FOTO: Lazdonas muiža. Pamesta dažas desmitgades, un laika zobs ir darījis savu postu

1 komentārs
FOTO: Lazdonas muiža. Pamesta dažas desmitgades, un laika zobs ir darījis savu postu
Foto: Dāvis Veckalniņš

Viens no daudzo Latvijas pagastu lepnumiem parasti ir tās teritorijā esošā muiža vai pils. Dažreiz atjaunotas, daudzreiz arī pamesta novārtā, taču tās ir ēkas ar vairāku gadsimtu vēsturi, unikāliem stāstiem un nereti arī sarežģītiem to iemītnieku likteņiem. Tāda ir arī Lazdonas muiža, kurā nesen paviesojies fotogrāfs Dāvis Veckalniņš, kurš uzņēmis interesantu fotoreportāžu par muižu ar četru gadsimtu senu vēsturi. 

Lazdonas muižai ir raksturīgs pamatīgums, kas piemīt baltvācu aristokrātiem celtajās ēkās. Pamatīgi laukakmeņu mūri, plašums, nojaušama kādreizējā greznība, ko pamatīgi pabojājis laika zobs un cilvēku nesaudzīgā attieksme. Taču nav nepieciešama milzu piepūle, lai iedomātos, kāda varētu būt Lazdonas muiža, ja tai pieķertos meistarīgi restauratori un arhitekti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Lazdonas muiža bijusi uzbūvēta jau kopš 16. gs., taču esošajā izskatā tā tapusi 18. gs. Pēc Otrā pasaules kara tajā ierīkotas administratīvās telpas blakus esošās kažokzvēru audzētavas darbiniekiem, taču pēdējās desmitgades, neraugoties uz dažiem centieniem, to atjaunot, tā stāv pamest. Tajā gan tapusi arī režisora Dāvja Sīmaņa filma Pelnu sanatorija. Ironiski, bet Lazdonas muižā 1914. gadā patiesi atklāta karavīru lazarete. Interesanti, ka to iespējams arī iegādāties – sludinājumu portālā ss.lv Lazdonas muiža tiek pārdota par 200 000 eiro.

Par Lazdonas muižas likteni zinošs cilvēks noteikti varētu sarakstīt biezu grāmatu. Taču, kā mēdz teikt – labāk vienreiz redzēt, nekā 100 reizes dzirdēt. Tāpēc Skaties.lv piedāvā apskatīt fotogrāfa Dāvja Veckalniņa fotoreportāžu no pamestās, bet arvien iespaidīgās muižas.

Vairāk par Dāvja Veckalniņa foto projektiem vari uzzināt šeit!

Foto

1 komentārs

TOP komentāri

  • Evelīna
    0

    Evelīna

    Nu ja, protams, viss ļoti bēdīgi izskatās, bet kas pie visa ir vainīgs? Vai bija slikti, kad muižā bija zvēru saimniecības " Madona" kantoris? Telpas tika koptas, remontētas, cilvēkiem bija darbs."Padomju laikos" tur atradas ednīca, kur gāja ēst visi stradnieki un vinu ģimenes.Tur tika svinetas kāzas un gatavoti bēru mielasti.Tika sagaidīti ārzemju viesi.Nu protams, neatkarīgai Latvijai tas viss nebija vajadzīgs, jo tie bija komunisti, kas traucēja un demolēja. Un lūk, pārņema SAIMNIEKi, kas tagad? Nevienam vairs nevajaga- ne Sašam ,ne pašam! Kauns par tādiem saimniekiem!

    27.08.2016 01:19

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas