Attiecības ir smags darbs. Mīts vai patiesība?

0 komentāri
Attiecības ir smags darbs. Mīts vai patiesība?
Foto: Flickr.com/Adán Sánchez de Pedro

Tev noteikti jāizlasa

Attiecības ir smags darbs. Šo frāzi kā viedu dzīves pamācību gadījies dzirdēt tik bieži. Iztēlojoties smagu darbu, redzu ogļračus kalnu šahtās, celtniekus uz stalažām ziemas aukstumā vai neizgulējušos tālbraucējus šoferus ar sāpošiem krustiem. Es cienu šos izturīgos cilvēkus. Tomēr atzīšos: ja tādām jābūt ilglaicīgām attiecībām, es nebrīnos, ka tik daudzi no tām baidās un izvēlas dzīvot vieni.

Darba vēsture

Agrākos laikos aiz mīlestības un brīvas izvēles varēja precēties tikai sabiedrības vidusslāņa trūcīgākā daļa. Bagātajiem un aristokrātiem tas vienmēr bija darījums un līgums. Nabagajiem – nepieciešama sadarbība cīņā par izdzīvošanu. Un lielu laimi no laulības neviens negaidīja.  Viss mainījās tad, kad jebkurš sabiedrības loceklis varēja izvēlēties, ar ko precēties. Kopdzīve kļuva par iespējamo laimes avotu, no tās pat tika gaidīta laime. Paradoksāli, bet tieši tas bija ilglaicīgo laulību gals. Jo laulība ir tikai laimes sastāvdaļa, tā nedara laimīgu – tas nu ir nepielūdzams fakts. Sākās šķiršanās ēra.  Taču definīcija, ka attiecības ir nebeidzams, smags darbs, ir mūsdienu fenomens. Vispirms noskaidrosim, ko mēs saprotam ar «darbu pie attiecībām». Strādāšana pie attiecībām sākas tad, ja viens vai abi no pāra ir neapmierināti. Un šī strādāšana var izrādīties auglīga un svētīga. Bet, ja cilvēks nekad nav īsti apmierināts, attiecības pārvēršas par darbu. Ļaudīm, kas dzīvo mūsdienu pārtikušajās pasaules daļās (arī Latvijā, starp citu), patiesībā ir laba dzīve. Nav lielu, dramatisku eksistenciālu grūtību. Un, kad tava dzīve ir laba, tu sāc vēlēties, lai tā ir perfekta. Tu vēlies pats būt nevainojams, vēlies nevainojamu dzīvi un nevainojamas attiecības. Un strādā pie tā vaiga sviedros. Perfekcionistam jau bērnībā ir iemācīts, ka viņam jābūt lieliskam, citādi viņš, tāds nepilnīgs, nevienam nepatiks un dzīvē neko nesasniegs. Perfekcionists tic, ka mīlestība ir kā atlīdzība par labu uzvedību un labiem darbiem. Kas notiek, kad perfekcionists izaug liels un veido attiecības? Protams, viņš pie tām nemitīgi strādā. Ir labi strādāt pie attiecībām. Tikai nelaime tā, ka mūsdienu perfekcionisti nekad nav mierā ar sasniegto. Strādāšanai pie attiecībām nav gala, jo vienmēr atrodas kāds trūkums vai problēma, ko labot un risināt. Ļoti interesants spēlētājs šajā stāstā ir mūsdienās tik ierastais iepazīšanās veids internetā. Kā tas notiek? Mēs uzdodam viens otram jautājumus, kas iepazīšanos dara ļoti līdzīgu darba intervijai. Bargi apskatām viens otra fotogrāfiju. Pirmajā randiņā cenšamies atstāt labu iespaidu, pētām viens otra apģērbu, izzinām ienākumus un panākumus, iepriekšējo attiecību pieredzi. Un izsveram – vai šis cilvēks derēs manam iedomāto attiecību projektam? Šajā iepazīšanās formātā viens no pāra var simboliski ieņemt darba devēja pozīcijas, otram kļūstot par darba ņēmēju. Lielākas izredzes uz veiksmīgu kopdzīvi tomēr ir tiem, kuri izturas kā kolēģi. Taču problēma paliek – attiecības tiek veidotas kā darbs.

Izvairīšanās no sliktā

Cilvēka zemapziņai piemīt tieksme izvairīties no tā, kas sagādā sāpes, ciešanas un diskomfortu, – izvairīties no sliktā. Bet realitāte ir tāda, ka kopdzīve nevar pastāvēt bez konfliktiem, sāpēm un grūtībām. Man ļoti patīk doma, ka attiecības vajag tēlaini salīdzināt ar dzīvu cilvēku, kam piemīt labas īpašības un arī trūkumi. Mēs zinām, ka trūkumi nepiemīt vienīgi nelaiķiem. Dzīvs cilvēks un dzīvas attiecības vienmēr sagādās gan prieku, gan ciešanas. Ja kaut kas ir nepieņemams vai liek justies slikti, tas nenozīmē, ka mums šis sliktais vienmēr ir jālikvidē. Tieksme izlabot katru sīkāko attiecību trūkumu nāk no tās pašas neapzinātās vēlmes izvairīties no visa negatīvā, kaut patiesībā tas vienkārši nav iespējams. Vēlēties nevainojamas attiecības ir tikpat saprātīgi kā vēlēties dzīvot mūžīgi.

Pārejas posmi

Kad pie attiecībām tiešām ir nepieciešams strādāt? Tie ir pārejas posmi pašās attiecībās vai viena partnera dzīvē. Pārmaiņas ir iedvesmojošas un aizraujošas, taču vienlaikus tā ir krīze, kas, atstāta bez uzraudzības, var sākt velties kā sniega pika no kalna. Visi maisā apslēptie īleni un attiecību skeletiņi sarosās kā sakratīts lapseņu spiets. Pārejas posmi attiecībās ir šādi: seši mēneši pēc iemīlēšanās (rozā migliņa izklīdusi), kopdzīves uzsākšana, saderināšanās, pirmais gads pēc kāzām, bērna piedzimšana. Arī pārcelšanās uz citu dzīvesvietu, kopēja īpašuma iegāde vai mājas celšana. Mēdz teikt – ja pāris grib izšķirties, lai sāk būvēt māju! Personīgās krīzes viena partnera dzīvē ir darba vai tuvinieka zaudējums, nopietna slimība vai, gluži pretēji, strauja karjeras augšupeja, panākumi. Arī pozitīvas pārmaiņas ir krīze. Un attiecības ir ievainojamas jebkuru pārmaiņu laikā.

Laimes procenti

Būt kopā nav viegli. Pāri, kas to apzinās un piestrādā, lai pārvarētu grūtības, paliek kopā. Bet, ja tu strādā, lai grūtību un sliktā nebūtu, attiecības kļūst par smagu, nebeidzamu darbu – katru vakaru otrajā maiņā. Un tā nedrīkst notikt. Jo attiecības ir mājas. Tavas sirds mājas, kur atgriezties pēc grūtas dienas, gūt mieru un prieku. Ja kopdzīve ir darbs, kur tad būs tavas mājas? Atbilde ir vienkārša – mājas būs kur citur vai pie kāda cita. Ir dažādas teorijas par to, kas ir izdevušās attiecības. Psihoterapeits Viesturs Rudzītis teic, ka pilnīgi pietiek, ja tevi attiecībās un partnerī apmierina divdesmit procenti no kopuma. Personīgi man tas izklausās drusciņ žēlīgi. Amerikāņu pāru terapeiti, sava nacionālā optimisma apdvesti, apgalvo pretējo – ka neapmierinošā nedrīkstētu būt vairāk par divdesmit procentiem. Tas izklausās tik pasakaini, ka šķiet nesasniedzami… Patiesība droši vien ir pa vidu. Un katram pārim ir savi pareizie labā un sliktā procenti, ar kuriem tas var dzīvot ilgi un laimīgi. Tieši tas arī ir mērķis – pati kopdzīve, nevis pēc iespējas vairāk labu procentu. Man šķiet, stipras attiecības ir tad, ja tu sev vari pateikt: «Es savu mīļoto mīlu tik ļoti, ka nespēju iedomāties sevi strīdamies ar kādu citu.» Konflikti un sirdssāpes būs visās attiecībās, ja tās ir dzīvas. Jautājums tikai, kura cilvēka neciešamos trūkumus tu izvēlies paciest. Ar kuru cilvēku tu jūties kā mājās.

0 komentāri

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas