Atrodi līdzsvaru organismā, sabalansē savu ēdienkarti

0 komentāri
Atrodi līdzsvaru organismā, sabalansē savu ēdienkarti
Foto: Flickr.com/Andy Melton

Tev noteikti jāizlasa

Skābju un sārmu līdzsvarošana organismā nebūt nav moderna kaprīze vai unikāls svara samazināšanas ierocis. Tā ir filozofija, kas jebkuru diskomfortu un slimību cēloni izskaidro ar nepareizu ikdienā uzņemto uzturu.

Farmācijas bizness nevēlas atzīt, ka piemērota ēdienkarte var aizstāt visas sintētiskās un ķīmiskās zāles, – izklausās pārāk vienkārši. Taču jau izsenis cilvēce izprata sakarību starp ikdienā apēsto pārtiku un ķermeņa labsajūtu. Recepte slēpjas balansā – organisma iekšējā mikrovidē. Mūsdienu cilvēkā esošie draudzīgie mikroorganismi jeb probiotiķi, kuru galvenais uzdevums ir uzturēt labu mikrofloru zarnās un pasargāt no kaitīgo baktēriju vairošanās, vairs nespēj optimāli darboties. Lielākajai daļai šīs labās baktērijas jau ir iznīcinātas, jo ēdam nepiemērotu, organismu postošu pārtiku.

Skābju un sārmu līdzsvara trūkums organismā spēj izpausties dažādu slimību simptomu veidā – no hroniska noguruma, palielināta svara, alerģijām, migrēnas, saaukstēšanās un neiroloģiskiem traucējumiem līdz hroniskām slimībām. Sārmaina vide ir anaboliska jeb uzturoša, tajā notiek augšanas procesi, bet skābā vidē risinās katabolie procesi, kas sašķeļ, iznīcina. Organismam piemīt tā sauktās buferu sistēmas, kas pārskābinātu vidi mēģina neitralizēt, padarīt sārmaināku, un otrādi. Ja trūkst mikroelementu resursu, kurus neuzņemam ar pārtiku, organisms tos aizņemas no labajiem audiem – kalciju no kauliem, magniju no muskuļiem –, kas var ne tikai pasliktināt fizisko pašsajūtu, bet vienlaikus samazināt kaulu densitāti un muskuļu spēku. Attiecības starp skābēm un sārmiem mēra skalā no 1 līdz 14 un sauc par pH. Septiņi šajā skalā ir neitrāls lielums, jebkurš šķīdums, kura pH ir mazāks par 7, ir skābs, bet tas, kura pH ir lielāks par 7 – sārmains jeb bāzisks. piemēram, artrīts vai cukura diabēts liecina par nopietnu ķermeņa aciditāti jeb skābumu.

Medicīnas doktors un Nobela prēmijas laureāts Pto Heinrihs Varburgs savulaik secināja, ka audzēja šūnām piemīt zems pH līmenis. Vēža šūnas rodas tad, kad skābes līmenis ķermenī ir paaugstināts. Viņa pētījums apstiprināja, ka vēzis nevar attīstīties ar skābekli un sārmiem bagātā vidē (kur pH līmenis ir augstāks par 7,0). Kad vidi pasārmina, audzēja šūnas kļūst mazaktīvas un iet bojā. Beidzamā laika aktuālākais pētījums skābju un sārmu līdzsvara jomā ir grāmata pH brīnums. Autors mikrobiologs un uztura speciālists Roberts Jangs kopā ar sievu 25 gadus pētījuši šūnu līmenī tūkstošiem svaigu asiņu paraugus, lai izskaidrotu uztura nozīmi organisma atlabšanas procesā. Pāris ir pierādījis, ka, kardināli mainot ēšanas paradumus, mainās iekšējā bioķīmija un izzūd dažādas slimības pazīmes. Uzturēt sārmainu vidi organismā ir daudz vieglāk nekā skābu vidi atgriezt līdz optimālam (sārmainam) līmenim. Tāpēc jārēķinās, ka arī slimības neizzudīs pirmajās dienās, ja sāksim ēst zaļi. Ēdienkarte vidusmēra latviešu kuņģim sākumā var izklausīties kā šoka terapija, jo alternatīva tradicionālajiem kartupeļiem un gaļai ir visu veidu zaļie dārzeņi.

Visefektīvākā ir beidzamo gadu hits svaigēšana, kas rada biogēno efektu – no termiski neapstrādātiem dārzeņiem organisms spēj iegūt vislielāko dzīvības enerģiju. Turklāt sārmains produkts pagatavots kļūst skābs, tāpēc tos vislabāk uzņemt svaigā veidā. Ar olbaltumvielām bagātākie ēdieni (gaļa, zivis, mājputnu gaļa, olas), gandrīz visi ogļhidrāti (iekļaujot graudaugus, maizi, makaronus) un tauki ir skābu vidi veidojoši produkti. Tāpat arī vairums augļu un dārzeņu spēj radīt skābu pH līmeni. Savā starpā kombinējot zaļos dārzeņus, zaļumus, zelmeņus, pākšaugus, organisms pielāgojas iegūt visas nepieciešamās aminoskābes un proteīnus – arī dzelzi, kuru pirms tam bija pieradis iegūt tikai no gaļas. Jauns ēšanas režīms jāsāk pamazām un nesteidzoties, lai iekšējā sistēma tam spētu pielāgoties.

Grāmatas pH brīnums autora Roberta O. Janga ieteikumi ceļā uz sārmainuma un skābuma līmeņa līdzsvarošanu

  • Lai arī citroni, laimi un greipfrūti ir ķīmiski skābi, ķermenī tie pārveidojas – rodas bāzisku vidi radošs efekts. Turklāt tajos ir ļoti daudz skābekļa. Svaigu citronūdeni, kam var pievienot gurķi, vislabāk dzert dienas laikā vai, ieteicamāk, pirms gulētiešanas, taču ne pusstundas laikā pirms ēšanas.
  • Pēc iespējas vairāk ikdienas ēdienkartē iekļaujiet diedzētos graudus, zālaugus, izmērcētus riekstus un sēklas, svaigu dārzeņu un graudaugu sulas (no augļu sulām labāk būtu atteikties). Dārzeņus ar augstu cukura saturu (burkānus, bietes, ziemas ķirbjus) būtu vēlams lietot mazāk.
  • Ierasto ogļhidrātu vietā labāk izvēlēties lēcas, pupiņas, termiski neapstrādātus dārzeņus. R. Jangs uzsver, ka ekoloģiski audzētā pārtikā ir par 300% vairāk vērtīgo vielu.
  • Tomāti un avokado svaigā veidā rada bāzisku vidi un ir laba dārzeņu izvēle.
  • Izvairīties no piena produktiem, jo tie veicina lipīgo gļotu veidošanos zarnu traktā.
  • Jebkādus augļus labāk ēst vēl negatavus nekā pārgatavojušos, jo šāds auglis ir pārcukurojies. Taču arī augļus ieteicams dozēt, jo tie skābina organismu.
  • Ja izvēlaties ēst zivis, tām ir jābūt pilnīgi svaigām, taču arī zivs gaļa rada skābu vidi. No vēžveidīgajiem un garnelēm ieteicams izvairīties.
0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas