ASV vēstniecībās visā pasaulē ieviesta pastiprināta drošība

0 komentāri
ASV vēstniecībās visā pasaulē ieviesta pastiprināta drošība
FOTO: SCANPIX

Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz to, ka atklātībā nonākusi viena no lielākajām neveiksmēm Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) vēsturē. Senāta komiteja publiskojusi kopsavilkumu ziņojumam par CIP spīdzināšanas metodēm pēc 11. septembra terora aktiem. Ziņojumā atklāts, ka slepenais dienests maldinājis valdību gan par nopratināšanas metožu nežēlību, gan arī par to, ka tās izrādījušās neefektīvas.

ASV Senāta Izlūkošanas komiteja izmeklēšanu par CIP nopratināšanas metožu nežēlību un efektivitāti sāka 2009. gadā, kad ASV prezidenta amatā stājās Baraks Obama.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Viņš šīs metodes aizliedza un noteica lietā publiskot ziņojumu. Plānots ka 480 lapu kopsavilkumu Senāts publiskos sesijā pēc dažām stundām. Pilnais 6000 lapu lielais ziņojums joprojām būs slepens.

Ziņojums stāsta par tā saukto aktīvo izlūkošanu, ko pēc 2001. gada teroraktiem pavēlēja sākt ASV prezidents Džordžs Bušs.

Dokumentā aprakstītas metodes ar kādām ieslodzītie tika spīdzināti –slīkšanas imitāciju, ieslodzīšanu šaurībā, turēšanu bez miega un nošaušanas imitēšanu. Dažas no šīm nopratināšanas praksēm pārkāpa baltā nama atļautās metodes.

Presē nonākusī informācija liecina, ka visnepatīkamākais šajā ziņojumā būs par to, ka šīs metodes nepalīdzēja iegūt vērtīgu izlūkošanas informāciju, turklāt CIP dezinformēja Balto namu un kongresu par nopratināšanas metožu nežēlību, gan to efektivitāti.

Šis tiek saukts par vienu no trim graujošākajiem CIP pēdējo 15 gadu notikumiem – pirmais bija par neveiksmīgo 11. septembra teroraktu izmeklēšanu, bet otrais par tā arī neatrastajiem Sadama Huseina masu iznīcināšanas ieročiem. Baltā nama administrācija prognozē, ka pēc senāta ziņojuma daudzviet pasaulē sāksies plaši protesti.

Neoficiālā informācija liecina, ka dokumentos varētu būt liecības, ka aizturētos spīdzināja Gvanatano bāzē Kubā, Rumānijā, Taizemē, Afganistānā, kā arī Polijā.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas