Tuvojas Rudens kamermūzikas festivāls

0 komentāri
Tuvojas Rudens kamermūzikas festivāls
Festivāla noslēguma koncerta soliste Sola Gabeta. Foto: Uwe Arens

Tradicionālais Rudens kamermūzikas festivāls šogad notiks no 13. septembra līdz 25. Oktobrim, aicinot uz koncertiem Rīgā un citviet Latvijā. Festivāla patrons – komponists Pēteris Vasks.

Festivālā kamermūzikas intīmo gaisotni uzburs viens no pasaules izcilākajiem stīgu kvartetiem – Hagen Quartet no Zalcburgas, mūsdienu šarmantā čella zvaigzne – Argentīnā dzimusī mūziķe Sola Gabeta, harizmātiskais vācu klarnetists un komponists – Jērgs Vidmanis. Koncertos dzirdēsim arī mūsu lieliskos mūziķus – Vestardu Šimku, Vinetu Sareiku, Laumu Skridi, Ēriku Kiršfeldu, Sinfonietta Rīga u.c. Festivāla koncerti notiks Siguldā, Ventspilī, Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā.

13. septembrī Rudens kamermūzikas festivāla ieskaņas koncertā ”Ielūdz Pēteris Vasks un Vestards Šimkus” Siguldas koncertzālē ”Baltais flīģelis” klausītājus gaida tikšanās ar Vestardu Šimku un Spīķeru stīgu kvartetu. Koncertā skanēs Vestarda Šimkus “Sapņu ainas. Deviņas etīdes klavierēm” pasaules pirmatskaņojums un klavieru kvintets ”+33C”, dzirdēsim arī Pētera Vaska Pirmo stīgu kvartetu.

26. septembrī Mazajā ģildē Rudens kamermūzikas festivālu atklās viens no pasaules izcilākajiem stīgu kvartetiem Hagen Quartet. Ansambļa īpašā, dzidrā skanējuma garants ir Stradivāri instrumenti; tos spēlē ne tikai abi kvarteta vijolnieki, bet, kas visai reti gadās, visi četri ansambļa dalībnieki. Rīgas koncerta programmā klasicisma ģēniju Volfganga Amadeja Mocarta un Ludviga van Bēthovena kvarteti. Kā jau Zalcburgā dzimušiem un skolotiem austriešiem Mocarta mūzika Hagen Quartet padodas teju kā tautasdziesma, bet Bēthovena emocionāli un saturiski piesātinātie vēlīnie stīgu kvarteti viņu sniegumā ir īsts saldais ēdiens.

1. oktobrī Mazajā ģildē satiksies talantīgas un akadēmiskās mūzikas pasaulē jau labi pazīstamas latvietes – vijolniece Vineta Sareika un pianiste Lauma Skride. Piesātinātā un stilistiski daudzveidīgā kamermūzikas programmā vijoles un klavieru saspēlē atklāsies Ludviga van Bēthovena bruņinieciskums, Riharda Štrausa jūsmīgums un Alfrēda Šnitkes trauksmainā iedaba, savukārt Vācijā dzīvojošās latviešu komponistes Rutas Paideres līnijas un krustpunktus mūzikā dzirdēsim pirmo reizi. Šī programma skanēs arī Venstpilī teātra namā ”Jūras vārti” 2. oktobrī, bet 4. oktobrī Siguldas koncertzālē ”Baltais flīģelis”.

3. oktobrī Lielajā ģildē koncerts ”Mocarta klarnetes koncerts un Vidmaņa fantāzija”, kurā būs lieliska izdevība dzirdēt vācu kamermūziķi, kas viesojas Eiropas nozīmīgākajos festivālos – harizmatisko klarnetistu un komponistu Jērgu Vidmani. Mūziķis uzstāsies kopā ar Sinfonietta Rīga, koncertā skanēs Volfganga Amadeja Mocarta un Jērga Vidmaņa sacerētie skaņdarbi.

8. oktobrī Spīķeru koncertzālē un 23. oktobrī Ventspils Kultūras centrā varēsim klausīties čellam veltītus skaņdarbus Liepājas Simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistara Ērika Kiršfelda izpildījumā. Pie klavierēm muzicēs Lielās mūzikas balvas 2013 laureāte kategorijā par izcilu darbu ansamblī – pianiste Herta Hansena. Koncertu papildinās mūzikas iedvesmots un režisores Zanes Kreicbergas risināts vizuālais stāsts. Programmā latviešu komponistu – Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda, Maijas Einfeldes, Rolanda Kronlaka, Tālivalža Ķeniņa u.c. – emocionāli un stilistiski daudzšķautņainie skaņu raksti.

9. oktobrī Ventspils Kultūras centrā un 10. oktobrī Spīķeru koncertzālē Igora Stravinska zobgalīgi asprātīgo un reizē traģisko pasaku pieaugušajiem ”Stāsts par zaldātu” mūzikā izstāstīs Sinfonietta Rīga solistu ansamblis, diriģents Normunds Šnē, Jaunā Rīgas teātra aktieris Edgars Samītis un režisors Kārlis Krūmiņš.

11. oktobrī ciklā ”Vīns un mūzika” Spīķeru koncertzālē spāņu komponistu mūziku atskaņos trio Art-i-Schock: Agnese Egliņa (klavieres), Guna Āboltiņa (čells), Elīna Endzele (sitaminstrumenti).

15. oktobrī Lielajā ģildē klausītājus priecēs mūsu izcilais pianists Vestards Šimkus, prezentējot savu septīto soloalbumu, kurā viņš pievērsies vienam no romantiskākajiem krievu skaņražiem – Sergejam Rahmaņinovam. Jaunajam albumam izvēlētie opusi sacerēti komponista radošās darbības pilnbriedā Krievijā. Šo programmu Vestards Šimkus atskaņos arī Vidzemes koncertzālē ”Cēsis” 17. oktobrī un Latgales vēstniecībā ”Gors” 19. oktobrī.

Rudens kamermūzikas festivāls noslēgsies 25. oktobrī Lielajā ģildē ar Pētera Vaska Otrā čellkoncerta ”Klātbūtne” pirmatskaņojumu Latvijā. Šo skaņdarbu komponists veltījis mūsdienu čella zvaigznei – Solai Gabetai. Jau sen Sola Gabeta radusi dvēseles domubiedru Pētera Vaska skaņuvalodā, taču šo īpaši viņai veltīto koncertu čelliste gaidījusi teju piecus gadus. Sola Gabeta atzīst, ka tajā iekļautie kontrasti un dabas elementi padara mūziku dzīvu. Koncertā spēlēs Sinfonietta Rīga diriģenta Normunda Šnē vadībā. Festivāla noslēguma koncertā dzirdēsim arī Žana Sibēliusa Trešo simfoniju un Erki Svena Tīra kompozīciju ”Bāka”.

Biļetes ”Biļešu paradīzes” kasēs.

Festivālu rīko VSIA ”Latvijas Koncerti”. Plašāk par programmu: kamermuzika.lv

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas