Pasijas, tauriņi un Idiots Lieldienu brīvdienu ceļvedī

0 komentāri

Raibs piedāvājums šogad svētkos sagādāts kultūras gardēžiem. Jau piektdien Doma baznīcā varēs izdzīvot vairāku izcilu mūsdienu komponistu muzikālo satikšanos. Savukārt spārnotu vizuālu baudījumu vistiešākajā nozīmē varēs piedzīvot Botāniskajā dārzā. Bet uzreiz pēc svētkiem pirmizrādi piedzīvos klasiska un šobrīd tematiski ļoti aktuāla darba uzvedums vienā no senākajiem teātriem Latvijā.

Pirms gada tapušais komponista Ērika Ešenvalda darbs Lūkas pasija Lielajā piektdienā atkārtoti izskanēs Doma baznīcā. Tas ir 21. gadsimta stāsts par Lieldienu notikumiem, kur skaudrajam Kristus ciešanu ceļam uz Golgātu komponists ir pretstatījis gaišumu no Kristus bērnības, kā, piemēram, apgūstot tēva – galdnieka – arodu.

”Tur ir šis dramatisms, ka bērnībā koks – kā kaut kas skaists, un paiet 33 gadi un viņš savā nāves dienā nes krusta koku. Koku, ko viņš ir glāstījis pats ar savām rokām. Pasijā šis dramatisms ir liels, bet tur ir arī liela gaisma,” stāsta komponists Ēriks Ešenvalds.

Koncertā izskanēs arī šī gada jubilāra igauņu komponista Arvo Perta pasijas, bet muzikālo ceļojumu noslēgs izcilā komponista Pētera Vaska skaņdarbs ar Mātes Terēzes vārdiem. Ēriks Ešenvalds atklāj, ka katrs koncerts saistās ar milzu saviļņojumu, un šoreiz sajūtas vēl īpašākas, jo pērn pasijas pasaules pirmizrāde klātienē komponistam gāja secen.

Pasaku cienīgu ainu šīs nedēļas nogalē sola uzburt Botāniskajā dārzā – tur sācies Dienvidamerikas zili mirdzošu spārnu īpašnieku trakums.

Zilo morfīdu trakuma kulminācija gaidāma tieši ap Lieldienām, un ik gadu šādi Tropu tauriņu mājā ar spilgti zilo spārnu zibēšanu tiek sveikta pavasara atnākšana. Labākais tauriņu vērošanas laiks esot no 11 līdz diviem vai trijiem dienā.

”Tauriņš ir pamodies, viņš lido baroties, lido cita mērķa vadīts, un vienlaikus var redzēt kādus 30-40, varbūt pat vairāk šos tauriņus. Ja paveicas, var gadīties, ka kāds uzsēžas uz pleca vai muguras, un tad ir jāiedomājas vēlēšanās,” skaidro Tropu tauriņu mājas darbinieks Uģis Piterāns.

Uzreiz pēc Lieldienām Nacionālā teātra Jaunajā zālē gandrīz 150 gadus kopš darba sarakstīšanas, pirmizrādi piedzīvos Fjodora Dostojevska romāna Idiots iestudējums Vladislava Nastavševa režijā.

”Dostojevska darbiem piemīt publiskums, ka bieži vien cilvēki publiski skaidro attiecības vai publiski rīko skandālus. Man šķita, ka caur to risinājumu ar telefona būdām, ka viss risinās telefona būdās un ka tie cilvēki dzīvo telefona būdās, man izdevās noķert romāna tādu kā būtību,” skaidro izrādes Idiots režisors Vladislavs Nastavševs.

Telefona būdas vienlaikus simbolizē sabrukušās Padomju Savienības paliekas un mūsdienu Krievijas spēju mainīties, ņemot vērā, ka vēl aizvien tās galvaspilsētas sirdī mauzolejā sarkofāgā guļ Ļeņins.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas