Kā izvēlēties sev piemērotāko lampu?

0 komentāri
Kā izvēlēties sev piemērotāko lampu?
Foto: Flickr.com/blah blah photos...blah blah

Tev noteikti jāizlasa

Lampas visbiežāk izvēlamies pēc izskata un gaismas, ko tās dod. Taču, lai gaismas ķermenis kalpotu ilgi un nekaitētu acīm, izvēles principiem jābūt krietni vien sarežģītākiem, īpaši, ja izvēlamies lampu darba galdam.

Lampas augstums

Bērnam vai neliela auguma cilvēkam derēs lampas ar zemāku statīvu, bet garākiem cilvēkiem nepieciešama augstāka galda lampa (lampām ar nekustīgiem statīviem). Tas tāpēc, ka galda virsma vislabāk un atbilstošāk konkrētajam cilvēkam tiek izgaismota, ja lampas kupola apakšējā mala ir pie galda sēdošā cilvēka acu līmenī. Ja kupols atradīsies augstāk, gaisma spīdēs acīs; ja zemāk – ne- pietiekami izgaismos galda virsmu, un lampa būs jānovieto augstāk, piemēram, uz grāmatu kaudzes. Augstums svarīgs arī dekoratīvajām galda lampām. Svarīgi ievērot attiecību starp to novietojumu telpā un lampu abažūru augstumu – tā, lai abažūri neatrastos augstāk par sēdoša cilvēka acu līmeni un to gaisma nespīdētu acīs.

Lampas konstrukcija, materiāli un regulēšanas iespējas

Daudzi cilvēki domā, ka funkcionāla ir tāda galda lampa, kam ir daudz regulācijas iespēju. Tomēr tā ir ne vienmēr. Nereti tieši regulējošie mehānismi ir tie, kas visātrāk saplīst. Tāpēc novērtē to materiālu un savienojumu vietas. Plastmasas detaļas nolietojas visātrāk. Zemas un vidējas cenu grupas lampām visbiežāk un ātrāk saplīst mehānismi, kas groza galda lampas kupolu, ātri nolietojas arī dažādu veidu atsperes, regulētāji un fiksatori, līdz ar to lampas statīvs var vairs nefiksēties, slīdēt uz leju. Vislabāk, ja regulējamās detaļas ir no metāla. Nekvalitatīvām lampām transformatori bieži sāk radīt nepatīkami dūcošu skaņu, līdz beidzot spuldze nedeg vispār.

Lampas kupols

Darba lampām parasti ir plastmasas vai metāla kupoli, retāk – stikla. Savukārt dekoratīvajām lampām biežāk ir stikla kupoli, auduma un papīra abažūri, retāk tiek izmantots metāls un plastmasa. Plastmasas kupols būs funkcionāls, lietojot ekonomiskās un dienasgaismas spuldzes, jo tās sakarst mazāk nekā kvēlspuldzes vai halogēnspuldzes. Tomēr, ja lieto pārāk jaudīgu spuldzi vai lampa ir nekvalitatīva, ku- pols var sākt kust un sabojāt lampu. Tas īpaši jāņem vērā, ja lampu izvēlas bērnam. Stikla kupols derēs komplektācijā arī ar kvēlspuldzi un halogēnspuldzi, jo lēnāk sakarst, bet jāpievērš uzmanība, lai izmantotais stikls būtu matēts, citādi gaisma būs pārāk spoža acīm. Papīra un auduma abažūri, arī spilgtas krāsas vai zīmējumi uz kupola derēs noskaņas gaismai.

Lampas pamatne un vads

Lampas pamatnes svaram pircēji parasti nevelta vajadzīgo uzmanību. Ņem vērā, ka pamatnei jābūt pietiekami smagai, lai spētu lampu stabili noturēt uz galda arī tad, ja gadās to nejauši aizķert ar roku vai garāmejot pieskarties. Īpaši aktuāli tas ir bērniem domātajām un regulējamajām lampām. Ja izvēlies tādu lampu, kam ir regulējams statīvs (kustīgā statīva daļa, izmantojot fiksatoru, vairāk vai mazāk izbīdāma), jau veikalā pārbaudi, cik stabila ir lampa, kad statīvs noregulēts maksimālā garumā. Nereti gadās, ka, pirmajā acu uzmetienā lampa šķiet stabila, bet, izvelkot statīvu līdz galam, pamatne nespēj noturēt pagarināto konstrukciju. Pārbaudi arī, cik ērti būs lampu ieslēgt un izslēgt, sēžot pie galda, – vai lampas elektrības vads ir pietiekami garš, lai sniegtos līdz tuvākajai elektrības rozetei, un, ja slēdzis novietots uz vada, cik tālu tas atrodas no lampas.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas