Vienīgā iemītniece, kas vēl nav pametusi Preiļu pili – Baltā dāma

2 komentāri
Vienīgā iemītniece, kas vēl nav pametusi Preiļu pili – Baltā dāma
Foto: Preili.lv

Tev noteikti jāizlasa

Preiļu pils vēsturē ir pieblīvēta ar leģendām un nežēlīgiem mīlasstāstiem. Viens no tiem vēsta par dāmu, kas ir vienīgā iemītniece, kad pili nav pametusi līdz pat šai dienai – Baltā dāma.

Viņa bijusi viena no kalponēm, kurām pie Borhiem pagalam nav veicies. Viens no jaunajiem kungiem samīlējies un grasījies precēt kalponīti no Vārkavas pagasta. Grāfi, apsolījuši sarīkot kāzas, aizsūtīja dēlu pēc līgavas rotām. Tolaik no Preiļiem uz Rīgu, kur, visticamāk, jaunais grāfa dēls sūtīts, nevarēja aizbraukt vienā dienā ar autobusu, bet vajadzēja klidzināt ar karieti. Kad dēls atgriezās, viņa iemīļotā bija kā akā iekritusi.

Muižnieks skumis, skumis sava istabā apaļajā tornī trešajā stāvā, līdz kādudien, pārbīdot mēbeles, atklājis svaigu mūrējumu sienā. Licis izlauzt – un tur, kāds pārsteigums, iemūrēta viņa mīļotā. Jauneklis izgājis pagalmā un nošāvies. Uz viņa kapa uzstādīts baltu rožu puduris.

Preiļu novada Vēstures un lietišķās mākslas muzeja vadītāja Tekla Bekeša intervijā žurnālam IEVA atceras, ka jaunībā pie pils patiešām redzējusi skaistu baltu rožu krūmu. Bet tagad pusnaktī no apaļā torņa atdaloties balts tēls un jaunā kalpone dodoties parkā pastaigāties.

Ar to mīlas nostāsts nebeidzas. Viena no tām arī apstiprinājusies 2006. gadā, kad, atjaunojot muižas kapelas kāpnes, zem kreisās puses pakāpieniem atklājās cilvēka kauli. Smalki – kā sievietes kauli.

Preiļos jau 200 gadu klīdusi leģenda par jaunā muižnieka Borha dēku ar muižas kalponi. Tā vēsta, ka meitene no muižnieka dēla gaidījusi bērnu un piepeši pazudusi bez vēsts. Pēc tam klīda runas – lai slēptu kaunu un pasargātu savu titulu, muižkungi viņam likuši meiteni iemūrēt pie Preiļu muižas kapelas sliekšņa.

Vēsturnieki tam gan nav ticējuši, tomēr nav noslēpums, ka bijuši laiki, kad cilvēkus tiešām iemūrēja sienās, jo ticēja, ka tad ēkai būs ilgs mūžs. 19. gadsimts gan vairs nebija nekādi viduslaiki.

Bekeša uzskata, ka atrastie kauli tiešām piederējuši zemnieku meitenei, kura zems sirds nēsājusi Borhu pēcteci.

FOTO – Preiļu  pils un parks

2 komentāri

TOP komentāri

 • Edite
  0

  Edite

  Es esmu pati personīgi redzējusi to dāmu,ļoti skaidri...viņa iznira no tā torņa un atgriezās atpakaļ tāpat kā iznira...Šo mirkli es nekad dzīvē neaizmirsīšu..un viņa bija kā siluets...pilnā augumā..smalka..bet neredzēju ne sejas vaibstus ne apģērbu...visss notika vienos naktī,kad devos no randiņa mājup un mani pavadīja,jo jādodas gar pili bija...es tagad zinu ko nozīmē,ceļgali kā no vates...
  Kāds varbūt pateiktu ,ka esmu glupa,bet puisis kurš mani pavadīja redzēja to pašu.

  13.09.2016 16:06

 • dufa
  0

  dufa

  Kaaa?

  28.12.2015 19:32

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas