Topošo māmiņu fiziskās aktivitātes ziemā

0 komentāri
Topošo māmiņu fiziskās aktivitātes ziemā
Foto: Flickr.com/Frank Kovalchek

Tev noteikti jāizlasa

Ja jūties labi un grūtniecība norit bez sarežģījumiem, arī ziemā netrūkst fizisko aktivitāšu, kas nāks par labu gan tavam ķermenim un garam, gan arī gaidāmajam mazulim.

Konsultē ginokoloģe Daiga Baranovska

Kaut vai staigā!

Parasti uzskata tā: ja pirms grūtniecības esi nodarbojusies ar fiziskām aktivitātēm, tās vari turpināt arī bērniņa gaidīšanas laikā, sekojot līdzi savām sajūtām un tam, kā norit grūtniecība. Daiga Baranovska gan atgādina, ka jāņem vērā arī tas, ar kādu sportu biji aizrāvusies. Kritiski jāizvērtē tie sporta veidi, kas saistīti ar augstāku traumatisma risku. Piemēram, kāpšana kalnos, zemūdens niršana, jāšanas sports, snovbords, slidošana, komandu sporta spēles (basketbols, florbols). Tie, ticamākais, grūtniecības laikā būs jāpārtrauc, jo šajos sporta veidos traumatisms nav tik daudz saistīts ar tavām cilvēciskajām spējām un prasmēm kā ar paaugstinātu risku. Tu vari būt pieredzējusi kalnu slēpotāja, taču arī tu vari krist, bet, ja nekrīti, kāds cits nejauši var uzskriet tev virsū un satraumēt. Tāpēc ziemas periodā vari turpināt nodarboties ar vingrošanu vai peldēšanu telpās un distanču slēpošanu vai nūjošanu ārā. Arī tad, ja pirms grūtniecības fiziskās aktivitātes tev bijušas svešas, vari tās sākt bērniņa gaidīšanas laikā. Visi šie sporta veidi ar vieglu fizisku slodzi nāks tikai par labu tavai pašsajūtai un bērniņam. Laba fi ziskā aktivitāte ir tā pati staigāšana – galvenais, lai tu būtu svaigā gaisā un kustētos, nevis tikai, siltās segās satinusies, slinkotu dīvāniņā.

Ko tev dod fiziska slodze?

Tās laikā pieaug jeb intensificējas skābekļa aprite, līdz ar to ir labāka skābekļa piegāde visiem orgāniem, kam skābeklis ir vitāli nepieciešams. Atrodoties svaigā gaisā, skābeklis daudz labāk caur placentāro asinsriti nonāk līdz mazulim, un viņa attīstība notiek veselīgāk. Ja bērniņam skābekļa trūkst, tas var draudēt ar nopietnām veselības problēmām. Jebkura fiziskā slodze tonizē muskulatūru, līdz ar to palīdz labākā formā turēties locītavām un skeleta sistēmai. Grūtniecības laikā tavai skeleta sistēmai un muskuļiem ir nopietna slodze, jo palielinās svars, radot papildu slodzi mugurkaulam, iegurnim un kājām. Mainās arī tava ķermeņa ģeometrija – ķermeņa smaguma centrs pārvietojas un slodze mugurai ir daudz lielāka. Ja muskulatūra nav trenēta, var parādīties sāpes mugurā, krustos un arī vēderā. Tāpat grūtniecības hormona progesterona ietekmē palielinās enzīms, ko sauc par relaksīnu. Tas atslābina visas locītavu un muskuļu saites, un tās kļūst kustīgākas. Tādēļ muskuļu stiprināšana būtiska arī tāpēc, lai tu justos labāk, būtu vingrāka, spēcīgāka un vieglāk tiktu galā ar fiziskajām izmaiņām, kas tevī notiek, īpaši grūtniecības otrajā pusē. Fiziskas aktivitātes vairo enerģiju. Ja muskuļi ir tonusā, asinsrite ir intensīvāka un arī galva labāk strādā. Pēc sportošanas parasti ir labāks miegs, samazinās bezmiegs, kāds mēdz piemeklēt daudzas grūtnieces gaidību laikā. Mazina kopējo stresu, paaugstina serotonīna līmeni, kas pozitīvi iedarbojas uz garastāvokli. Pietiekams serotonīna līmenis svarīgs arī pēcdzemdību periodā, jo tas palīdz mazināt pēcdzemdību skumjas un novērst depresijas rašanos. Vingrai sievietei pēc bērniņa piedzimšanas vieglāk atgūt iepriekšējo formu.

Līdz dzemdību dienai!

Cik bieži un ilgi staigāt, nūjot un slēpot, atkarīgs no katras spējām, vēlmes un iespējām. Ja tu dzīvo savā mājā netālu no meža, vari slēpot kaut vai katru dienu – tas ir gan veselīgi ķermenim, gan baudījums dvēselei. Ja dzīvo pilsētā un ar sportiskām aktivitātēm neaizraujies, katru dienu ieteicams pusstundu vai stundu doties pastaigā, ejot vidēji raitā solī. Ārsti grūtniecības laikā vidējas intensitātes slodzi iesaka katru dienu 30 minūtes vai vairāk, kamēr nav medicīnisku apstākļu, kas liktu aktivitātes ierobežot. Ja jūties labi un grūtniecība norit bez sarežģījumiem, saprātīgi un samērīgi nūjot un nodarboties ar distanču slēpošanu, kā arī peldēt un vingrot vari līdz pat bērniņa dzimšanai. Protams, jo tuvāk nāk dzemdību laiks, jo kustību intensitāte un slodze jāsamazina, un tā arī pati dabiski sarūk, jo grūtniecības norise un ķermeņa izmaiņas pašas par sevi jau palēnina dzīves tempu un liek pret sevi izturēties saudzīgāk.

Centies krist gudri

Vai nūjojot un slēpojot pastāv lielāks risks krist un gūt traumu? Daiga Baranovska atzīst, ka šāds risks pastāv, taču, arī ejot ziemā pa apledojušu un slidenu ietvi, var paslīdēt un nokrist. Turklāt grūtniecības laikā mainās hormonālās sistēmas aktivitāte, emocionalitāte un apkārtējās vides uztvere, arī uz līdzenas vietas var sareibt galva un zust līdzsvars. Viens ir tas, ka šādā situācijā vari gūt roku, kāju vai vēl nopietnāku lūzumu. Otrs un daudz būtiskāks ir tas, ka krītot pastāv iespēja traumēt arī vēderu, un tas rada priekšlaicīgu dzemdību, placentas atslāņošanās un priekšlaicīgu augļūdeņu noplūšanas risku. Tāpēc, ja pēc kritiena jūti sāpes, nekavējoties vērsies pie ārsta. Bet, ja nu krīti, tad pacenties krist gudri! Daiga Baranovska iesaka censties nekrist uz vēdera, bet sāna, sevišķi pēc 20. grūtniecības nedēļas (pirmajos mēnešos tas nav tik būtiski). Ja jūti, ka kājas iet pa
gaisu, mēģini sasvērties un krist uz sāna, jo tas ir mazāk riskanti. Sargi arī galvu un centies neatspiesties uz rokām, jo grūtnieces svars ir lielāks, nekā bija iepriekš, un tas vairo roku lūzuma risku.

Kad sportošana jāpārtrauc?

Nūjošana, slēpošana vai jebkura cita fiziskā aktivitāte uzreiz jāpārtrauc, ja jūti, ka samazinās bērniņa kustību intensitāte, ja tā ir mazāka nekā parasti šādās reizēs (sportošanas laikā mazais var kustēties tāpat kā ikdienā un var kustēties arī aktīvāk, jo tev ir aktīvāka asinsrite). Ja mazuļa kustības samazinās, vajadzētu apstāties un pavērot, kas notiek. Varbūt mazulim tajā dienā vienkārši ir mierīgāks un miegaināks noskaņojums, bet varbūt tava aktivitāte viņam nepatīk vai pat dara pāri. Noteikti sportošana jāpārtrauc, ja jūti reiboni, nespēku, galvassāpes, sliktu dūšu, ja parādās sirds pārsitieni vai sirds klauves, kādas iepriekš nav bijušas, sāpes kājās, pēkšņa tūska vai krampji, kas var rasties pārkaršanas dēļ. Tāpēc fizisko aktivitāšu laikā ļoti būtiski dzert pietiekami daudz šķidruma – vismaz glāze ūdens jāizdzer pirms sportošanas un glāze ūdens ik pēc 20 minūtēm (ūdens vietā vari dzert vieglu zāļu tēju, bet ne kafiju). Dažkārt sievietes maldīgi domā – ja parādās tūska, tātad jādzer mazāk. Grūtniecības laikā viss ir pretēji. Jo vairāk dzersi, jo tūska kļūs mazāka! Ūdens nepieciešams, lai normāli funkcionētu aknas, kuņģa un zarnu trakts un mazāk pūstos vēders, lai āda būtu iespējami elastīga un mitrināta, jo grūtniecēm raksturīgs ādas sausums. Lai saprastu, cik daudz ūdens dienā tev jāizdzer, palīdzēs formula: 30 mililitri ūdens uz katru kilogramu tava svara! Arī tad, ja parādās nespēks un vājums, vispirms padzeries ūdeni, jo nespēks var būt saistīts ar dehidratāciju, kad organisms iztērējis vairāk šķidruma, nekā tam iedots. Fiziskā aktivitāte jāpārtrauc un pie ārsta jādodas, ja parādās stipras sāpes vēdera lejasdaļā, tā kā dzemdes tonizēšanās, ja parādās asiņaini izdalījumi vai šķidri izdalījumi no maksts, īpaši grūtniecības otrajā pusē. Tad pastāv iespēja, ka tie ir priekšlaikus nogājuši augļa ūdeņi.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas