Uzzini speciālistu ieteikumus, kā bērnam uzveikt klepu

0 komentāri
Uzzini speciālistu ieteikumus, kā bērnam uzveikt klepu
Foto: Flickr.com/Gordon

Tev noteikti jāizlasa

Klepus ir viena no biežākajām slimībām, kas kaut reizi bijusi katram bērnam. Tā kā klepus izraisītāji ir daudzi un dažādi, vienas ārstēšanas receptes nav. Piedāvājam triju speciālistu viedokļus, kas var palīdzēt uzveikt klepu.

Konsultē Astrīda Dzirniece, bērnu ārste medicīnas sabiedrībā ARS; Inga Grundmane, pediatre, homeopāte; Aija Apsīte, sertificēta masiere, aijasprakse.lv.

Klepus organisma aizsargs

Klepus ir organisma aizsargreakcija, kas palīdz izvadīt no elpceļiem lieko. Klepus iemeslu ir daudz, bet visbiežāk to ierosina kāds vīruss (to ir vairāki simti). Tad parasti mazajam ir arī iesnas, paaugstināta ķermeņa temperatūra (tā var arī nebūt). Otrs izplatītākais klepus iemesls ir alerģija, bet tad atšķirībā no saaukstēšanās bērnam nav paaugstinātas ķermeņa temperatūras. Ja bērnam ir iesnas, tās tek ne tikai uz ārpusi, bet arī pa rīkles aizmugurējo sienu, izraisot klepošanu. Tad ir kairinošs un mokošs klepus. Ja bērnam ir augšējo elpceļu iekaisums, tas ir laringīts, un klepus ir skanošs, rejošs. Ja mazajam ir bronhīts, klepus ir mokošs, lēkmjveida. Ja ir plaušu karsonis (pneimonija), bērnam klepus var būt ļoti mokošs. Taču ir arī gadījumi, kad bērnam ir ļoti slikta pašsajūta, bet klepus nav, un, tikai veicot rentgenu, var konstatēt, ka bērnam ir iekaisums plaušās. Ja bērnam ir garais klepus, tas ir ilgstošs, mokošs, līdz pat vemšanai. Normāli klepus var ilgt 10–14 dienas. To laikā pakāpeniski klepum jāsamazinās. Ja tā nenotiek, jādodas pie ārsta un jāmeklē klepus cēlonis un atbilstošākais ārstēšanas veids. Lai precīzāk varētu noteikt, kas bērnam par klepu, vecākiem vajadzētu spēt atbildēt uz jautājumiem – kāds klepus ir? Sauss vai mitrs? Kairinošs vai rejošs? No rīta vai vakarā?

Kā ārstēt klepu?

  • Ja bērns dienas laikā pāris reižu ieklepojas un viņa dzīves kvalitāti klepus neietekmē, visticamāk, tas nav nekas nopietns un ārstēšanu neprasa.
  • Ja bērns klepo iesnu dēļ, ārstē degunu.
  • Ja bērnam ir sauss klepus, dod dzert daudz šķidruma – tās ir pirmās zāles! Dzert var tēju, ūdeni, dzērveņu dzērienu, jebko, ko mazais ir ar mieru dzert. Šķidrums mitrina gļotādas, klepus kļūst mīkstāks un atlecošs. Ja bērns kopumā jūtas labi, nekādi medikamenti un sīrupi nav nepieciešami. Bieži vien neatkarīgi no tā, vai bērns dzer sīrupu vai nedzer, klepus tāpat noteiktā laikā pāriet.
  • Ja klepus ir dziļš, mokošs, ja bērnam grūti gulēt, jo ir bronhu spazmas, nepieciešama ārstēšana. Bronhītu ārstē ar medikamentiem, bet ne antibiotikām, jo bronhītu izraisa vīruss. Taču arī bronhīta gadījumā pirmais palīgs ir šķidrums (ūdens, tējas u. c.). Ja bronhīts ir nopietns, var lietot bronholītiķi (tas paplašina bronhus) vai mukolītiķi (tas šķidrina gļotas), ko nozīmēs ārsts.
  • Saaukstēšanās sākumā uz pēdām var smērēt sildošu smēri, piemēram, augu valsts preparātus Resorban, Hustagil vai terpentīna ziedi. Tā kā bērniem vilnas zeķes diez ko nepatīk, vispirms uzvelk kokvilnas, tad vilnas zeķītes – un gultā iekšā! Kājas var izkarsēt arī karstā ūdenī, taču to drīkst darīt tikai tad, ja bērnam nav paaugstinātas temperatūras.

Saruna palīdz ārstēt

Arī homeopāts klepojošu bērnu izmeklē tieši tāpat kā jebkurš pediatrs – izklausot. Bieži bērni slimo ar bronhītu, un to labi var sadzirdēt. Pēc vecāku stāstītā un bērnu izklausoties, ārsts var noteikt, vai slimošana vēl tikai pieņemas spēkā vai jau iet uz beigām. Rentgenu bērnam veic tikai nepieciešamības gadījumā, piemēram, ja ir nopietns iekaisums un jāprecizē diagnoze. Vajadzības gadījumā rentgenu bērnam var veikt biežāk – nekas fatāls nenotiks, taču bez nopietnas vajadzības ne. Lai piemeklētu precīzāko homeopātisko preparātu, homeopātam ļoti svarīga ir saruna ar vecākiem. Kā klepus sākās? Kāds ir klepus raksturs? Kā bērns slimo? Kad klepus mazinās – kad bērns apguļas vai kad pieceļas? Kā klepu ietekmē siltums? Ja bērnam klepus mazinās no svaiga, auksta gaisa, viņam būs piemērots viens preparāts; ja klepus mazinās, kad mazais guļ zem siltas sedziņas, tiks piemeklēts cits preparāts.
Pret klepu (un jebkuru citu slimību) var palīdzēt arī konkrētā bērna konstitucionālais līdzeklis, ko homeopāts piemeklē, noskaidrojot ar klepu nesaistītus jautājumus. Kā bērns piedzimis? Kā noritējusi viņa attīstība? Kad viņš sācis staigāt? Kad izšķīlušies pirmie zobiņi? Piemēram, ja bērnam gada vecumā ir divi zobi, tā ir viņa īpatnība, kas palīdz homeopātam atrast konkrētajam bērniņam piemērotu konstitucionālo līdzekli.

Ārstē ar masāžu un vingrinājumiem

Ja bērnam nav paaugstinātas temperatūras un viņš ir gatavs aktīvi darboties, atveseļoties palīdz aktivitāte, kustības un smiekli! Izklepot krēpas palīdz, piemēram, burbuļu pūšana ar salmiņu, vates pikucīša vai ziepju burbuļu pūšana, lielāks bērns var pūst balonu. Dziļāku ieelpu un izelpu bērns veic brīžos, kad smejas un spiedz, tāpēc viņu var kutināt. Tas bērnam ne tikai sagādā neviltotu prieku, bet arī palīdz atveseļoties!

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas