Padomi, kā rīkoties, ja uzberzta tulzna

0 komentāri
Padomi, kā rīkoties, ja uzberzta tulzna
Foto: Flickr.com/Christoph Lehmann

Tev noteikti jāizlasa

Jau vairākus mēnešus sandaļu un klikatiņu laiks mūsu kājām beidzies un tajās stīvējam zābakus un kurpes.

3 aktuāli jautājumi uz kuriem dosim Jums atbildes:

1. Kā vispār nedabūt tulznas?

2. Kā rīkoties, ja tulzna jau uzberzta?

3. Kā vislabāk ievelkāt jaunus apavus?

1. Kā vispār nedabūt tulznas?

Patiesībā – kurš gan to nezina?! Tulznas ir saberzumi, kas veidojas, ja apavs nevienmērīgi piekļaujas kājai, radot nepatīkamu spiedienu vienā punktā. Lai aizsargātu nervu galus un dziļākus audus, organisms aizsargājas, radot tulznu. Visbiežāk tulznas sarūpē jauni apavi, kuri vēl nav ienēsāti, vai arī – neatbilst pēdas īpatnībām. Tāpēc, ja jūti, ka kurpe sāk berzt, apavi pēc iespējas ātrāk jānomaina. Ja tie ir vienīgie, tad varbūt vari iegādāties papildu zoli vai kurpē ieliekamu atslogotāju, kas nedaudz izmainīs pēdas pozīciju, to paceļot, – tas novērsīs atkārtotu kairinājumu jau noberztajai vietai. Šis variants noder arī tad, ja pēdas deformācijas dēļ vienā un tajā pašā vietā regulāri rodas cieti, dzeltenīgi ādas sacietējumi, varžacis.

2. Kā rīkoties, ja tulzna jau uzberzta?

Ja to laikus pamanīsi un apkopsi pareizi, ādas bojājums sadzīs ātri – nepilnas nedēļas laikā.
Tātad!

Ja tulzna ir maza un tu atrodies netālu no aptiekas.

Šoreiz tev ir paveicies, jo – atver aptiekas durvis, un tur tev piedāvās visdažādākos prettulznu plāksterus, aerosolus un ziedes uzberzumu ātrai ārstēšanai. Ja vien iespējams, pirms plākstera lipināšanas paturi kāju vēsā ūdenī – tas ir
universāls paņēmiens, kas noteikti atvieglos situāciju. Auksts ūdens sašaurina asinsvadus un mazina iekaisumu. Uzmanīgi nosusini traumēto vietu un lipini virsū plāksteri – jo lielāku un mīkstāku, jo labāk. Ja tulzna nav pušu – tikai sāpīga –, to uz īsu brīdi vari nomierināt ar vazelīna ziedi. Taču efekts būs īslaicīgs, jo kurpē esošais siltums ziedi ātri vien izkausēs.

Ja tev citi ir ļoti ērti apavi, kuri neberž jau esošo tulznu, tās pūslīti atstāj mierā, nepārdur: šķidrums pats uzsūksies un pušums ātri sadzīs.

Ja tulzna ir liela un traucē, tu vari to arī pārdurt.

Bet – ar noteikumu, ka pirms tam rūpīgi dezinficēsi gan adatu, gan savainojuma vietu, kā arī nomazgāsi rokas. Tulznas pūslīti pārdur pēc iespējas tuvāk ādai un ļauj šķidrumam iztecēt ārā. Pēc procedūras brūces malas apstrādā ar dezinficējošu līdzekli. Uzmanies, lai tas netiek pašā pušumā, jo šādi var radīt apdegumu un, protams, arī sāpes. Gluži kā tautas parunā – neber brūcē sāli! Brūces apstrādāšanai vari izmantot gan zilo graudiņu šķīdumu (viegli rozā krāsā), gan joda tinktūru, gan briljantzaļā spirta šķīdumu, tomēr vislabāk būtu izvēlēties jodu saturošo betadīnu, kas ir padomju laikos ierastā dezinfekcijas līdzekļa mūsdienu versija. Nekādā gadījumā brūci neapstrādā ar ūdeņraža pārskābi! Tā labi noder, kad ir asiņošana, bet šajā gadījumā būs par šerpu. Tāpat dezinfekcijai neizmanto vates pikucīšus, jo tie brūcē mēdz atstāt mazus šķiedru pavedienus, pūkas. Labāk paņem marles gabaliņu vai stingru vates kociņu.

Kad tulzna pārdurta, plāno ādas kārtiņu, kas pārklāj ievainojumu, neaiztiec – tā palīdzēs pasargāt brūci no netīrumu
ievazāšanas. Šis sargājošais ādas slānis pēc laika sakaltīs, tad arī to uzmanīgi noņemsi.

Ja atrodies nekurienes vidū.

Ja apavu maiņa nav iespējama un bez tiem arī nevar iztikt, mēģini izmainīt
spiedienu apavā. Paņem kabatas lakatiņu vai kādu auduma gabaliņu, sarullē un paliec zem papēža vai citas pēdas daļas, kuras pozīciju nepieciešams mainīt. Ja pēda ir kaila, uzvelc zeķi vai vismaz apsien ievainojuma vietu ar salveti, marli vai drēbes gabaliņu.

3. Kā vislabāk ievelkāt jaunus apavus?

Ar gluži jauniem apaviem svētceļojumā vai uz balli labāk nedodies, bet, ja cita varianta nav, tad ar jaunajiem zābakiem kādu laiku iepriekš pastaigā pa mājām, lai saprastu, vai nav kāda aizdomīga vieta, kurā varētu sākties
beršana. Apavu ievalkāšanai der gan tautas metodes – vilnas zeķu samitrināšana spirtā un ievilkšana kurpēs, gan apavu veikalos nopērkamie aerosoli, kas palīdzēs kurpes iestaipīt. Apavu stiepšana pie meistara izmaksās aptuveni 5 eiro. Jāņem gan vērā, ka apavs netiks pastiepts vairāk par pusizmēru.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas