Aprit 70 gadi kopš Aušvicas koncentrācijas nometnes likvidēšanas

0 komentāri

27. janvāris ir vēsturiska diena. Pirms septiņdesmit gadiem padomju armija atspieda vācu karaspēku aiz Polijas, un mūkot nacisti nepaguva iznīcināt visus koncentrāciju nometņu ieslodzītos. Šajā dienā tika atbrīvota Aušvica.

Rīts virs ļaunu vēstošā saukļa Arbeit macht Frei jeb Darbs dara brīvu šodien Polijā uzausa kluss un mierīgs. Tieši pirms 70 gadiem vēl dzīvi palikušajiem ieslodzītajiem tas atnesa cerēto brīvību – glābiņu, ko nesagaidīja vairāk par miljonu nacistu upuru, galvenokārt ebreju.

Lēniem soļiem Aušvicas koncentrācijas nometnes vārtu virzienā šodien devās viens no izdzīvojušajiem, poļu karavīrs Kazimirs.

Šobrīd dzīvi palikuši ap 300 nacistu noziegumu liecinieki. Liela daļa no viņiem šodien arī piedalījās piemiņas pasākumos, apzinoties, ka ik gadu viņu rindas kļūst aizvien retākas. Jaunākajiem koncentrācijas nometnes ieslodzītajiem, kuri tolaik vēl bija tikai bērni, tagad jau ir pāri 70.

Vācija smagi pārdzīvo morālo mantojumu, ko nacistu režīms tai atstājis. Šobrīd Vācijā dzīvo ap 100 000šiem ebreju. Pilsoņos jau no mazām dienām tiek audzināts nicinājums pret holokausta šausmām, taču tās arī neļauj aizmirst. To savā runā piemiņas sēdē Bundestāgā šodien uzsvēra arī Vācijas prezidents.

Arī Vācijas kanclere Angela Merkele izteikusies, ka ”atcerēties – to mēs esam parādā miljoniem upuru”.

Aušvica ir visu nacistu pastrādāto noziegumu simbols, tāpēc tā krišanas gadadienā uz Poliju šodien devās līderi no pavisam 40 valstīm. Latviju piemiņas pasākumos pārstāv Saeimas spīkere Ināra Mūrniece.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas