Latvijas “Pēdējās raganas” pieraksti. Ar nākamās vasaras vasarraibumiem jācīnās jau laikus

0 komentāri
Latvijas “Pēdējās raganas” pieraksti. Ar nākamās vasaras vasarraibumiem jācīnās jau laikus
FOTO: Flickr.com

Ja šovasar atkal esi tikusi pie jaunām ”saules bučiņām”, bet tev tas galīgi nepatīk, tad ir vērts ieskatīties Latvijas “pēdējās raganas” Marijas Fērliņas apkopotajos seno tautas dziednieču ieteikumos. Lai neiegūtu jaunus vasarraibumus nākamajā gadā, esi tam gatava jau laikus. Šoreiz padomi iegūti Irlavā, Smiltenē un Cesvainē.

*Pirmais pavasara pērkoņlietus ūdens, kas salijis akmens bedrēs ir labs vasaras raibumiem. Iemērc margrietiņas viduci ūdenī un berzē uz sejas uzmetušos vasaras raibumus. Pēc neilgas mazgāšanas un berzēšanas tie arī nozūd.

Ko veci ļaudis stāsta

Veselības un daiļuma kopšanai mūsu vecie tautas ārsti zināja daudz un dažādas zāles. Vasaras raibumi, mušiņas, tetera raibumi, mūsu vecmātēm bija tikpat nepatīkami kā mums. Lietus ūdenim, kas sakrājās uz akmeņiem, senatnē piešķīra dažādas priekšrocības.
Iemērcot šādā ūdenī margrietiņas zieda vidu, tas nokrāsojās dzeltens, un, saulē seju mazgājot, tā nodeg brūna, un vasaras raibumi nebija redzami. Nodegušo seju tad balināja skābās piena sūkalās, no kurām nozuda iedegums līdz ar vasaras raibumiem. No jauniem vasaras raibumiem izsargājas, sienot lakatiņu dziļi pār acīm.

FOTO. Apdomā labi, vai tiešām gribi iztikt bez saviem mīļajiem vasarraibumiem. Tie taču ir tava “firmas zīme”

*Ja grib no ģīmja nodzīt vasaras raibumus, tad ģīmis jāsmērē ar žagatas olām, tad raibumi pazūdot.

Ko veci ļaudis stāsta

Smērēt ar žagatas olām vasaras raibumus ir maz pazīstams līdzeklis. Žagatas olas ļoti grūtu sadabūt, jo viņa savu ligzdu prot gudri noslēpt. Tikpat labi var lietot arī citu putnu olas, arī vistas olu. Pavasarī seju mazgāja ar bērza sulām un pa nakti uzlika olu sajauktu ar rupjiem kviešu miltiem, raugu un medu. Pabiezo mīklu smērēja uz nelielām lupatiņām un visu seju pārklāja. No rīta seju siltās bērzu sulās nomazgāja un nosmērēja ar kādu eļļu.

*Vasaras raibumus ārstē, skudru pūznī uzklājot lakatiņu. Pēc tam ar slapjo lakatiņu norīvē ģīmi.

Ko veci ļaudis stāsta

Vasaras raibumus senatnē nodzina ar skudru skābi. Jaukā, saulainā pusdienas laikā uz skudru pūžņa, saules pusē, uzklāj mīkstu audekla gabalu. Skudru pūzni nedrīkstēja izjaukt, to senos laikos nekad nedarīja. Neparastā ēna skudras uztrauc, tās top niknas un tūkstošiem apklāj lakatiņu. Pēc laiciņa lakatiņu saņem aiz stūra un skaudras nopurina. Bieži lakatiņš ir pilnīgi slapjš. Ar lakatiņu seju stipri norīvē īpaši, kur vairāk vasaras raibumu. Šādu paņēmienu atkārtojot, vasaras raibumi pazūd.

Vairāk par to, kas ir Latvijas “pēdējā ragana” un viņas unikālie pieraksti, vari lasīt šeit.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas