Crème brûlée pagatavošana, izmantojot karamelizētāju

0 komentāri
Crème brûlée pagatavošana, izmantojot karamelizētāju
Foto: Flickr.com/cyclonebill

Tev noteikti jāizlasa

Vai domājat, ka tas ir mīklas rullis, ar kuru sagaidīt aizkavējušos vīru? Nē, mīļie, laiks ir gājis uz priekšu, un mājsaimniecēm ir daudz vairāk iespēju! Stāsts šoreiz par karamelizētāju jeb, vienkārši sakot, – lodlampu virtuvē. 

Kas tas ir un ko dara

Karamelizētājs ir neliela ierīce, kurā iepildīta gāze, – ieslēdzot šo ierīcīti, tā, līdzīgi kā šķiltavas, rada gāzes liesmu. Nosaukums jau liecina pats par sevi, proti, karamelizētājs ir paredzēts karamelizēšanas darbiem virtuvē. Lūk, konditora Jāņa Kaira ieteikumi par šī rīka lietojumu. Klasiski ar karamelizētāju apdedzina gardēžiem zināmā deserta crème brûlée virskārtu, proti, brūno cukura kārtiņu, kas pārkaisīta krēmam. Pšs.. un gatavs, cukurs gāzes liesmas iespaidā ātri un smuki izkūst un veido karamelizētu kārtiņu, kas ir šī deserta «firmas zīme». Tāpat karamelizētājs lieti noder, ja garšo maršmalovi – var ātri tikt pie gardas karamelizētas maliņas. Vēl var apraut putotu olas baltumu, dabūjot karameles efektu un tikai pēc tam liekot bezē cepeškrāsnī.

Karamelizētājs noder ne tikai desertu pagatavošanā, to var izmantot visur, kur vien vajag kaut ko karamelizēt – arī sieru, dārzeņus, zivis un gaļu, ja vēlas iegūt, piemēram, pīles cepeti ar apetītlīgi karamelizētu kraukšķīti apkārt. Vēl viens variants: izcepusies pārāk jēla ola (vēršacs)? Mazliet uzlaižam gāzes liesmu un kārtībā! Ja kūka vai kēkss izcepts silikona formā, bet lāgā negrib nākt ārā, ar gāzes liesmu var mazliet pasildīt formas apakšu – tas palīdzēs. Silikons ir karstumizturīgs materiāls, neliela pasildīšana tam nekaitēs.

Arī būvmateriālu veikalā

Parasti nelielus, glītus karamelizētājus var iegādāties mājsaimniecības preču veikalos un restorāniem domātās tirdzniecības vietās, taču ne tikai. Piemēram, konditors Jānis Kairis ikdienā strādā ar būvmateriālu veikalā iegādātu lodlampu: «Nekāda vaina, man šis parastais gāzes liesmas rīks patīk pat labāk, jo pie tā stiprināmie gāzes baloniņi ilgāk kalpo (lielāks tilpums) un nav tik bieži jāuzpilda kā mazās pistolītes. Kad viens baloniņš beidzas, pieliek nākamo, un lieta darīta. Katrā ziņā, ja ar karamelizētāju darbojas ikdienā (daudz un bieži noslogo), iesaku to iegādāties tieši būvmateriālu veikalā. Gāze jebkurā gadījumā ir tāda pati – propāna-butāna gāze.» Sievišķīgi mulstot, par gāzi pajautājām arī ķīmijas profesoram Ivaram Kalviņam – vai tā nav kaitīga ēdieniem vai cilvēkiem? «Propāna-butāna gāze ir parasta, sašķidrināta gāze, un nekā kaitīga tur nav, ja vien nesaelposieties to – gāzē nav skābekļa. Protams, ar gāzes liesmas rīku jebkurā gadījumā jāstrādā uzmanīgi,» komentēja profesors.

Crème brûlée ar Rīgas melno balzamu

Viens no desertu desertiem ar ļoti garšīgu nosaukumu, kas tulkojumā no franču valodas nozīmē «apdedzinātais krēms». Tradicionāli to gatavo no piena, saldā krējuma, olu dzeltenumiem, vaniļas un brūnā cukura, bet konditors Jānis Kairis šoreiz piedāvā ļoti gardu versiju ar Rīgas melno balzamu!

10 crème brûlée trauciņiem:

  • 1 l saldā krējuma
  • 150 g cukura
  • 10 olu dzeltenumi
  • 1 vaniļas pāksts
  • 100 ml melnā balzama

Saldo krējumu uzvāra, nedaudz atdzesē (līdz apmēram 70 grādiem). Olu dzeltenumus samaisa ar cukuru (putot nevajag), pielej saldajam krējumam, pievieno melnās sēkliņas no vaniļas pāksts, pielej balzamu, samaisa. Tad lej trauciņos un tos liek padziļā cepešpannā ūdens peldē tā, lai ūdens trauciņiem būtu apmēram līdz pusei. Cep sakarsētā cepeškrāsnī 110 grādos 50 minūtes. Tad ļauj, lai mazliet pastāv, pāris stundas atdzesē ledusskapī un pirms pasniegšanas uztaisa karamelizēto kārtiņu – katrai porcijai plānā kārtiņā uzkaisa brūno cukuru (trauciņu viegli pakratot, cukuru var viegli izkliedēt vienmērīgi). Un tad ar karamelizētāja liesmu izkausē cukuru – uzmanīgi, jo pārcenšoties, cukurs ātri var sadegt! Karameles kārtiņa ir ideāla, ja, viegli paklaudzinot ar karotīti, tā jauki skan kā plāns ledutiņš.

Kur nopirkt

  • Karamelizētājs Tescoma Delicia (ražots Itālijā), € 22,34, Rito
  • Karamelizētājs Silikomart (ražots Itālijā) , tilpums 60 ml, € 32,44,
  • Gemoss > Gāzes degļa komplekts (gāzes baloniņš un deglis) saimniecības un būvmateriālu preču veikalos maksā apmēram 15 eiro un vairāk, ražotāji un cenas ir dažādas.
  • Meklē veikalos K-Rauta, Depo un interneta preču veikalos.
0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas