Noskaidro, kā salds miegs palīdzēs gan Tev, gan bērniņam

0 komentāri
Noskaidro, kā salds miegs palīdzēs gan Tev, gan bērniņam
Foto: Flickr.com/peasap

Tev noteikti jāizlasa

“Kāda sena āfrikāņu paruna vēsta – lai izaudzinātu bērnu, vajadzīgs viss ciems. Un tas ir tādēļ, ka, tikai iesaistoties visam ciemam un palīdzot paveikt mājas rūpes, mammai ir laiks pagulēt, lai viņa būtu laimīga,” sarunu iesāk miega ārste un psihiatre Ija Cimdiņa.

Dzīvot bērna režīmā

Mēs noguļam aptuveni trešo daļu dzīves. Daudz, vai ne? Taču tas ir nepieciešams, lai pilnvērtīgi pavadītu pārējās divas trešdaļas jeb nomoda laiku. Veselīga izgulēšanās tiešā veidā ietekmē arī dzīves kvalitāti. «Miega trūkumu mēs izjūtam jau pēc vienas negulētas nakts, kur nu vēl tad, ja tas tiek traucēts regulāri! Tad tiek kavētas dažādas kognitīvās funkcijas – spēja iemācīties, atsaukt informāciju atmiņā, koncentrēt uzmanību, pieņemt lēmumus, turklāt miega trūkums ietekmē arī garastāvokli – varam kļūt nomākti vai vieglāk aizkaitināmi, pat agresīvi,» skaidro miega ārste. Līdz ar bērna piedzimšanu līdzšinējais sievietes miega ritms pamatīgi mainās. Mamma pieskaņojas bērna ritmam, un viņai būtu jāguļ tad, kad guļ bērns. Taču parasti jaunās mammas ir ļoti akurātas un kārtīgas, tāpēc cenšas izmantot šo laiku, lai gatavotu ēst un kārtotu māju tā vietā, lai labi izgulētos, būtu atpūtušās, laimīgas un priecīgas. Jaunajai māmiņai ļoti svarīgi ir palīgi, kas nāk talkā saimnieciskajos jautājumos vai parūpējas par bērnu, kamēr viņa paguļ, jo izdarīt visu vienai pašai ir gandrīz neiespējami un nenāk par labu veselībai. Turklāt, ja mamma ir atpūtusies un laimīga, arī bērni ir laimīgi un mierīgāki, tāpēc arī labāk guļ.

Bīstami dzīvībai!

Miegs ietekmē visas orgānu sistēmas, tostarp imūnsistēmu. Piemēram, naktī guļot piecas sešas stundas, mūsu spēja cīnīties ar vīrusiem krītas par 50%, tātad uz pusi, bet spēja koncentrēties, ja guļam tikai par stundu mazāk, nekā vajadzētu, – par 25%! Tādēļ miega trūkums var novest gan pie nopietniem psihoemocionāliem, gan fiziskiem traucējumiem. «Gan ilgstošs stress, gan miega trūkums, kas stresu tikai pastiprina, rada izmaiņas organismā. Mums katram ir vājās vietas, kas uz nogurumu reaģē jutīgāk, – ir cilvēki, kam svārstās asinsspiediens un moka galvassāpes, citiem asi reaģē kuņģis, parādās ādas problēmas. Sliktā pašsajūta veicina aizkaitinājumu pret visu, arī bērnu, un mazulis šīs emocijas sajūt, tādēļ arī viņš var justies slikti un biežāk niķoties. Mammai var būt grūtāk koncentrēt uzmanību un palēninās reakcija, tāpēc var rasties pat dzīvībai bīstamas situācijas,» stāsta Ija Cimdiņa.

Gultā ar bērnu

Gulēšana vecākiem un bērnam atsevišķi ir salīdzinoši jauns un rietumniecisks paradums. Kopīga gulēšana ir ļoti dabiska, un pētījumi liecina, ka tā neatstāj negatīvas sekas uz bērnu psihisko, prāta un seksuālo attīstību. Bērna pirmajos dzīves mēnešos kopā gulēšana var būt svarīga jums visiem, taču rūpīgi jāvēro, vai kādā brīdī tā nesāk traucēt nakts miegam. Tad labākais variants, lai bērnam ir sava gulta un ar laiku arī sava istaba, kurā gulēt, jo tad ģimenē katrs var iet gulēt savā ritmā – bērniem ir bērnu miega režīms, pieaugušajiem pieaugušo režīms. Pēc Cimdiņas domām, labākais laiks, kad radināt bērnu gulēt pašam savā istabā, ir pēc zīdīšanas pārtraukšanas. Un svarīgi, lai tam gatavi būtu abi, jo bieži atdalīties nav gatavas mammas pašas. Bērns to jūt, un vēl ilgi var turpināties bērnu ceļošana naktī uz vecāku gultu. Tad jārīkojas konsekventi – bērns jānes atpakaļ uz gultu (vislabāk, ja to dara tētis), paskaidrojot, ka gulēšanai naktī mums katram ir paredzēta sava gulta. Kopā būšanu var kompensēt citos veidos, kopīgi rotaļājoties un pavadot laiku citās aktivitātēs, un, piemēram, brīvdienās, kad bērns ir pamodies, atļaut viņam iekārtoties vecākiem gultā pa vidu – tad tā ir papildu kopības izjūta visai ģimenei.

Dators, TV un mūzika

Gulēt pie ieslēgta datora vai televizora nav veselīgi nevienā vecumā. Bieži vien mums ir grūti atslēgties no dienas notikumiem un nomierināties, un televizors ir ērts veids, kā aizvirzīties no nepatīkamajām domām, taču diez vai domas kļūs mierīgākas, ja skatīsimies asa sižeta filmu vai negatīvu ziņu sižetu. Guļot mēs to turpinām pārstrādāt, tādēļ miegs var būt vēl nemierīgāks. Tieši tāpat arī multfilmas bērniem pirms gulētiešanas, visticamāk, traucēs labam miegam. Bērna smadzeņu sistēma anatomiski un fizioloģiski nobriest pakāpeniski, un televīzija ir liels kairinājums smadzenēm – bērna smadzenes līdz ar multfilmās rādītajiem attēliem saņem arī ļoti daudz impulsu, un tas viņiem ir tik liels kairinājums un uzbudinājums, ka veselīgā miegā ieslīgt ir ievērojami grūtāk. Lielāki bērni vēlas, gulēt ejot, austiņās klausīties mūziku, sakot, ka tā var labāk izgulēties, tomēr tā nav. Mūzika gan var veicināt iemigšanu – klausoties mūziku, bērns ir koncentrējies uz sevi un miegu, un tas palīdz –, tomēr, ja mūziku klausās visu nakti, tad miegs ir traucēts. Iemigt palīdzēs meditatīva mūzika un dabas skaņas, īpaši jau tad, ja dzīvojam trokšņainā vietā, piemēram, aiz loga naktī dzirdams transports. Labāk lai mūzika neskan austiņās, bet gan mūzikas atskaņotājā un pēc laika izslēdzas – lai nakti var gulēt klusumā.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas