Emocionāli, cilvēcīgi un spēcīgi! Šis latviešu žurnālistes stāsts var mainīt to, kā tu raugies uz bēgļiem

12 komentāri
Emocionāli, cilvēcīgi un spēcīgi! Šis latviešu žurnālistes stāsts var mainīt to, kā tu raugies uz bēgļiem
Foto: Monta Jakovela, TV3 Ziņas

TV3 Ziņu žurnāliste Monta Jakovela patlaban atrodas Lesbas salā Grieķijā, kas ir viens no punktiem, kur pārpildītās laivās ierodas tūkstošiem bēgļu. Redzot to savām acīm, Monta atzīst, – tas šķiet sirreāli un neticami, gluži kā “ar bomi pa galvu”. Šo cilvēku, kas devušies bīstamajā ceļā uz Eiropu, kļūst no sirds žēl un gribas viņiem kaut kā palīdzēt.

Par piedzīvoto stāsta Monta Jakovela, speciāli Skaties.lv:

Trešdienas rītā ap saullēktu devāmies “reidā” pa Lesbas salas piekrasti, kur pēdējās nedēļās ierodas visvairāk bēgļu laivu no Turcijas krastiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Milzīgs bija pārsteigums, redzot, ka vien pāris kilometru attālumā no Mitilini pilsētas centra, pludmalē iepretim lidostai tuvojās piepūšamā laiva. Ja godīgi, tas šķita neticami, jo bijām prognozējuši, ka nāksies braukāt šurpu turpu vairākas stundas gar piekrasti, lai noķertu brīdi, kad ierodas patvēruma meklētāji. Taču galu galā laiva sekoja pēc laivas.

Nepilnu divu stundu laikā mēs pieredzējām ierodamies apmēram desmit laivas – tās visas bija pārblīvētas, cilvēki sēdēja pat uz to malām.

Šo ārprātu, neiedomājamo risku, ko cilvēki gatavi uzņemties, lai tikai nonāktu Eiropā, redzēt ar savām acīm ir sirreāli.

Sākumā šķiet, ka tas ir teju vai kāds iestudējums, lai to varētu nofilmēt televīzijas kanāli, bet brīdī, kad saproti – tas viss ir pa īstam… Tas ir kā “ar bomi pa galvu”, iestājas apstulbums, gribas cilvēkiem palīdzēt un filmēt un uzņemt fotogrāfijas šķiet teju negodīgi.

Nonākuši krastā, pirmie palīdzīgu roku sniedz gan dažādu organizāciju pārstāvji, gan vietējie grieķi. Cilvēki viņiem momentāni sagādā karstas tējas, tīras un, galvenais, sausas un siltas drēbes. Lai remdētu izsalkumu, tiek piedāvāti āboli un banāni.

Tā kā bēgļi ceļā pavadījuši vidēji sešas stundas, dreifējot jūrā nakts laikā, kad gaisa temperatūra nokrītas līdz +5 grādiem, daudzi no patvēruma meklētājiem ir pārsaluši un dreb. Citiem pat nav kurpju, vai arī tās ir izmirkušas slapjas. Brīvprātīgie steidz palīgā ar folijas segām, lai sasildītu bēgļu atdzisušos ķermeņus.

Kādam vīrietim bija tik nosalušas pēdas, ka viņš nevarēja paiet, mediķi centās palīdzēt. Tāpat arī ārsti steidza palīdzēt kādai mazai meitenītei, kura nevarēja īsti paelpot. Uz vietas piekrastē viņa tika izmeklēta un tika konstatēts, ka bērniņš atrodas šoka stāvoklī. Taču kādai grūtniecei šis rīts beidzās daudz, daudz skumīgāk. Viņa acīmredzot aukstā un pārdzīvojuma pilnā ceļa dēļ zaudēja savu piecus mēnešus mazo bērniņu, tam esot vēl viņas vēderā. Mediķiem neizdevās mazo dzīvībiņu izglābt.

Lielākā daļa no bēgļiem, kas ierodas no Turcijas puses, ir sīrieši, taču ļoti daudz arī afgāņu. Gandrīz neviens neprot angļu valodu, zina vien pāris frāzes, bet cilvēki nebeidz atkārtot – Thank you, thank you.

Monta vēl aizvien atrodas Grieķijā, tādēļ turpini lasīt Skaties.lv un uzzini – kas notiek bēgļu nometnēs, piekrastē un pilsētā! Drīzumā – arī dokumentālā filma kanālā TV3!

Skaties foto!

12 komentāri

TOP komentāri

 • sarmite Ozoliņa
  +12

  sarmite Ozoliņa

  un péc cik stundám tie ,,nelaimígie,, jau sák vicinát dúres ja nedabon to péc ká atpeldéja.Vácija spilgts piemérs, tápat Francija.....

  09.12.2015 22:34

 • Lala
  +6

  Lala

  Tāpat nepalika žēl, lai sēž savā valstī um smird tālāk! Nevar teikt, ka tikai vīrieši ir tie sliktie arī bēgļu sievietes uzbrūk uz ielas un apzog, un bērni? Izaugs par tādiem pašiem noziedzniekiem tas jau ir asinīs !

  10.12.2015 05:48

 • Agyy
  +3

  Agyy

  Kas tiem nelaimigajiem liek braukt no Turcijas kur kara nav un ir drosi???????Nu nav man vini zel.Lai sez Turcija kur viniem ari vieta pie savejiem.Nevis lien te un dikte savus stulbos noteikumus.

  10.12.2015 15:40

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas