Samazini kalorijas, izmantojot agaru želatīna vietā

0 komentāri
Samazini kalorijas, izmantojot agaru želatīna vietā
Foto: Flickr.com/Pete_Noir

Tev noteikti jāizlasa

Agars ir gatavots no aļģēm. Tam nav smaržas vai specifiskas garšas, tas ir gandrīz bez kalorijām, bet iedarbojas ļoti spēcīgi. Kur vajadzīgas astoņas tējkarotes želatīna, pietiek ar vienu karoti agara pulvera. To reizēm mēdz pārdot loksnēs vai pārslās, bet pulverveida ir visvieglāk lietojamais. Kā to lietot un kādi ir agara plusi, par to lasi tālāk!

Kā lietot

17. gadsimtā agara darbību nejauši atklāja kāds krodziņa īpašnieks Japānā. Viņš aļģi, no kuras vēlāk iemācījās izdalīt agaru, bija izmantojis mērces pagatavošanai un, traukus novācot, konstatēja, ka mērce atdziestot ir sacietēju- si. Lūk, tāds arī ir agara darbības princips. Pamatrecepte ir šāda: agaru pievieno, piemēram, sulai vai dārzeņu buljonam, uzsilda līdz vārīšanās temperatūrai, ļauj aptuveni 30 sekundes paburbuļot un tad atdzesē. Ap 40 grādu temperatūru agars parādīs savu dabu un šķidrums kļūs biezāks, līdz pārvērtīsies par želeju. Pirms tam, protams, tajā var iemaisīt augļu gabaliņus vai ogas, dārzeņus vai sēnes, kas nu ienāk prātā. Ja nevēlaties visu šķidrumu vārīt, agaru var izšķīdināt un uzkarsēt nelielā šķidruma daudzumā, un tad iemaisīt visā porcijā, kuru vēlaties sarecināt.

Cik daudz

Tas atkarīgs no vēlamā rezultāta. Ja vien uz paciņas, ko nopirkāt, nav rakstīts citādāk (jo koncentrācija var atšķirties), parasti litram šķidruma, lai to tikai iebiezinātu, lieto vienu gramu agara; lai tas būtu stingrs, bet vēl ne gluži želeja – divus gramus; stingrai, ar karoti ēdamai želejai – četrus gramus, un tādai, ko var griezt ar nazi un pasniegt kā želejas konfektes, – sešus gramus. Konfektēm triks ir tāds – ja tajās būs vairāk nekā 60% cukura, želeja būs vēl cietāka. Kad ēdiens sarecējis, to var droši uzsildīt līdz 70 grādiem (kušanas temperatūra ir 85) un pasniegt siltu. Ja šķiet, ka iegūtais rezultāts nav gana labs, to var droši uzsildīt, agars izkusīs un atkal kļūs šķidrs, tad pievieno to vairāk un atdzesē vēlreiz. Savukārt, lai iegūtu krēmīgu tekstūru, želejā var iemaisīt, piemēram, augļu biezeni, vai arī saželējušo masu ar blenderi viegli samiksēt.

Kur lieto

Ar agaru var iebiezināt ievārījumus, krēmus un mērces, gatavot visdažādākās želejas un aspikus. Tā kā agaru var ilgi karsēt, arī cept cepeškrāsnī, tas labi noder, lai padarītu stingrākus ogu plātsmaižu, ķirbju pīrāgu, flānu, citronu taršu un citu kūku vai cepto desertu pildījumus.

Agara plusi

Ar agaru gatavotās želejas istabas temperatūrā nekusīs, kā mēdz gadīties ar tām, kuras gatavotas ar želatīnu. Tas neietekmē ēdiena krāsu. Ogu un augļu želejas, gatavotas ar agaru, būs caurspīdīgas. Agaru neietekmē augļu vai ogu skābums un spēcīgie enzīmi, kādi ir, piemēram, ananasā un papaijā, tāpēc to var izmantot eksotisku desertu gatavošanā, ko nevar darīt ar želatīnu.

Interesanti

Japānā ļoti iecienīta ir agara diēta – 10–20 minūtes pirms ēdienreizes siltā ūdenī iemaisa tējkaroti agara un to izdzer. Tas samazina apetīti, turklāt agarā ir daudz minerālvielu, un uzskata, ka tas veicina gremošanu un palīdz no organisma izvadīt sārņus. Ja jums šķiet, ka nekad ne- esat ēdis agaru, iespējams, ka kļūdāties. Jums garšo Laimas zefīrs Maigums? Lūk, tā želēšanā ir izmantots agars, kas ir iegūts no Baltijas jūras aļģēm tepat Igaunijā, Sāremā.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas