Klepojam visu slikto ārā

0 komentāri
Klepojam visu slikto ārā
Foto: Flickr.com/Anita Hart

Tev noteikti jāizlasa

Klepus mēdz būt sauss un kasīgs un mēdz būt arī mitrs, kad jūti, ka kaut kas jau atklepojas. Tas arī ir galvenais – panākt, ka izklepojas un iztīrās viss, kas organismā lieks. Tāpēc ir labi to mazliet papurināt un pabužināt.

Labākās tautas metodes sausam klepum

 • Kakla skalošana ar kumelīšu vai kliņģerīšu tēju. Ar sāls ūdeni kaklu gan neskalo, jo tā tikai vēl vairāk sakairināsi un pastiprināsi sauso klepu. Skalošanu ar sāls ūdeni iesaka tikai tad, ja ir angīna, kad svarīgi no gļotādas dabūt nost balto aplikumu. Bet arī tad viens otrs mēdz pārspīlēt un uzskata – jo sālsūdens būs stiprāks, jo efektīvāk iedarbosies. Nē, tā tikai lieki apdedzināsi kakla gļotādu.
 • Kumelīšu un kliņģerīšu tēja palīdzēs arī iekšķīgi, jo atšķirībā no bronhu un plaušu tējām šīs vairāk iedarbojas pret iekaisumu.
 • Ceļteku, mārsila un priežu pumpuru tēja, kura ir izcili laba. Pārbaudīts, ka tās labvēlīgi iedarbojas uz kakla gļotādu.
 • Alvejas sula ar medu. Līdzīgi kā sīpolu, atstāj sagrieztu alveju ar medu un ļauj tai atsuloties. Tikpat labs ir arī rutks ar medu. Palīdzēs arī mitram klepum.

Labākās tautas metodes atklepojošam klepum

 • Silts piens ar medu. Medus produkti jebkādam klepum dara tikai labu – tie stimulē gan augšējo elpceļu
  atjaunošanu, gan veicina atklepošanu. Tikai nelieto tos tad, ja tev no bišu produktiem ir alerģija. Tādā gadījumā tie nepalīdzēs, bet KAITĒS. Medu nekarsē vairāk par 50 grādiem, jo tad tas zaudē savas labās īpašības. Pat karstā tējā uzreiz neliec medu, bet pagaidi, lai tā ievelkas un nedaudz atdziest.
 • Sīpolu vai ķiploku sula ar medu. Atstāj siltumā pārgrieztu sīpolu vai ķiploku, kas apziests ar medu – labs līdzeklis, jo satur fitoncīdus, kas iedarbojas uz nevēlamiem mikroorganismiem. Palīdz gan atklepot, gan der arī sausam klepum. Tomēr bērniem šī sula nešķiet garšīga. Viņiem pie gultiņas labāk pakar ķiploku virtenes, jo fitoncīdus tikpat labi var ieelpot. Arī tā tie iedarbojas labvēlīgi.
 • Sinepju plāksteri. Labi palīdz, taču liec tikai uz pēdām vai muguras! Uz krūtīm labāk neko sildošu neliec – ne pieaugušajam, ne bērnam, jo nevar paredzēt, kā var reaģēt sirds.
 • Siltas pēdas. Sasmērē ar kādu sildošu ziedi, uzvelc siltas zeķes! Tikai ņem vērā, ka no terpentīna ziedes var būt alerģiska reakcija. Varbūt kājas izsildi siltā ūdenī? Labs variants. Tikai neaizmirsti atkal uzvilkt siltas zeķes. Pēdas turēt siltas noder, lai kāds ir klepus – sauss vai mitrs.
 • Kumelīšu tvaiku elpošana – tie labi palīdz atvērt bronhus. Uzmanīgi – neapdedzini seju!
 • Bronhu un plaušu tējas. Labi šķīdina krēpas, mīkstina klepu un palīdz atjaunoties elpceļu šūnām.

Vingrinājumi pret klepu

 •  Izmasē sānus!  Pret klepu labi palīdzēs masāža, kas mazliet atgādina putna spārniņu vicināšanu. Iztēlojies sev uz abiem sāniem līnijas, kuras sākas paduses viduspunktā un beidzas pie iegurņa kauliem. Tās jāmasē stāvot. Saliec rokas sānos kā tautasdeju dejotāja – tā tu uz šīm sānu līnijām uzliec abas plaukstas asmu! Tikai jāliek lietā iztēle! Apsēdies ērti un ievelc pilnas plaušas ar gaisu, iedomājoties, ka ieelpo baltu gaismu. Tad ar skaņu sssssss! izelpo ar cieši saspiestām lūpām, iztēlojoties, ka izelpo laukā no sevis visu slimību, vizualizējot to kā dūmus. Tā vismaz četras reizes. Te svarīgi koncentrēties un labi iztēloties!
 • Apklauvēšana, lai tīrītos elpceļi. To gan nevar sev veikt pats, jo pro- cedūra veicama no mugurpuses. Tā tu vari palīdzēt savam bērnam vai citam tuviniekam. Vai r hegu punktiem. Un ar hegu punktiem masē abus sānus reizē: uz augšu, uz apakšu, uz augšu, uz apakšu… Tas uzlabos asinsriti plaušās un palīdzēs tām tīrīties. Un pie viena darīs citus derīgus darbus – aktivizēs starpribu muskulatūru un žultspūšļa meridiānu, kas atbildīgs par enerģijas cirkulāciju ķermenī. Un, jo ātrākām kustībām tu masēsi, jo mazāk nogursi.
 • Patīri plaušas! Plaušas labi tīra arī attīrošā elpošana. Ievelc pilnas plaušas ar gaisu! Tad turi lūpas cieši kopā un iedomājies, kā bērnībā caur suņuburkšķa stobriņu šaudies ar jāņogām – pūt un it kā spļauj caur saspiestām lūpām: «Pff! Pff!» Tā vairākas reizes kārtīgi papurini elpošanas orgānus!
 • Iztīri elpceļus ar balto gaismu! Tikai jāliek lietā iztēle! Apsēdies ērti un ievelc pilnas plaušas ar gaisu, iedomājoties, ka ieelpo baltu gaismu. Tad ar skaņu sssssss! izelpo ar cieši saspiestām lūpām, iztēlojoties, ka izelpo laukā no sevis visu slimību, vizualizējot to kā dūmus. Tā vismaz četras reizes. Te svarīgi koncentrēties un labi iztēloties!
 • Apklauvēšana, lai tīrītos elpceļi. To gan nevar sev veikt pats, jo pro- cedūra veicama no mugurpuses. Tā tu vari palīdzēt savam bērnam vai citam tuviniekam. Vai otrādi – kāds no ģimenes var palīdzēt tev. Klepotājs brīvi apsēžas un mazliet salīkst, un sakrusto rokas sev priekšā tā, lai mugura ieapaļa un galva noliekta, un brīvi atveras lāpstiņas. Apsēžas un aiztur elpu. Tikmēr otrs cilvēks ar pirkstu galiem vai dūrītē saņemtu pirkstu locītavām viņam viegli klauvē apkārt lāpstiņām. Klauvē ar abām rokām uzreiz, katra veido pusloku ap savu lāpstiņu. Sāk no augšas tieši zem pleca līnijas, tad pa lāpstiņu iekšpusi gar mugurkaulu (to neskarot) apklauvē ap lāpstiņu aplīti, kas beidzas gandrīz pašos sānos. Tad klauvē pa to pašu puslociņu atpakaļ. Tā trīs reizes turp un atpakaļ. Klepotājs tikmēr sēž ar brīvu muguru, bet aizturētu elpu. Kad klauvēšana pabeigta, tad gan noteikti jāpasaka, ka nu drīkst atkal elpot.
0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas