Kas ir pimpulis, topulis un guļva?

0 komentāri

Mēdz uzskatīt, ka kārtīga latvieša maltīte bez kartupeļa nav iespējama. Cepti, vārīti, vārīti cepti, putrā, zupās, sautējumos un sacepumos – latviešu vidusmēra virtuve bez kartupeļa nav iedomājama. Taču pārsteidzoši ir tas, cik dažādi Latvijā tiek dēvēti kartupeļi, atvainojiet, pimpuļi vai topuļi.

Kāds tīmekļa vietnes Tumblr lietotājs Xuniel ne tikai saskaitījis, bet arī Latvijas kartē iezīmējis, kā un kur tiek dēvēts tas, ko dažviet Latvijā sauc par kartupeli.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Kartes autors ir izdevies fiksēt 18 dažādus kartupeļa nosaukumus. Piemēram, daļā Kurzemes kartupelis var tikt saukts arī par rāceni. Bet Liepājas pusē – jau par pampāli. Mazliet uz dienvidiem no Liepājas, ieejot veikalā, varat droši teikt – man 3 kilogramus ķēpuļu un teorētiski nevienam nevajadzētu uz jums paskatīties šķībi.

Foto: Xuniel, Imgur.com

Foto: Xuniel, Imgur.com

Savukārt Vidzemes augstienē, ja gribi atstāt saprātīga un cienījama cilvēka iespaidu, kartupeli vajag saukt par tupeni. Savukārt Lubāna apkaimē – kartupelis būs buļvs vai guļba.

Iespējams, ka ir vēl vairāk sinonīmu vārdam kartupelis un jācer, ka šie vārdi laika gaitā neizzudīs no ikdienas lietošanas.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas