Maģiskā otrdiena. Neredzamības losjoni, lāsti, raganas, amuleti un burvestības

0 komentāri

Krupji asociējas ar raganām — gan kā brū­vējumu sastāvdaļas, gan palīgi. Krupju ādu klāj dziedzeri, kas izdala biezu, baltu indi, kad krupi kaitina vai ievaino. Inde bu­fo­tenīns, ko folklorā sauc arī par krupju pienu, ir halucinogēna viela. Atkarībā no krupju sugas indei var būt vienkārši nelāga garša vai tā var arī nogalināt.

Kopš Zaratustras laikiem, ap 600.g. pr. Kristus, krupji tikuši saistīti ar ļaunumu. Za­ratustra paziņoja, ka šī iemesla dēļ tie visi nogalināmi. Krupis esot elles radījums — pretēji vardei, kura senajiem ēģiptiešiem bijusi aug­lības un augšāmcelšanās simbols.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Viduslaikos un vēlāk krupjus uzskatīja par sātaniskiem radījumiem.

Ļaudis ticēja, ka raganas spēj pārvērsties par krupjiem. Krupji arī uzskatīti par raganu palīgiem, kuros mitinājās dēmoni. Mēdza teikt, ka raganas sūtot palīgus – krupjus indēt cilvēkus un izraisīt negadījumus un kautiņus. Krupji tika plaši izmantoti kā sastāvdaļa dažādās maģiskās receptēs. Folklora vēsta, ka ra­ganas tiem nogrieza galvu un novilka ādu, pēc tam vārīja kopā ar citām dīvainām sastāvdaļām. No krupja siekalām un mīkstpienes sulas pagatavots losjons varēja raganu padarīt neredzamu. Valdīja uzskats, ka ar tautas maģijas lī­dzekļi — sadedzināta krupja pelniem, kas sajaukti ar brendiju, var sekmīgi ārstēt dzērāju.

Foto

Krupjus lietoja arī kā amuletus ne­kro­mantijā un melnajā maģijā. Lai nogalinātu ienaidnieku, ragana vai burvis nokristīja krupi, dodot tam šī ienaidnieka vārdu, un pēc tam spīdzināja dzīvnieku līdz nāvei. Upuri, domājams, piemeklēja tāds pats liktenis. Ļaudis ticēja, ka krupji nēsā dārg­ak­meni, sauktu par krupjakmeni, ar kuru var konstatēt noindēšanu — indes klāt­būtnē ak­mens sakarsa. Krupjakmeni vai nu ieguva no krupja galvas, vai arī krupis to izvēma. Kā amulets pret indēm tas vislabāk iedar­bojās, iestrādāts gredzenos.

Viduslaiku un renesanses fantastiskajos stāstos par raganu sabatiem bija teikts, ka raganas, pielūgdamas velnu, pārkoda, sa­kropļoja un pārplēsa krupi.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas