Eiropas Ziemassvētkus atklās Ziemassvētku mūzikas pasaules pirmatskaņojumi

0 komentāri
Eiropas Ziemassvētkus atklās Ziemassvētku mūzikas pasaules pirmatskaņojumi
Sinfonietta Rīga. Publicitātes foto

Festivāla Eiropas Ziemassvētki atklāšanas koncertā Eiropas vainags 6. decembrī koncertzālē Rīga kamerorķestra Sinfonietta Rīga un diriģenta Normunda Šnē sniegumā pasaules pirmatskaņojumus piedzīvos septiņu pašmāju komponistu skaņdarbi.

Jaundarbus par Ziemassvētku tematiku komponējuši Rihards Dubra, Andrejs Selickis, Raimonds Tiguls, Selga Mence, Jēkabs Jančevskis, Andris Sējāns un Valts Pūce. Stāstus par mūziku koncertā stāstīs aktieris Mārtiņš Počs.

Kā informē Latvijas Koncertu sabiedrisko attiecību speciāliste Rinta Bružēvica, koncertā Eiropas vainagā satiksies emocionāli daudzveidīgi stāsti, kas ir tikpat dažādi, cik to autori. Selga Mence zem apsnigušiem Liepājas sērkociņu fabrikas baļķiem saklausa Barisona Brīnumzemi, kas vēsta par aizgājušo bērnību. Andrejs Selickis runā eņģeļu mēlēs un daudzina Dievmātes vārdu it tautiskā garā. Jēkabs Jančevskis aicina padomāt par to, kas patērētāju kultūras epicentrā svarīgāks – steiga vai miers. Andris Sējāns ierosina apsvērt, vai Andersena stāsts par nosalušo sērkociņu pārdevēju ir eksistenciāli bēdīgs, vai varbūt tomēr apsološi gaišs. Ziemassvētku vīzijas mīlīgi zīmē arī Valts Pūce un Raimonds Tiguls, un visu vainago Rihards Dubra, dāvājot mums mistēriju, kuras centrā – brīnums.

“Mana skaņdarba nosaukums – Bērnības zeme. Ziemassvētki man ir bērnība,” stāsta Selga Mence. “Pilsēta ietinusies baltā, pūkainā segā un silti apsegtas pat lielās baļķu kaudzes pie sērkociņu fabrikas. Mamma un tētis ir jauni un skaisti. Brālis un es satuntuļoti katrs savās ragaviņās ceļojam cauri pilsētai uz eglīti pie vecvecmāmiņas, kam Ieva vārdā, un tādējādi Ziemassvētku vakars ir nedaudz legalizēts. Pirmais pašas izlasītais un pie eglītes skaitītais dzejolis – Jāņa Jaunsudrabiņa Kā sniegi kalnu galotnēs. Un bērna ticība, ka mūžam balti būsim mēs, balta būs pasaule un cilvēku dvēseles.”

“Skaņdarba tematika – skrējiens pakaļ dāvanām, Ziemassvētku galvenais simbols – nauda. Skaņdarba raksturs veidojas grotesks, nedaudz banāls un ironisks. Opuss ir viscaur kustīgs un spraigs,” lakonisks ir Jēkabs Jančevskis.

“Savā skaņdarbā spēlējos ar Ziemsvētku nakts izjūtām. Tā ir tēma, kas man ļoti tuva. Līdz ar to mūzika būs kā klusināts tēlojums par to, kas varētu šādā brīnumu pilnā naktī notikt, protams, akcentējot to, kas tad ir noticis konkrēti šajā naktī. Tēlojums, sapņojums, pārdabisks brīnums – tas ir mūzikas centrā. Skaņdarba nosaukums – The Mystery of His Birt,” komentē Rihards Dubra.

VSIA Latvijas Koncerti rīkotais festivāls Eiropas Ziemassvētki notiks no 6. līdz 30. decembrim Rīgas koncertzālēs un baznīcās. Festivāla koncertos klausītājus gaida tikšanās ar izciliem latviešu mūziķiem – dziedātājiem Egilu Siliņu, Lieni Kinču, Ingu Šļubovsku, Ievu Paršu, Sergeju Jēgeru, Elīnu Šimku; spēlēs kamerorķestris Sinfonietta Rīga, baroka orķestris Collegium Musicum Rīga; klavieru kvartets RIX; dzirdēsim Valsts akadēmisko kori Latvija, Latvijas Radio kori u. c.

Biļetes uz koncertiem nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas