Rudaks un Arstarulsmirus debitēs kormūzikā

0 komentāri

Svētdien, Mātes dienā, kultūras pilī Ziemeļblāzma pirmo reizi izskanēs 13 mūsdienu komponistu jaundarbi, kas rakstīti īpaši Jasmīnas korim – jaunpienācējam Latvijas koru saimē. Tas esot zināms eksperiments, jo līdzās tādiem autoriem kā Renārs Kaupers, Raimonds Tiguls, Goran-Gora un Jānis Šipkēvics juniors kormūzikā debitēs arī, piemēram, mūzikas žurnālists Uldis Rudaks.

Kādreizējais televīzijas raidījumu vadītājs un radošā personība Zuarguss mūzikā atdzīvinājis ne tikai savu dzeju, bet ir viens no autoriem, kas vairāk nekā 45 dziedātāju raibajam korim pievienosies arī kā solists.

”Kad es pirmo reizi dzirdēju savu dziesmu, tad bija tāds aaaa, tāda aizgrābtība par to, ka tur tās visas balsis salejas kopā un tas tavs stāsts – tas kaut kā tik daudz spēcinošāk skan. Tiešām tāds brīnums,” teic viens no koncerta komponistiem Viesturs Dūle jeb Zuarguss Klororus-Zarmass.

Ideja – ar koncertu (t)elpa latviešu kormūzikā radīt ko jaunu un paliekošu – radusies mūziķim Jānim Strapcānam, kurš arīdzan ir viens no Jasmīnas kora diriģentiem. Arī divi Jāņa sarakstīti darbi pirmoreiz ieelpos svētdienas koncertā.

”Kaut kādā ziņā tas, protams, ir nebijis – sanāk vienuviet padsmit skaņraži, kas pirmo reizi vispār mūžā pieskaras tādam kora instrumentam. Katrs skaņdarbs nāk ar jaunu elpu, telpu, un to patiešām varēs redzēt, katram skaņdarbam būs sava vizuālā telpa aizmugurē uz projekcijām,” atklāj Strapcāns.

Arī vizuālās asociācijas savām dziesmām būs radījuši paši autori. Jautāts, vai 13 skaņraži ļāvušies viegli pierunāties radīt kormūziku, Jānis stāsta, ka tas noticis diezgan nepiespiesti un labā nozīmē arī izmantojot pazīšanos šajās aprindās.

Mūziķim Arstarulsmirus koncerts ir ne tikai debija kormūzikas žanrā, bet atgriešanās mūzikā vispār. Filmēšanas dienā koris šo darbu mēģināja pirmo reizi.

”Es iztēlojos, protams, rakstot to savu dziesmu, kā koris to varētu izpildīt. Un bija interesanti arī sarakstīt tādu, kuru var izpildīt bez pavadījuma. Man patīk, kā skan, hehehe,” mūziķis, viens no koncerta komponistiem Gustavs Butelis jeb Arstarulsmirus Arsujumfus Tarus. ”Es principā arī virzos šajā žanrā pēdējos gadus.”

Pēc pirmatskaņojumiem Rīgā koncerta idejas autors Jānis Strapcāns cer ar šo programmu pieskandināt visas Latvijas koncertzāles. Un, raugoties tālākā nākotnē, iespējams kāds no 13 jaundarbiem izskanēs nākamajos Dziesmu svētkos Lielajā Mežaparka estrādē.

Video

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas