Dokumentālā filma 4. Maija Republika pirmizrādi piedzīvos Lāčplēša dienā

0 komentāri

11. novembrī plkst. 19.00 kinoteātrī Splendid Palace notiks dokumentālās filmas 4. Maija Republika pirmizrāde. Filmas scenārija autors ir Jānis Domburs, režisore un producente – Antra Cilinska.

Kā stāsta Jura Podnieka studijas pārstāve Marta Kontiņa, filma 4. Maija Republika pēta demokrātijas un kapitālisma dubultspēles kopš neatkarības atjaunošanas Latvijā. Atbrīvošanās no PSRS, valsts nozagšana, uzvara Eirovīzijā, dalība Eiropas Savienībā un NATO, smagākā krīze pasaulē – ceturtdaļgadsimts kontrastu un izaicinājumu pilns. Filma vērtē neatkarības atjaunotāju vārdus un darbus, varas un naudas, elites un tautas attiecības, tiesiskumu un taisnīgumu. Tā aicina saprast atsevišķu cilvēku un visiem kopējo atbildību pret valsti.

Filmā tiek intervēti gan Augstākās Padomes deputāti, kuri balsoja par Latvijas neatkarību, gan politiskie “varoņi”, kuriem katram ir savi skaidrojumi par notikušo Latvijā.

“Strādāju žurnālistikā kopš 1990. gada un esmu bijis tuvu daudziem politiskiem, ekonomiskiem un krimināliem notikumiem. Šajā filmā centos izkristalizēt to būtiskākās kopsakarības – par it kā vispārzināmām lietām, kas ikdienā daudzkārt aizmirstas,” stāsta scenārija autors Jānis Domburs. ”Manuprāt, Latvijā šobrīd līdz ar patosu par gaidāmo valsts simtgadi, kas mijas ar fobijām par 1940.gada atkārtošanos, nežēlīgi nepieciešams daudz padziļinātāk spriest par visjaunāko laiku vēstures mācībām, jo šodiena ir šīs vēstures sekas, bet rītdiena var būt turpinājums vai pārmaiņas,” viņš norāda.

Publicitātes foto

Filmas režisorei un producentei Antrai Cilinskai ideja par filmas veidošanu radās, kad sabruka Banka Baltija. “Tā toreiz bija neskaitāmu cilvēku personiska traģēdija, tik daudzi zaudēja savus ieguldījumus, un es sapratu, ka par to ir jārunā. Tomēr, gaidot tiesas spriedumu šajā lietā, mēs sapratām, ka tas ir tikai viens no daudziem gadījumiem, un ir izveidojusies plaukstoša sistēma, kurā dominē visatļautība un bezatbildība. Parasti kāds par to sāk runāt vēlēšanu kontekstā, pēc kurām mēs atkal katrs ieraujamies sevī un turpinām pieņemt notiekošo. Tomēr ar šo filmu es aicinu skatītājus neieslīgt starpvēlēšanu miegā, izvērtēt ar mums pēdējo 24 gadu laikā notikušo un paust savu nostāju ne tikai reizi četros gados balsojot, bet ieņemt aktīvu pilsonisku pozīciju arī ikdienā. Ne velti par filmas moto esam izvēlējušies Ulda Ģērmaņa zīmīgo domu graudu – nekur nav teikts vai rakstīts, ka latvietim neizbēgami jābūt vientiesīgam,” uzsver A. Cilinska.

Dokumentālā filma 4. Maija Republika no 11. novembra būs skatāma regulāros seansos kinoteātrī Splendid Palace” tāpat arī vairāk nekā 30 kultūras centros un kinoteātros visā Latvijā. Jura Podnieka studija filmu bez maksas piedāvās noskatīties pansionātos, skolās, cietumos un slimnīcās. Savukārt uz filmas pirmizrādi tiks aicināti gan 100 jaunievēlētās Saeimas deputāti, gan valsts drošības iestāžu vadītāji.

Filma tapusi ar Nacionālā Kino Centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes Izglītības, Kultūras un Sporta departamenta, Sandensas Institūta un IDFA Bertha fonda atbalstu.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas