padomju Savienība. Tā mēs piedzīvojām procesu, kas ir līdzvērtīgs Romas impērijas krišanai.

  1. novembra notikumi Berlīnē nebija gluži tas, ko bija iecerējušas Vācijas Demokrātiskās republikas amatpersonas. Tomēr prieka pārņemtos Austrumvācijas iedzīvotājus vairs nebija iespējams apturēt. Drīz vien viņu rokās parādījās āmuri, un sākās gadiem ilgi nīstā mūra iznīcināšana.

Tā turpinājās vairākas dienas pēc kārtas, līdz talkā nāca celtniecības tehnika. Mūra fragmenti aizceļoja kur kurais, daudzi no tiem tika saglabāti kā suvenīri. Cilvēku tūkstoši šķērsoja robežu abos virzienos. Austrumvācieši ikoniskajās Trabant markas automašīnās devās apskatīt valsti, kuru viņi nebija redzējuši gandrīz 30 gadus. Tomēr oficiālā abu Vāciju atkalapvienošanās pienāca vien 1990. gada oktobrī – kam sekoja daudzi gadi, lai padarītu Vāciju par ekonomiski un sociāli vienotu valsti.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas