Ieguvumi sievietei no bērniņa zīdīšanas

0 komentāri
Ieguvumi sievietei no bērniņa zīdīšanas
Foto: Flickr.com/Jessica Pankratz

Tev noteikti jāizlasa

Mazāks krūts vēža risks, mēnešreižu iztrūkums un naudas ietaupījums ir biežāk minētie zīdīšanas ieguvumi sievietei. Bet vai zināji, ka zīdīšana palīdz arī samazināt liekos kilogramus un labāk izgulēties? Kā tas ir iespējams?

 Zīdīšanas plusi

Ātrāk saraujas dzemde, un ir mazāka pēcdzemdību asiņošana

Zīdot bērniņu, tavās smadzenēs izdalās hormons oksitocīns, kas ne tikai vairo piena izdalīšanos un veicina piesaisti bērniņam, bet arī savelk dzemdes muskulatūru līdz pirmsgrūtniecības izmēram.

Vieglāk atjaunojas dzelzs rezerves

Lai gan deviņus mēnešus mēnešreižu nav bijis, dzemdībās tu piedzīvo 100 līdz 500 mililitru asins zuduma. Dzelzs patērējas arī piena ražošanā. Ja zīdi bērniņu pēc pie- prasījuma (nevis pēc režīma, piemēram, ik pēc trim stundām), iespējams, mēnešreizes atsāksies pēc pusgada vai vēlāk. Tas palīdzēs atjaunot dzelzs rezerves, kas patukšojušās grūtniecības un dzemdību laikā. Lai gan zīdīšanas laikā dzelzs izdalās ar pienu, tas ir daudz mazāk, nekā tiek zaudēts ikmēneša asiņošanas laikā. Pētījumi liecina, ka sievietes, kas ekskluzīvi zīda, retāk saslimst ar pēcgrūtniecības mazasinību.

Mazāks osteoporozes risks

Veidojot pienu, sievietes organisms izmanto daudz kalcija. Daļa veselības aprūpes speciālistu kļūdaini pieņem, ka sievietēm, kuras zīda bērniņu, ir paaugstināts osteoporozes (kaulu trausluma) risks. Tautā runā: ar katru bērnu sieviete zaudē pa zobam. Pēdējās desmitgadēs veiktie pētījumi rāda, ka, pārtraucot zīdīšanu, kaulu blīvums atjaunojas, un pat palielinās, turklāt arī tad, ja drīzumā iestājas nākamā grūtniecība. Ilgstoši pētot pēcmenopauzes vecuma sievietes, nav radušies pierādījumi, ka tām, kuras zīdījušas bērnus, osteoporoze būtu biežāk nekā tām, kas nav to darījušas. Vēl vairāk – pašlaik uzskata, ka ilgtermiņā zīdīšana palielina kaulu stiprumu un samazina osteoporozes risku, jo zīdīšanas laikā ķermenis saņem signālus, kas mudina atjaunot kalcija rezerves.

Vēlāk atgriežas auglība

Ekskluzīva zīdīšana diennakts laikā kalpo kā dabiska ģimenes plānošanas metode, kas nodrošina pat 98–99% efektivitāti, ja vien šo metodi precīzi ievēro! Lai metode darbotos, jābūt trim būtiskiem nosacījumiem: 56 dienas pēc dzemdībām nav atsākušās mēnešreizes; mazulis jāzīda bieži – dienā un naktī; bērniņš ir ne vairāk kā sešus mēnešus vecs. Precīzāku informāciju par šo metodi meklē mājaslapā auglība.lv, sadaļā Par auglību. Izmantojot šo ģimenes plānošanas metodi, vecmāte Aiva Zeidmane tomēr iesaka būt uzmanīgai, jo viņas praksē bijušas sievietes, kam pēc bērniņa vēl nav atsākušās mēnešreizes, viņas mazuli zīdījušas arī naktī un tomēr tikušas pie nākamā bērniņa. Aiva pieļauj, ka sievietes ķermenis tādējādi sadala savus iekšējos resursus – pirmām kārtām dod spēku piena ražošanai, un, ja spēka pietiek, notiek ovulācija, kaut mēnešreižu vēl nav.

Samazinās risks saslimt ar krūts un olnīcu vēzi

Īpaši pirmsmenopauzes vecumā. Lai krūts vēža risks tiešām samazinātos, būtisks ir kopējais zīdīšanas ilgums. Izpētīts, ka sievietēm, kas zīdīja bērnu 25 mēnešus un ilgāk, risks saslimt ar krūts vēzi samazinājās par 33%. Krūts vēža risks samazinās arī tad, ja bērnu zīda četrus līdz sešus mēnešus. Interesanti, ka zīdīšana mazina arī olnīcu vēža risku. Ja sieviete mazuli zīda, šis risks sarūk par 14%, bet, ja zīdīšana ir ilgāka par 18 mēnešiem, risks samazinās par 34%. Katrs zīdītais mēnesis šo risku mazina par 2%.

Labvēlīga ietekme uz cukura un holesterīna līmeni asinīs

Izpētīts, ka sievietēm, kurām bijis grūtniecības diabēts un kuras zīdīja bērniņu, cukura līmenis bija zemāks nekā tām, kas nezīdīja. Sievietēm, kam pirms grūtniecības bija 1. tipa diabēts, zīdīšanas laikā nepieciešams mazāk insulīna, jo cukura līmenis pazeminājies. Viss ir vienkārši – mazulis ar pieniņu apēd lieko cukuru.

Vieglāk nomest liekos kilogramus

Gaidot bērniņu, ķermenis deviņus mēnešus krāj tauku spilventiņus jeb rezerves zīdīšanas sākšanai. Pēc mazuļa piedzimšanas no uzkrājumiem gribas atbrīvoties. Mazulis tam ir lielisks palīgs – viņš diennaktī apēd no 200 līdz 500 kilokaloriju. Tas atbilst smagam treniņam sporta zālē, ko sieviete pēcdzemdību periodā nedz spēj, nedz drīkst.

Pilnvērtīgāks miegs un atpūta

Neiedziļinoties sākumā var izklausīties neticami, jo mammām tieši miega pietrūkst visvairāk. Taču zīdīšanas laikā ķermenī izdalās hormoni holecistokinīns un prolaktīns, kas veicina miegainību un vieglāku aizmigšanu. Šie hormoni izdalās arī bērna ķermenī, turklāt piens satur arī nukleotīdus, kas aizmidzina bērnu. Ja tu ar bērniņu guli līdzās, tavs miega cikls sinhronizējas ar bērna miega ciklu, tādēļ tu pamosties, tiklīdz bērniņš sakustas, un viņam nav vajadzības skaļi raudāt, lai pievērstu tavu uzmanību. Arī lēnā jeb dziļā miega fāze zīdošai sievietei naktī ir trīs reizes ilgāka, un tieši šajā miega fāzē notiek organisma atjaunošanās un enerģijas vairošanās. Šo iemeslu dēļ mazulis visbiežāk guļ tuvu mammai, lai zīdīšana būtu iespējama bez papildu celšanās un pilnīgas atmošanās. Tāpēc izmanto dabas dotās priekšrocības! Guļot kopā un nevis cīnoties ar miegu un zīdot mazuli krēslā, gaidot, kamēr viņš aizmigs un varēs nest uz gultiņu. Atceries un ievēro drošas kopā gulēšanas priekšnoteikumus.

Samazina pēcdzemdību depresijas risku

Arī tad, ja depresija bijusi jau grūtniecības laikā. Pavisam jauns pētījums apliecina, ka zīdīšanas ietekme var būt divējāda. Ja esi plānojusi zīdīt bērnu un tas ir izdevies, pēcdzemdību depresijas risks samazinās par 64%. Ja esi plānojusi, bet tā nav izdevusies, risks saslimt divkāršojas. Tas tikai apliecina, cik svarīgi neizdošanās gadījumā meklēt un saņemt zinoša speciālista palīdzību zīdīšanā.

Veicina mammas pieķeršanos bērniņam un mieru

Oksitocīns un bēta endorfīni liek tev justies mierīgi un būt kontaktā ar bērniņu, sajust viņa vajadzības. Tā ir līdz galam neizpētītā hormonu ķīmija, kas notiek, kad tu lūkojies uz savu mazulīti, tev patīk, kā viņš zīž pienu un to norij, un tev šis process sagādā labsajūtu. Jā, tā ir arī bauda, un daba tādu mums ir paredzējusi.

Ērtums un finansiālais izdevīgums

Šeit var atcerēties seno gudrību, ka mātes piens vienmēr ir līdzi, vienmēr vajadzīgā temperatūrā un tas neko nemaksā.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas