Trešdien spēkā stāsies jaunais starptautiskais ieroču tirdzniecības līgums

0 komentāri

Trešdien spēkā stāsies jauns līgums, kas ietver starptautiskās normas 85 miljardu dolāru vērtajai globālajai ieroču tirdzniecībai, tā atbalstītājiem uzstājot, ka tas tiks stingri ievērots.

Līdz šim līgumu ir parakstījis lielākais ieroču ražotājs un eksportētājs, ASV, tomēr to vēl nepieciešams ratificēt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Pārējie ieroču tirdzniecībā iesaistītie, tostarp Francija, Lielbritānijā un Vācija, līgumu jau ir ratificējušas un apsolījušas pie tā stingri pieturēties, pārtraucot ieroču piegādes cilvēktiesību pārkāpējiem visā pasaulē.

“Pārāk ilgi ieroči un munīcija ir pārdota, neuzdodot jautājums par to, kuru dzīves tas iznīcinās,” norādīja nevalstisko organizāciju Ieroču kontroles koalīcijas vadītāja Anna Makdonalda. “Jaunais ieroču tirdzniecības līgums, kas stāsies spēkā šajā nedēļā, tam pieliks punktu.”

“Beidzot ieroču piegādāšana cilvēktiesību pārkāpējiem un diktatoriem būs pretrunā starptautiskajām normām,” piebilda Makdonalda.

Līgumu parakstījušas 130 valstis, bet 60 to jau ratificējušas, tostarp Izraēla, kas šai kustībai pievienojās tikai decembrī.

Līguma atbalstītāji gan norāda, ka priekšā ir daudz darba, lai līgums tiktu īstenots dzīvē, piemēram, nākamā gada septembrī paredzētais līguma dalībvalstu samits.

Vēl jāpieņem lēmums par šī līguma finanšu mehānismiem, kā arī nepieciešams izveidot sekretariātu, kas uzraudzītu līguma ieviešanu dzīvē.

Starptautiskā cilvēktiesību organizācija “Amnesty International” norāda, ka piecas no 10 lielākajām ieroču eksportētājām – Francija, Vācija, Itālija, Spānija un Lielbritānija – līgumu jau ratificējušas. Tas vēl jāizdara Ķīnai un Krievijai.

Jaunajā līgumā noteiktie mehānismi pārraudzīs visa veida starptautisko ieroču tirdzniecību, sākot ar tankiem līdz kaujas lidmašīnām un raķetēm, kā arī vieglajiem ieročiem.

Līguma ietvaros valstīm ir jāizveido nacionāls kontroles dienests, kas uzraudzītu ieroču eksportu. Valstīm ir jānovērtē, vai ierocis var tikt izmantots, lai apietu starptautisku embargo, izmantots genocīdā un kara noziegumos, vai arī to var izmantot teroristi un organizētā noziedzība.

“Ja tas tiks pilnībā ievests, šim līgumam ir iespēja izglābt daudz dzīvību un sniegt aizsardzību ievainojamākajiem civiliedzīvotājiem visā pasaulē,” piebilda Makdonalda.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas