UgunsGrēka un citu seriālu fenomens. Aina Poiša: Seriāli ir kā kruīza kuģis

0 komentāri
UgunsGrēka un citu seriālu fenomens. Aina Poiša: Seriāli ir kā kruīza kuģis
Foto: publicitātes foto

Kā vienmēr ar dramatiskiem notikumiem beigsies seriāla UgunsGrēks kārtējā sezona. Pēdējo sēriju vienmēr ar interesi vēro arī tie skatītāji, kuri sezonas vidū pat nereti uz kādu brīdi aktīvai sekošanai notikumiem TV ekrānā ir atmetuši ar roku. Toties beigu kadri atkal “uzdzen” tādu interesi, kas ar nepacietību liek visu vasaru gaidīt rudeni un jaunās sezonas pirmo sēriju. Toties tagad klāt ir vasaras seriāls Viņas melo labāk un jauni varoņi, kuriem dzīvot līdzi. Tā kā seriālu auditorija galvenokārt tomēr ir sievietes, Skaties.lv/Sievietei lūdza psihoterapeiti Ainu Poišu, lai kaut nedaudz izskaidro un ieskicē seriālu radīto fenomenu, kas spēj ilgstoši noturēt lielu pulku skatītāju.

Seriālam UgunsGrēks jau noslēgusies 15.sezona, un skatītāji uz pāris mēnešiem var izsvītrot no savas “obligātās” vakara cēliena programmas  vērošanu, kā klājas Zentai, Kristai, Gatim un Fēliksam, toties vietā nāk Marta, Margarita un Māris, un arī bez viņiem mēs savus vasaras vakarus nespējam iedomāties. Kur slēpjas TV seriālu ( ne tikai minēto) radītais fenomens?

Tā ir versija par to, ka cilvēki meklē bezgalīgu iespēju izdzīvot citu cilvēku dzīves, ko viņiem piedāvā seriālu/sāgu variants. Tie sākas un apstājas tajā vietā, kuru tu gribi visvairāk redzēt. Acīmredzot seriāla veidotāju gudrība ir atkodēt skatītāju psiholoģisko vajadzību, kad viņi it kā “ieiet” visos notikumos iekšā, identificējas ar tiem un paliek atkarīgi… . Tā ir prasme katrreiz ar kaut ko pārsteigt, it kā skatītājs atrastos tādā nebeidzamā ceļojumā – bezmaksas kruīza kuģī. Jā, seriālus varētu salīdzināt ar kruīza kuģi, tikai šajā gadījumā nav pat jāmaksā( smejas).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk
Daudzi bieži vien šķendējas, ka seriālos tiek rādītas pilnīgas aplamības, ka risinās notikumi un situācijas, kas reālajā dzīvē nekad nebūtu iespējamas, ja vien cilvēki ir pie pilna prāta… Taču tomēr seriālu turpina skatīties.

Psihologi mēdz arī teikt, ka cilvēkiem ir jādod iespēja aizbēgt no realitātes. Turklāt rodas arī vēlme skatīties, ar ko tās “muļķības” beigsies. Ko vēl var izdomāt, lai tu justos ”uz pauzes”.. Seriāli bieži vien izraisa dusmas, un cilvēkiem ir par ko runāt.  Jo katram seriālam jau ir savs skatītāju loks, “fanu klubs”. Viņiem komunicējot ir viens konkrēts temats, par kuru iespējams, vienam otru neaizvainojot runāt par trešo objektu – klāt neesošo, bet visiem labi pazīstamo. Skatītājs kļūst kā īrnieks vai kaimiņš, kurš dzīvo aiz caurspīdīgas sienas un vēro, kas blakus dzīvoklī notiek. Turklāt skatītājs jūtas arī it kā nedaudz aizsargāts, jo viņu neviens nefilmē un nerāda, bet viņš toties ir notikumu virpulī.

Nav, protams, nekāds noslēpums, ka ir liela daļa seriālu noliedzēju…

Tā ir duāla attieksme, daudzi cilvēki bieži vien mēdz liekuļot: mēs nelasām dzelteno presi, bet visi visu zina. Mēs neskatāmies seriālus, jo tas neskaitās atbilstoši mūsu intelektuālajam līmenim. Tomēr ļoti daudzi atļaujas pēc nogurdinošas darba dienas ieslēgt televizoru un nedomāt neko. Tas ir kā atpūtas un izlādes veids, tikai nezin kāpēc par to ir kauns. Kauns, ka tu vari atļauties  nedarīt neko un nebūt intelektuāli tajā līmenī, kādā esi nostrādājis pilnu darba dienu. Es domāju, ka ir brīži, kad ir tiesības būt bezrūpīgiem, mazliet muļķīgiem un mietpilsoniskiem, par kādiem tiek uzskatīti tie skatītāji, kuriem varbūt nav tik “augstvērtīga” gaume, kuri netver smagākas un nopietnākas lietas.

Galu galā cilvēka izjūtas ir tik dažādas, jo viņa vajadzības mainās. Es nesaku, ka visi, bet daudzi tomēr reizēm grib būt gudrāki un “augstākā līmenī” nekā ir patiesībā, tādēļ noliedz paši sev izklaides un “relaksa” sajūtu. Jo seriāli ir izklaides, ne kultūras žanrs, un tā tie arī būtu jāuztver.

Foto

 

 

 

 

 

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas