“Skaņu mežā” uzstāsies amerikāņu frīdžeza pionieris Vadada Leo Smits

0 komentāri

10. oktobrī nepieradinātās mūzikas festivāla “Skaņu mežs 2014” ietvaros mūzikas namā “Daile” uzstāsies amerikāņu frīdžeza un brīvās improvizācijas pionieris Vadada Leo Smits. Rīgā viņš uzstāsies kopā ar angļu improvizētājiem Džonu Edvardsu  un Marku Sandersu.

1941. gadā dzimušo Vadada Leo Smitu (Wadada Leo Smith) ir taisnīgi nosaukt par frīdžeza un brīvās improvizācijas pionieri – mūziķis ir viens no agrīnajiem dalībniekiem amerikāņu komponistu biedrībā AACM, kas kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem veicina eksperimentālā džeza un inovatīvas laikmetīgās kompozīcijas attīstību. Līdzās saksofonistam un pasniedzējam Rosko Mičelam (Roscoe Mitchell), kā arī multi-instrumentālistam un MakĀrtura “ģēniju granta” saņēmējam Entonijam Brekstonam (Anthony Braxton) Smits ir viens no nozīmīgākajiem amerikāņu mūziķiem teritorijā, kurā eksperimentālais džezs un brīvā improvizācija robežojas ar laikmetīgo mūziku.

Nepilnas piecas stundas garā kompozīcija “Ten Freedom Summers” nopelnīja Smitam finālista vietu cīņā par 2013. gada Pulicera balvu mūzikā, ko uzskata par augstāko ASV apbalvojumu mūsdienu klasiskajai mūzikai, savukārt četru kompaktdisku formātā publicētais darba ieraksts tika nosaukts par vienu no 2012. gada labākajiem albumiem no sekojošo mediju puses: Allmusic.com, All About Jazz, Jazztimes, Chicago Reader, The Wire Magazine u.c.

Šogad klasiskais džeza mūzikas žurnāls “DownBeat” svin savu 80. gadu jubileju, un šajā sakarā publicēja sarakstu “The 80 coolest things in jazz today”, kurā starp interesantākajām parādībām mūsdienu džezā nosaukts arī Leo Smits. Pērn “DownBeat” rīkoja savu ikgadējo starptautisko mūzikas kritiķu balsojumu, kas atzina Smitu par gada labāko komponistu.

Smits kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem darbojas ne tikai kā improvizētājs, bet arī kā komponists, kas attīsta unikālu, paša radītu kompozīcijas valodu ar nosaukumu “Ankhrasmation” – tā balansē starp izteikti sarežģītu grafisko un modernisma iespaidotu tradicionālo notāciju. “Mana mūzika ir savā ziņā līdzīga blūzam,” Smits savulaik sacījis, “jo tā vienlaicīgi var tikt uztverta gan kā vislīksmākā, gan kā visskumjākā mūzika pasaulē.” Kā improvizētājs Smits savukārt ir pazīstams ar savu atonālo, taču disciplinēto un “tīro” skanējumu, kā arī izlēmīgu un spontānai kompozīcijai radniecīgu frāžu sadalījumu.

Viņa nesenākie ieraksti ir “Twine Forest”, duets ar pianisti Andželiku Sančezu (Angelica Sanchez), kā arī “Sonic Rivers”, trio ar trombonistu Džordžu Ljūisu (George Lewis) un saksofonistu Džonu Zornu (John Zorn), ko izdevniecība “Tzadik” laida klajā šī gada jūnijā.

Lai izceltu Smita daiļrades radikālākās izpausmes, Rīgā viņam lūgts uzstāties kopā ar angļu kolēģiem, ar kuriem trompetists dažādu projektu ietvaros ir sastrādājies jau aptuveni desmit gadus – visnesenāk mūziķi sadarbojušies Smita biežajās vizītēs Londonas avangarda koncerttelpā “Cafe OTO”. Tie ir Džons Edvardss (John Edwards), viens no pieprasītākajiem Lielbritānijas brīvās improvizācijas kontrabasistiem, kā arī bundzinieks Marks Sanderss (Mark Sanders), kas pazīstams ar savu labi novērtēto solo ierakstu “Swallow Chase” un sadarbību ar “Public Image Ltd.” basģitāristu Jah Wobble.

Interesentiem 9. oktobrī plkst. 14:00 būs iespējams bez maksas apmeklēt Vadada Leo Smita kompozīcijas un brīvās improvizācijas meistarklasi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (328. telpā, džeza klasē).

Atgādinām, ka nepieradinātās mūzikas un saistītās mākslas festivāls “Skaņu Mežs 2014” notiks 10. un 11.oktobrī mūzikas namā “Daile”, Kr.Barona ielā 31.

Papildu informācija: skanumezs.lv

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas