Populāras, bet bīstamas diētas

1 komentārs

2. Dikāna diēta

2/5

 Atkinsa diēta

Tā paredz ēst daudz olbaltumvielu un tauku, bet ļoti maz ogļhidrātu vai pat atteikties no tiem vispār. Piemēram, olbaltumvielas Atkinsa diētā veido 35% no dienas uztura (klasiskā, ārstu ieteiktā – 15%), piesātinātie tauki – 25% (standarta diētā – 10%), nepiesātinātie – 35% (standarta – 20%). Šī ASV kardiologa Roberta C. Atkinsa vārdā nosauktā diēta kļuva populāra 20. gadsimta 60. gados, kad ārsti bieži centās aptaukojušos cilvēku svaru samazināt, neiekļaujot ēdienkartē ogļhidrātus. Daudzus gadus šī bija viena no populārākajām diētām. Olbaltumvielas un taukus bagātīgi saturošas diētas cilvēkiem ļoti patīk, jo tās sniedz iespēju labi paēst un nejust izsalkumu. Atkinsa diētas efektivitāte balstās uz to, ka, atsakoties no ogļhidrātiem, svars tiešām ātri zūd. Jāatzīst gan, ka pašam Robertam Atkinsam bija liels liekais svars. 90. gados Atkinsa diētu, lai atgūtu līderpozīcijas, pārveidoja, iesakot ēst daudz olbaltumvielu, šķiedrvielu, maz cukura un izvairīties no transtaukskābēm. Taču tad jau bija radītas citas olbaltumvielu diētas un Atkinsa norādes tik lielā slavas saulītē otrreiz neiekļuva. Diētai ir vairākas fāzes. Svarīgākie pieturas punkti tajās: pirmajā ogļhidrāti ierobežoti līdz 20 gramiem diennaktī, otrajā – līdz 40 gramiem diennaktī. Citu aizliegumu nav. Uzturā ir ļoti daudz gaļas, sviesta, siera un olu. Diennaktī rekomendējamais uzņemtās enerģijas daudzums – 1200 kaloriju.

Bīstami!

Ievērojot daktera Atkinsa norādes, iznāk uzņemt daudz piesātināto tauku, tātad sliktā holesterīna, tādējādi var palielināties sirds un asinsvadu slimību un vēža risks, jo šo slimību profilaksei tieši iesaka ierobežot dzīvnieku taukus, arī sarkano gaļu, bet vairāk lietot saknes, dārzeņus, augļus un pilngraudu produktus, taču tie (īpaši pēdējie divi) Atkinsa diētā figurē minimāli, jo satur daudz ogļhidrātu. Palielinātais olbaltumvielu daudzums var būt bīstams, ja ir nieru vai aknu darbības traucējumi. Tāpat tas sekmē kalcija pastiprinātu izvadi no organisma, radot osteoporozes draudus, veicina arī podagras attīstību. Atkinsa diētu saista arī ar paaugstinātu cukura diabēta risku. Šāda ēdienkarte satur par maz vitamīnu un minerālvielu, piemēram, nepietiekami tiek apēsta vērtīgā folijskābe, B6 vitamīns, kalcijs un kālijs. Trūkst arī šķiedrvielu, tas var izraisīt aizcietējumus. Bijuši pētījumi, ka, ilgstoši ievērojot šos ēšanas ieradumus, samazinās fiziskā izturība. Tāpat parasti parādās smakojoša elpa, milzīgs nespēks, slikta dūša, pastāv atūdeņošanās un krampju draudi.

2. Dikāna diēta

2/5
1 komentārs

TOP komentāri

  • Kaspars Vendelis (@kaspic)
    0

    Kaspars Vendelis (@kaspic)

    Lūdzu - nevajag pieminēt holesterīna līmeni asinīs, kā draudu. Jau sen vadošie speciālisti un kardiologi piesātinātos taukus un paaugstinātu holesterīna līmeni tiešā veidā nesaista ar sirds asinsvadu slimību. Daudz lielāka problēma ir, piemēram, lētās cepamās eļļas, kas rada iekaisumu asinsvados. utt utjp.

    25.02.2015 08:04

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas