Viss par cistām – šī tēma skar katru sievieti

0 komentāri
Viss par cistām – šī tēma skar katru sievieti
Foto: Flickr.com/EmilySalazar

Tev noteikti jāizlasa

Uzzinot, ka ir cista, pirmā reakcija mēdz būt ļoti emocionāla – šausmas, man ir audzējs! Un ir tik daudz baiļpilnu jautājumu: vai cista var plīst, vai man būs operācija, vai es kļūšu neauglīga? Patiesībā ir maz ticams, ka kādai sievietei dzīves laikā nav bijusi kaut viena maza cistiņa. Tās sievietēm ir viena no visvairāk izplatītajām slimībām, tāpēc varam uzskatīt, ka šī tēma attiecas uz katru sievieti.

Pārejošās cistas

Cista ir audu maisiņš, kas pildīts ar šķidrumu. Cistas var veidoties dažādās ķermeņa daļās, sievietēm visbiežāk tās atrodas olnīcu iekšpusē vai uz tām. Labā ziņa par cistām ir šāda: tās reti ir ļaundabīgas un visbiežāk pāris nedēļu vai mēnešu laikā izzūd pašas bez medikamentu un operāciju palīdzības. Tas nav nekas ārkārtējs, ja sievietei dzīves laikā mēdz izveidoties pa kādai mazai cistiņai. Visbiežāk notiek tā, ka mēs pat nenojaušam, ka mums ir cista, jo tai var nebūt pilnīgi nekādu simptomu. Ja cista laikus uzsūcas un tās dzīves laiks nesakrīt ar tavu vizīti pie ginekologa, vari pat nenojaust, ka tev bijusi un uzsūkusies cista. Ja ginekologs apskates laikā satausta, ka sievietei ir palielināta viena olnīca, parasti aizdomas krīt uz cistu. Taču tas nav iemesls pārbīlim un plaukstu svīšanai, jo visvairāk izplatītais cistu veids it funkcionālās jeb pārejošās cistas. Tās parasti veidojas menstruāciju laikā.
Normāla cikla laikā olnīcā nobriest olšūna, kuru apņem ar šķidrumu pildīts pūslītis. Cikla vidū pūslītis pārplīst un notiek ovulācija. Tomēr reizēm ovulācija nenotiek un pūslītis neplīst, bet turpina augt. Šāda cista parasti pati uzsūcas viena līdz triju mēnešu laikā. Biežākais un nereti vienīgais simptoms šādai cistai ir grūtniecības neiestāšanās, jo nav bijusi ovulācija. Otrs funkcionālo cistu rašanās scenārijs ir šāds: olšūnas apvalks pārplīst, ovulācija notiek, bet olšūnas dzeltenais ķermenis neizdalās, kā tam normāli būtu jānotiek. Tas turpina dzīvot pats savu dzīvi, piepildoties ar šķidrumu. Šā veida cistas parasti rada diskomfortu – tās var izraisīt nelielu asiņošanu un sāpes vēdera lejasdaļā, taču būtībā ir diezgan nekaitīgas un uzsūcas pāris nedēļu laikā. Raizēties par šīm funkcionālajām cistām ir vērts vienīgi tad, ja tās atkārtojas bieži. Ir sievietes, kurām cista veidojas teju katra menstruālā cikla laikā, un tas vairs nav gluži veselīgi. Tad jāmeklē cēlonis, kāpēc olnīcas nestrādā pareizi, kāpēc nenotiek normāla ovulācija.

Simptomi, kas var liecināt par cistas klātbūtni

Simptomi reti ir izteikti, tāpēc ikdienas skrējienā var īpaši nepiesaistīt jūsu uzmanību. Ja tie vispār izpaužas, tad nereti liek domāt vai nu par gremošanas traucējumiem, vai nesen iestājušos grūtniecību. Tomēr spicējiet ausis, ja bieži konstatējat šādas sajūtas: trulas, spiedošas sāpes vēdera lejasdaļā, krustos un pat augšstilbos; sāpes iegurņa rajonā neilgi pirms mēnešreižu sākuma vai pirms to beigām; sāpīgas menstruācijas, kādas agrāk nav bijušas, ārkārtīgi spēcīga menstruālā asiņošana; neregulāras menstruācijas; smaguma sajūta vēderā; vēdera uzpūšanās, strauji augošs liekais svars vēdera daļā, īpaši ap nabu,sāpes vēderā seksa laikā; nelabums, vemšana vai jutīgas krūtis – sajūtas, kas var atgādināt grūtniecības sākumposmu; grūtības urinēt.

Kādi izmeklējumi nepieciešami, ja ir aizdomas par olnīcu cistu?

Pirmkārt, pilna asinsaina un hormonu testi. Otrkārt, jāveic grūtniecības tests, lai izslēgtu grūtniecību kā iespējamo cēloni spiediena un sāpju sajūtām vēderā, cikla pārtrūkšanai un nelabumam. Treškārt, jāveic ultrasonogrāfija, lai noskaidrotu cistas izmērus, atrašanās vietu, formu un masu (ar ko tā pildīta). Ļoti vēlams arī noteikt, vai sievietei nav endometrioze – vēderplēves audu sabiezējums, kurš it kā ieaug arī blakus esošajos orgānos un var veicināt cistu veidošanos, kuras sauc par endometriomām.

Kāpēc veidojas cistas?

Biežākais cēlonis funkcionā­lajām cistām ir hormonālas problēmas vai endokrīnās sistēmas darbības traucējumi­ parasti saistīti ar ovulāciju – tātad ar hormoniem. Ja funkcionālās cistas veidojas bieži, ginekologs sievietei izrakstīs hormonālos preparātus, parasti – kontracepcijas tabletes, kas nomierinās un sakārtos hormonu darbību un ciklu. Ja hormonu vaina netiek pierādīta, tad cistu rašanās iemeslu ir tik daudz kā labā zviedru galdā. Tas var būt ilgstošs stress un pārslodze. Arī depresija. Bieži ceļojumi. Ilgstoša kāda medikamenta lietošana, kas atstāj sekas uz pārējo organismu. Nepietiekams vai neveselīgs uzturs. Imūnās sistēmas vai vielmaiņas traucējumi. Slēptas infekcijas, iekaisumi. Ja grūti rast cēloni, kāpēc sievietei veidojas cistas, kopā ar ģimenes ārstu un ginekologu ir jāraugās uz pārējo organismu, uz veselību kopumā, un jāmeklē vājais posms.

Kad jāpārlieci­nās, vai cista nav ļaundabīga?

Protams, par to pārliecināties der vienmēr, ja darīšana ar īsto cistu. Tomēr labā ziņa ir tā, ka arī īstās cistas reti izrādās ļaundabīgas. Tie ir izņēmuma gadījumi. Mediķi pastiprinātu uzmanību pievērš trim sieviešu grupām:

  • sievietēm, kuras ir vecākas par 35 gadiem, īpaši pirmsmenopauzes un pēcmenopauzes vecumā;
  • ja sievietes ģimenē pa mātes līniju bijuši olnīcu vēža gadījumi;
  • atrastā īstā cista ir bieza, pamatā veidota no audiem, nevis šķidruma;
  • sievietei ir endrometrioze, kas izraisījusi arī cistu veidošanos.
0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas